5 tipů pro vyrovnání jing a jang v podnikání ženy

5 tipů pro vyrovnání jing a jang v podnikání ženy

Kateřina Krejčí, zakladatelka Festivalu Ženám, podnikatelka a koučka, která čerpá ze svých zkušeností, se s Vámi podělí o tipy a triky, na které přišla při tvoření svého podnikání.


Katka má na starost více projektů, dvě děti a dům. Jak zvládá skloubit ženské intuitivní vedení s požadavky tohoto stále více mužského světa zaměřeného na výkon? Jak je možné zůstat v ženské plynulé energii, i když vrcholí přípravy festivalu?

 

Je možné v dnešním světě v podnikání skloubit výkonnost a ženskou citlivost a jemnost?

Ano, možné je přece všechno (směje se Kateřina). Ale někdy je to velký oříšek a trvá, než ho rozlouskneme. I já se stále vyvíjím. Ženy kolem mě se také pořád učí a je jedno, zda jsou to malé podnikatelky či velké byznysmenky nebo tzv. šamanky. Každá z nás řeší podobné věci. Vývoj je přirozenou součástí života. Již dávno jsem přestala snít o dni, kdy vše bude hotové, nebudu muset nic řešit a budu se jen moct houpat na vlně radosti a úspěchu.

Já osobně mám hodně jangové - mužské energie, se kterou ráda tvořím, organizuji, komunikuji a vyřizuji. Ženská citlivá jemná - jinová energie se více projevuje, když jsem s dětmi, vařím, relaxuji. V podnikání se jí také snažím využívat, ale popravdě to není tak jednoduché. Jinová energie je pomalejší a méně průrazná, což se může zdát nevyhovující, když jste pod tlakem nějakého projektu či plnění úkolů nebo v časovém stresu. Z mé zkušenosti je však velmi dobré si tyto energie dovolit střídat. Stejně jako se střídá odliv a příliv, dovolit si pracovat důrazně a zacíleně, když je to nutné. Potom však povolit a zjemnit, přestat mířit na terč a méně činit. To se může zdát kontraproduktivní, avšak z mé zkušenosti se často ty největší věci dějí ve fázi vnitřního klidu. Tehdy se většinou objeví řešení nebo spolupráce či osoby, které nepřicházely dny nebo i týdny a najednou to spadnou z nebe přímo na váš stůl.

 

Jak tedy pracovat tak, aby žena měla výsledky a zároveň mohla tzv. plout ve svém flow?

Každý si musí najít svůj vlastní rytmus.  Lze si osvojit osobní techniky, které v tom pomohou. Mně velmi pomáhá pobyt v lese a chůze. Jde prostě o to vypnout svou hlavu a předat vládu intuici. I když výraz intuice je také dost zavádějící, spíše bych to nazvala, oddat se svému bytí. Takové malé „Já jsem“. Zdá se to být lehké
a pro mnoho z nás není. Ale dá se to naučit. Prostě si vypnu mobil a jdu do lesa nebo jen tak sedím a rozjímám na slunci. Je to stav bez myšlenek, který je v dnešní době rychle návratnou investicí. Někdo může raději meditovat, tam já už však vnímám zase zacílení a zaměření. Dobrou technikou je tzv. oceňování, kdy si jen všímáte čehokoliv kolem vás, oceňujete to jako zajímavé a přestáváte vše hodnotit.

 

Jaká je role podpory, rodiny, nebo partnera v úspěchu ženy? Je to nutná součást úspěchu?

Já osobně jsem rozvedená, takže nutná součást to není. Ale pamatuji si dobu, kdy mě můj muž v podnikání podporoval tím, že mi důvěřoval a byl mi velkou oporou. Nikdy nezpochybnil mé jednání a vždy stál při mně. Živil naši rodinu. To byla největší devíza při startu v podnikání. Podpora jakéhokoliv druhu je tedy velmi přínosná. Už jen to, že vám někdo věří, že vám někdo děkuje za to, co děláte, je super. Zcela jinak se podniká se stresem, jestli se uživím nebo s klidem, že peníze jsou a podnikání je taková fajn hra. Určitě už jste slyšeli, že je dobré si hrát. Jenomže, když podnikáte a závisí na tom, zda se vaše rodina nají a zaplatí nájem, tak to hraní už zvládá málokdo.  Dobré je tedy sledovat svou hravost a radost v tom, co dělám. Činí mi toto radost? Je to pro mě hravé nebo musím vynakládat nadměrné úsilí, které mě vyčerpává? Je dobré hledat způsoby, jak v každodenních činnostech najít směs pokory, lehkosti, radosti a vděčnosti. To je taková svatá čtyřka.

