Co pod stromek novorozencům? Nabízíme zajímavou inspiraci

Co pod stromek novorozencům? Nabízíme zajímavou inspiraci

Ty nejmenší děti toho ze svých prvních Vánoc moc nemají, to je známá věc. Většinou je prospí
a když už třeba nakonec přece jen bdí, nejkrásnější svátky roku novorozenci a čerství kojenci příliš nepoberou. Shodují se na tom psychologové, neonatoložky i třeba zdravotní sestry.


„Malá miminka ještě Vánoce jako nějakou výjimečnou událost nevnímají, těžko z toho mohou mít rozum.
A zcela běžně se stává, že Štědrý večer stráví spánkem,“ říká školní psycholog Richard Lukáš.

Čím tedy ratolesti obdarovat?

Přímo se nabízí dárek, který jim bude k potěše v budoucnu.Třeba hned, jak budou vnímat složitější podněty, začnou si samy aktivně hrát a podobně.

Jiří Helich z ceskedluhopisy.cz nás inspiroval ale jinak. Možná ještě zajímavěji. Co takhle pořídit drobnému dítku pod stromek dárek, který mu zajistí, že ty další Vánoce, jež si už bude pamatovat, budou bohatší
a štědřejší? Ano, řeč je o chytře vybrané investici.

Jistou popularitu majímezi čerstvými rodiči pamětní mince a medaile, další možností je třeba zlato, oblibu si nyní získávají také cenné papíry, mezi které se řadí akcie, směnky nebo dluhopisy.

Že je to netradiční cesta, jak obdarovat potomka? Jistě, ale dává smysl. Pojďme si ji přiblížit.

Nejprve si ve stručnosti představme korporátní dluhopisy. Tento cenný papír má předem známou výší úroku. „Ten se běžně pohybuje mezi 6 a 10 procenty a je fixní. Dalšími výhodami jsou pravidelná výplata peněz i nulové starosti s daněním,“ vyjmenovává přednosti Jiří Helich.

Laicky řečeno, obvykle jednou za měsíc vám přijde na účet určitá suma, výnos z dluhopisu. Říká se jí kupon.
Po skončení platnosti dluhopisů (zpravidla se vydávají na jeden až tři roky) se vám vrátí také vaše investice, takzvaná jistina.

Jednoduchý příklad: když si koupíte roční dluhopisy za 12 tisíc, přijdete si při desetiprocentním úroku každý měsíc na stovku a za rok celkem na 1200 Kč. K tomu se vám ještě vrátí oněch 12 tisíc.

Zní to prostě, že? Stačí si jen obezřetně a pečlivě vybrata dluhopisy vám jako první vánoční dárek pro miminko skvěle poslouží. Už v roce 2020 díky tomu můžete udělat opravdu nezapomenutelné Vánoce.