Zajímejte se o historii! Dokument Nejmocnější lidé 20. století vás nadchne

Zajímejte se o historii! Dokument Nejmocnější lidé 20. století vás nadchne

Přetahování o moc napříč kontinenty


 

Existují teorie, které tvrdí že bez osobností s vůdcovskými sklony by společnost zanikla. Skutečný vůdce totiž svůj lid nejen řídí, ale rovněž přebírá zodpovědnost za jeho fungování. Není to tak dávno, co 20. století zažilo několik osobností, které se nechaly svými vůdcovskými ambicemi strhnout. Kvůli jejich radikálně odlišným názorům tak různé kouty světa zažily doslova peklo na zemi, aby pak prošly vykoupením. Měli tito vůdci společného i něco jiného, než jen touhu po moci? To se dozvíte už 25. listopadu na TV Spektrum v šestidílném dokumentárním seriálu Nejmocnější lidé 20. století.   

 

Přátelství v tajné korespondenci

Seriál se věnuje předním ikonám světové historie 20. století, mezi něž rozhodně patří takoví velikáni jako Winston Churchill a Franklin D. Roosevelt. Tyto dvě významné osobnosti toho měly společného opravdu hodně – od zajímavých rodinných kořenů, přes kariéru až po smrt. Podobné měly i charakterové rysy. Oba byli velmi inteligentní a proslavili se sebevědomým vystupováním. Avšak zatímco Churchill byl přirozeně skvělým řečníkem a nedělalo mu problém se ozvat, Roosevelt byl ve skutečnosti plachý a projevy někdy s omluvou odmítal. Za velké přátelství těchto dvou osobností může druhá světová válka, i když se letmo setkali už během té první. Churchill, jakožto první lord admirality, musel řešit přímý válečný konflikt a taková situace vybízela ke korespondenci s Rooseveltem, který měl k jeho funkci velmi blízko. Přes dopisy se vzájemně informovali
o vývoji válečné situace, přičemž velkým milníkem byl Churchillův telegram ze 7. prosince 1940, ve kterém žádá USA o pomoc. Přesto se mezi dopisy našly i ty čistě osobní.

Sovětský svaz jako třetí strana

Válečné okolnosti nebyly k udržení přátelského vztahu dvou státníku zrovna nakloněny, přesto veškeré neshody oba ustáli. Mnohdy k tomu dopomohla obyčejná blahopřání k narozeninám či Vánocům, která dokázala uvolnit napjatou atmosféru. Největší rozpory se objevily ke konci války, kdy musel Churchill i Roosevelt jednat s Josifem V. Stalinem. Mezi „Velkou trojkou“ nebyly zpočátku závažné problémy, postupem času se však Churchillovi nelíbila politika Sovětského svazu, a tak se začal proti jistým situacím vyhrazovat, což očekával
i od svého přítele Roosevelta, z jehož strany však zastání nepřišlo. Společně s Adolfem Hitlerem je Stalin považován za největšího evropského diktátora 20. století. Poté, co soudruh Stalin řekl, že Sovětský svaz je otevřen obchodním stykům se všemi státy, chopilo se příležitosti nacistické Německo, které bylo ještě donedávna v oblasti zahraniční politiky znepřátelené. Následně vznikla sovětsko-německá dohoda, při jejímž podpisu se však už Hitler připravoval na intervenci SSSR.

Nenechte si ujít mocenské intriky a zdánlivě přátelské dohody v šestidílném dokumentárním seriálu Nejmocnější lidé 20. století od 25. listopadu vždy v pondělí od 22 hod. na televizní stanici Spektrum.

 

 

 

 


O AMC Networks International – Central and Northern Europe

AMC Networks International – Central and Northern Europe je součástí AMC Networks International, jednou z předních mezinárodních společnostní na poli televizního vysílání a distribuce tematických televizních stanic soustřeďujících se na Střední a Východní Evropu. Současné AMCNI – Central and Northern Europe portfolio nabízí televizní stanice ve čtyřech žánrech: sportovní: Sport1, Sport2, SportM, dětské: Minimax, Megamax, JimJam; zábavně-vzdělávací: Spektrum, TV Paprika, Spektrum Home a filmové: AMC a Film+. Obsah tematických stanic je vytvářen pro místní diváky, jazykové verze a trhy.  Je dostupný v celé řadě platforem včetně HD služeb na vyžádání a verze pro mobilní telefony.

AMC Networks International (AMCNI) je globální divizí AMC Networks a dodavatelem uznávaných zábavních pořadů pro předplatitele ve více než 140 zemích a územích v Africe, Asii, Evropě a Latinské Americe. AMCNI zahrnuje jak globální značky SundanceTV a MGM Channel, tak populární kanály s lokálním významem
a různorodým žánrovým zaměřením. Více informací najdete na www.amcnetworks.com/amcni.

O společnosti AMC Networks:

Společnost AMC Networks Inc. (NASDAQ: AMCX) se již více než 30 let věnuje produkci kvalitních filmů a pořadů, vlastní a provozuje několik populárních a oceňovaných značek v oblasti placené kabelové televize. AMC, IFC, SundanceTV, WE tv, a IFC Films produkují pořady, které jsou výrazné, zajímavé, kulturně relevantní a oslovující diváky napříč různými společenskými skupinami. Společnost také provozuje globální divizi, AMC Networks International. Více informací najdete na www.amcnetworks.com.