 

Jaká je role komunity žen a vzájemné ženské podpory a péče při podnikání ženy?

Jakákoliv komunita, parta, tým, kde máte stejné cíle, filozofii či myšlenky je vždy podporující. Ženská podpora je pro mě důležitá v tom, že mohu dostat více pochopení ve fázích emocí, vyčerpání, menstruace či problémů v rodině. Svět založený na mužské kvalitě výkonu toto ještě většinou neumí. Prostě muži to mají jinak. Z tohoto pohledu je pro každou ženu velmi léčivé, když její hodnota neklesá díky tomu, že zrovna není zcela v sedle
(jak by řekli muži). Takovou podporou si udržuje nebo navyšuje i svou vlastní sebehodnotu, která je velkým (asi největším) tématem současnosti a to nejen v podnikání. Mít vědomí své vlastní hodnoty v tomto světě a přitom kolem sebe nemlátit egem je velkým úkolem současné ženy. V jedné moudré knize toto bylo vyjádřeno jako vědomí vlastní velkoleposti, to se mi moc líbilo. Pro mě to znamená vyzařovat svou sílu a přitom ženskou citlivost. V tom je vzájemná podpora žen neocenitelná, to nám muži prostě dát nemohou. To si musíme dát samy navzájem.

 

Jaký je rozdíl v dosahování výsledků mezi muži a ženami?

Nevím jaký je rozdíl, spíše bych řekla, že ne moc velký a to je asi to zvláštní. Žena přece není od přírody ani
od Boha stejná jako muž. Takže bych se spíše ptala, jaký by měl být rozdíl v dosahování výsledků? Muž je lovec, jde na mamuta, čeká v křoví a míří. Potom vystřelí a odtáhne domů svou kořist. Žena je matka a hospodyně, která se celý den vlní v příbytku. Sbírá plody, připravuje jídlo a zabezpečuje zázemí i děti. Takže ON stojí, míří
a vystřelí. Je tedy zaměřený na jeden bod. ONA se vlní, pobíhá a musí vidět celek, jinak jí utečou děti nebo třeba voda z hrnce. Je tedy rozvlněná v mnoha věcech zároveň, je jejich součástí a reaguje na to, na co je třeba. Jejím úkolem je zajistit tak klidnou a harmonickou atmosféru, že neuteče ani dítě ani pára z hrnce.

 

Co žena potřebuje k tomu, aby dosáhla úspěchu?

No, a to jsme právě u toho. Říká se, že šťastná a naplněná žena je základem šťastné a naplněné rodiny. K úspěchu tedy žena potřebuje být v síle, klidu a plném vědomí, aby viděla zároveň domácnost, děti, zahradu a ještě muže. Toto je tzv. nutnost k přežití,  je to přenos, který si každý neseme v našich buňkách. V dnešní době vám mnoho příruček doporučí jít na kosmetiku, jógu či kávičku s kamarádkou. Pokud to ženě pomůže být v síle, klidu a plném vědomí, tak je to super. Ale pokud je z toho ještě více utahaná a zase si nedovolila vydechnout
a být sama se sebou, tak je to často kontraproduktivní. Pro mě je jedinou cestou být plně přítomná se sebou. Jestli na to potřebuji les nebo kosmetičku či kávičku s kámoškou, to už je asi jedno.

 

Když byste tedy měla shrnout 5 hlavních tipů, které vám pomáhají v podnikání vyrovnávat mužskou jangovou energii s ženskou jinovou, které by to byly?

  • Naučit se zastavit myšlení (např. procházkou, tancem, meditací, malováním, rozjímáním)
  • Vypínat pravidelně mobil a veškerá připojení na to a ty, kteří nejsou ve fyzickém dosahu
  • Zajistit si svoje zdroje síly, které si užívám pravidelně nebo když jsem vyčerpaná
  • Mít osobní okruh žen, které mě vždy podpoří (vždy se najde jedna, která to udělá)
  • Zajistit si svůj vlastní systém práce (mužská energie), který mně dovolí se uvolnit do síly ženské intuice (ženská energie, která se může projevit o to více, o co více se může opřít o mužskou složku, v tomto případě o systém).

 

 Více informací také na festivalzenam.cz