Nechte kuchyň rozlinout vánočními vůněmi podle Jamieho Olivera

Nechte kuchyň rozlinout vánočními vůněmi podle Jamieho Olivera

Vánoční čas je opět tady. Pro někoho „konečně“, pro někoho „už zase“. Ať tak nebo tak, nechcete-li být označováni za vánočního Grinche, nezbývá než se na tuto kouzelnou atmosféru naladit.


A protože nejen láska, ale i radostné vzpomínky prochází žaludkem, začněte v kuchyni. V pořadu Jamie
a jeho jednoduchá a rychlá vánoční jídla se dozvíte např. jaké nejčastější chyby se dělají při přípravě krocana. Sledujte TV Paprika už v neděli 15. prosince ve 22 hod. a inspirujte se fantastickými pokrmy.

Jak Jamie k vaření přišel

Britský kuchař je dnes už celebritou na poli gastronomie, avšak ještě předtím musel urazit dlouhou cestu napříč různých gastronomických zařízení. Narodil se v malé vesnici nedaleko Cambridge a už jako malý pomáhal rodičům v jejich restauraci v Essexu. Ačkoliv trpí těžkou dyslexií a tvrdí, že první knihu se mu podařilo přečíst až v dospělosti, vystudoval ekonomii. Posléze však nastoupil do londýnské restaurace na pozici pekař/cukrář. Ta měla italského majitele, který Jamieho naučil lásce k italské gastronomii a životnímu stylu. Poté se Jamie posunul na místo zástupce šéfkuchaře v restauraci River Café na břehu Temže, do kterého jednou přijel štáb britské BBC. Šarmantní kuchtík se jim mihl v záběru, a tak se vlastně zrodila kuchařské celebrita.

Pusťte si Jamieho do kuchyně

Jamie Oliver je známý jako sympatický kuchtík, kterému můžete dát do ruky jakékoliv suroviny a on z nich vykouzlí něco neodolatelného. Ačkoliv mezi jeho nejoblíbenější patří především zelenina, bylinky či maso, dokáže svou kuchyni naladit na jakýkoliv kontinent i událost. Přesvědčte se o tom, že stačí jen pár ingrediencí k tomu, abyste své rodině naservírovali to nejchutnější vánoční menu. Stejně jako do všedních jídel, i do těch vánočních totiž Jamie dává všehovšudy pět ingrediencí, aby dokázal, že chuť jeho fantastických pokrmů vůbec nezávisí na nekonečném množství použitých surovin. K Vánocům však neodmyslitelně patří i sladké pokrmy, které Jamiemu nejsou vůbec cizí. Vyzkoušejte jeho tradiční anglický pudink, který si jednoduše zamilujete.

Vánoční pudink podle Jamieho Olivera

Recept na tento pudink má Jamie od své milované rodinné přítelkyně Betty, které trvalo několik let, než ho vypilovala k dokonalosti. A tady je.

Ingredience:

 • 1 čajová lžička změklého másla na promaštění
 • 1 velké vejce
 • 1150 ml mléka
 • 400 g sušených rozinek
 • 100 g sušených brusinek
 • 125 g sádla nebo másla
 • 126 g hladké mouky
 • 125 g třtinového práškového cukru
 • 125 g strouhanky
 • 125 g nasekaných sušených datlí
 • 2 polévkové lžíce brandy
 • 3 polévkové lžíce krystalizovaného zázvoru
 • 1 čajová lžička mletého zázvoru
 • Kůra z pomeranče
 • Špetka soli

Postup:

 1. Nejprve si máslem důkladně promastěte větší pudinkovou mísu (alespoň 1,5 l).
 2. V jiné misce smíchejte vejce, mléko a odložte stranou.
 3. V další misce smíchejte všechny ostatní suroviny a následně přidejte směs vajec a mléka. Pořádně smíchejte, aby se všechny ingredience spojily dohromady.
 4. Vzniklou směs nalijte do pudinkové mísy a přikryjte jednou vrstvou pečícího papíru. Následně přikryjte ještě dvěma vrstvami hliníkové fólie a upevněte po okraji mísy silnějším provázkem.
 5. Takto připravenou mísu s pudinkovou směsí vložte do velkého hrnce s vodou, přikryjte pokličkou a nechte na slabém plamenu zhruba 3 hodiny prohřívat. Pozor, vodu pravidelně kontrolujte, aby nedošla k varu, mísa by mohla prasknout.
 6. Poté z hrnce mísu s pudinkem vyjměte a opatrně překlopte na talíř.

Tip pro slavnostní servírování vánočního pudinku:

Na dno pánve nalijte oblíbený alkohol (bourbon, koňak, whisky) a počkejte, než nad plamenem vzplane. Následně dejte pánev nad pudink a opatrně jej polijte. Počkejte, až se alkohol do pudinku úplně vsákne. Flambování zlepšuje pokrmům vzhled i chuť.  

 

Sledujte Jamieho na TV Paprika, jak to v kuchyni roztáčí nejen 15. prosince v pořadu Jamie a jeho jednoduchá a rychlá vánoční jídla, ale také v následujících dnech v pořadech Jamieho Vánoce, Jamie vaří doma o Vánocích, nebo Jamieho vánoční přípravy.

 

 

 

 

 

O AMC Networks International – Central and Northern Europe

AMC Networks International – Central and Northern Europe je součástí AMC Networks International, jednou z předních mezinárodních společnostní na poli televizního vysílání a distribuce tematických televizních stanic soustřeďujících se na Střední a Východní Evropu. Současné AMCNI – Central and Northern Europe portfolio nabízí televizní stanice ve čtyřech žánrech: sportovní: Sport1, Sport2, SportM, dětské: Minimax, Megamax, JimJam; zábavně-vzdělávací: Spektrum, TV Paprika, Spektrum Home a filmové: AMC a Film+. Obsah tematických stanic je vytvářen pro místní diváky, jazykové verze a trhy.  Je dostupný v celé řadě platforem včetně HD služeb na vyžádání a verze pro mobilní telefony.

Více informací najdete na www.amcnetworks.com/amcni.

 

O společnosti AMC Networks:

Společnost AMC Networks Inc. (NASDAQ: AMCX) se již více než 30 let věnuje produkci kvalitních filmů a pořadů, vlastní a provozuje několik populárních a oceňovaných značek v oblasti placené kabelové televize. AMC, IFC, SundanceTV, WE tv, a IFC Films produkují pořady, které jsou výrazné, zajímavé, kulturně relevantní a oslovující diváky napříč různými společenskými skupinami. Společnost také provozuje globální divizi, AMC Networks International.

Více informací najdete na www.amcnetworks.com.