Jak vybrat dárek pro fotografa do 1000 Kč?

Jak vybrat dárek pro fotografa do 1000 Kč?

Pokud si myslíte, že s výběrem dárku pro fotografa z okruhu vašich přátel či rodiny skončíte
u fotoalba nebo kinofilmu, jako tomu bývalo v minulosti, jste na omylu. Nynější trh doslova přetéká vychytávkami, které každý fotograf ocení, a které se navíc pohybují v různých cenových relacích, která závisí především na značnovosti.


Designové kousky

ŠPERKY. Má vaše přítelkyně, partnerka nebo manželka slabost pro šperky a zároveň pro fotoaparát? Pokud ano, spojte všechno dohromady a pořiďte ji například náušnice s malými stříbrnými zrcadlovkami nebo přívěsek s oblíbeným zlatým objektivem. Nebojte - nejedná se pouze o levnou bižuterii. V současné době vyrábějí
i renomovaní zlatníci a klenotníci přívěsky a náušnice s konkrétním motivem z pravého zlata i stříbra.

HRNEČEK. Vybrat můžete z keramické klasiky, ale sáhnout můžete i po termohrnku ve tvaru různých objektivů. Nezapomeňte si ale zjistit, čím obdarovaný fotí, aby se nestalo faux pas!

STRAP. Dejte vale nezáživným strapům k fotoaparátům s vyšitými značkami a pořiďte barevný, vyšívaný originál od zlatých českých ručiček. Na trhu najdete cenově velmi rozdílné kousky. Těmi nejlevnějšími jsou samozřejmě levné exporty z číny, na opačné straně se nachází ručně šité, kožené strapy.

I vy můžete oslnit technikou

Nebojte se nakupovat techniku. Neznamená to samozřejmě, že byste měli příteli nebo přítelkyni koupit nejnovější fotoaparát v hodnotě několika (desítek)tisíc, jelikož velkou radost dokáže způsobit i mnohem menší věc.

PAMĚŤOVÁ KARTA. Každý fotograf, který používá digitální aparáty, má problém s malými kartami nebo jejich nedostatkem. Pokud se chystáte nakoupit vášnivému fotografovi karty, sáhněte po několika s menší kapacitou. Důvod je jednoduchý: stane se, že časem přestane karta fungovat nebo se ztratí, pokud bude mít ale menší kapacitu, a nebude na ní tím pádem tolik fotek, nebude to bolek tolik, jako když se ztratí fotky na 128Gb kartě.

ODRAZNÁ DESKA. Další technickou vychytávkou, kterou můžete pořídit, a která nestojí majlant, je odrazná nebo odrazová deska. Jedná se o skladný difuzní rám, na které se dá navléknout oboustranná vrstva. Říká se jim 5v1, jelikož použít se dá stříbrná, zlatá, bílá i černá odrazná plocha a jako bonus i difuzní rám, skrz který se dá fotit při ostrém a přímém svitu.

RETRO OBJEKTIV. Velmi oblíbený ruský malý objektiv, který se nyní dá v bazaru sehnat za pár korun. Původně byl tento objektiv používán na ruském Zenitu E, který byl ve své době jedním z nejdostupnějších zrcadlovek vůbec. I díky tomu se ji prodalo více než 8 milionů kusů. Objektiv, který se na ní používal a který se
v současnosti těší takové oblibě se jmenuje Helios 44 (a později Helios 44-2). Dejte si ale pozor - objektiv má samozřejmě jiné uchycení k tělu fotoaparátu, než nynější zrcadlovky, a proto je nutné s ním přikoupit i redukci na Canon/Nikon/Sony nebo jiný fotoaparát.

PŘÍSLUŠENSTVÍ OBJEKTIVŮ. Na trhu existuje celá škála příslušenství pro objektivy. Jediné, co potřebujete znát, je typ fotoaparátu, na který obdarovaný fotografuje - zda je Nikonista, Canonista, Soňák aj. Poté můžete sáhnout například na držák objektivů, na mezikroužky k objektivům nebo na reverzní adaptér. Veškeré zmiňované příslušenství seženete za pár stovek a fotograf si s nimi skvěle vyhraje.

Celý život se učíme

Pokud chcete u vánočního stromku před ostatními opravdu zazářit, investujte do výukového kurzu, jichž na internetu najdete mnoho. Vybrat si můžete z jednodenních nebo víkendových kurzů s profesionálním fotografem, které jsou ale většinou dražší a pomíjivější než online nebo DVD forma.

Pokud chcete, aby měl obdarovaný doživotní přístup k učivu, a chcete-li mu dopřát opravdu komplexní kurz
s profesionálem, sáhněte po výukových kurzech Filipa Obra z tipyjakfotit.cz. Nabízejí celou škálu kurzů od Fotografování jídla, přes triky se světlem v DVD Tajemná světla až po výuku postprocesu v DVD Photoshop
od A do Z.