Zdravá pleť vyžaduje nenáročnou péči

Zdravá pleť vyžaduje nenáročnou péči

Naše pleť není pouhou estetickou záležitostí, odráží náš zdravotní stav. Ocitneme-li se
v hormonální nerovnováze nebo se tělo čistí od nemoci, může se objevit akné. Péče o pleť proto neznamená jen povrchové pěstění, měli bychom ji živit i zevnitř. Pokud se naučíte pár kroků, které budete provádět pravidelně, půjde o nenáročnou péči, jež se pro vás stane rutinou.


 

Zdravá pleť musí být čistá

Málokdo si to uvědomuje, ale kůže je největší orgán našeho těla, a díky pórům náš organismus také dýchá. Kyslík nepřijímáme pouze ústy či nosem. Vyprávět by mohli lidé, kteří se třeba někdy namazali hutným kosmetickým krémem, a ten jim ucpal póry natolik, až měli dotyční pocit, že se dusí. Výsadní péče by se pak samozřejmě měla věnovat i pórům pokožky. Však to asi znáte. Ucpané póry jsou i nevzhledné, projevují se
v podobě černých teček. Jak vznikají? Rozšířené póry se snadněji zanáší nečistotami z okolí. I tím se provokuje maz, který se v podkoží nadměrně vytváří. Na povrchu zoxiduje, zanese se prachem a vznikne černá tečka. Nepěkné! Je třeba pleť pravidelně čistit, a to nejen kvůli pórům. Celkově se osvěží pokožka a obnoví se tonus. Jaké základní kroky musíte dodržet?

Správné čištění pleti

Péče o pleť je různými národy vnímána rozličně, v Koreji mají například celých 10 kroků v každodenní údržbě pleti. Můžeme se chlácholit, že v této asijské zemi mají poněkud špinavější prostředí, takže my můžeme pár postupů vynechat. Ne však ty základní. Vždy platí, že pokožku byste měli minimálně večer odlíčit. Špatné není udělat to ovšem i ráno. Přes noc pokožka odpočívá, produkuje maz, a ten by se měl ráno odstranit, aby nepůsobil potíže. Večer je podstatné pleť důkladně zbavit líčidel. Oči zbavte řasenky, linek a stínů odličovačem na oči. Používejte přípravek mastnější, klidně na olejové bázi. Rozhodně však odličovač na oči určený, protože pokožka kolem očí je jemná a náchylnější ke tvoření vrásek. Následně vezměte vodičku na odstranění make-upu. Až budete hotovi, v koupelně smyjte líčidla s pomocí gelu, mléka nebo čistící vazelíny a umyjte vodou, odstraníte tak zbytky líčidel. Jednou týdně proveďte peeling, aby se pokožka důkladně pročistila.

Hloubková péče o pleť

Jak jsme zmínili, o pokožku se musíte starat i zevnitř. Pěstíte ji krémy, pravidelně odličujete, přesto jí však něco chybí? Vitamíny dokážou zázraky, zejména zinek, vápník, hořčík nebo biotin. Podívejte se proto na nabídku potravinových doplňků. Až se urovnají vnitřní procesy v těle, projeví se to i na vaší pokožce. Hlubší péče o pleť začíná i zmíněným peelingem, s jeho pomocí můžete pokožku připravit na větší péči. Póry se totiž rozevřou
a lépe vstřebají živiny z krémů, masek apod. Pro tyto účely můžete využít i tzv. zahřívací masku, jež rovněž otevře póry. Až bude pokožka takto připravená, naneste pleťovou masku vhodnou na vaši pleť. Po době působení smyjte a naneste krém, sérum, esenci či jiný přípravek, který vaší pleti udělá dobře. Péči můžete zakončit plátýnkovou, tzv. sheet maskou, která je napuštěná sérem, jež se po době působení masky nesmývá, jen se vklepe do pokožky. Vyčleňte si jeden den v týdnu pro tento rituál, nejlépe večer, protože během spánku bude pokožka zpracovávat všechny živiny, jež jste jí dopřáli.

Jak zmenšit póry?

Když už si takto krásně vyčistíte póry, budete samozřejmě chtít, aby se hned nezanesly nečistotami. Nejlepší bude je stáhnout. Pomocníkem je pleťová voda, například ta, která je určená na akné. Máte ovšem dilema, protože vaše pleť je zralejší a vysušení by znamenalo rychlý nástup vrásek? Soustřeďte se jen na místa, kde jsou póry nejrozšířenější, což bývá tzv. T-zóna (čelo, nos, brada). Na zmenšení pórů existují rovněž různé krémy a séra, proto je namažte právě těmito přípravky. Tyto kroky provádějte ráno. Večer nechte působit všechny krémy, stejně nikam v noci nejdete, tak póry nejsou tak náchylné na znečištění. Ráno pak vaši pokožku uzavřete, aby se neznečistila.

Jaký máte typ pleti?

Určit typ pleti je základ. Některé ženy si myslí, že když mají mastnou pleť a akné, musí používat co nejvíc vysušující kosmetiku. Jenže pokožka se kvůli těmto přípravkům může dostat do stresu a začne se bránit ještě větší produkcí mazu a výsledek je ještě horší. Zároveň neplatí, že pokožce s drobnými vráskami bude svědčit jen olejová kosmetika. Jestli máte odjakživa mastnější či smíšenou pleť, bude s těmito přípravky neustále lesklá. Řešením je proto využití gelových přípravků či suchých olejů.

Zásady správné péče o pleť

Jak jsme zmínili, není nic podstatnějšího, než naučit pleť na pěstící rutinu. Když se budete o pokožku starat pravidelně, uvidíte, jak neuvěřitelně prokoukne. Efekt to bude tak veliký, jako kdybyste absolvovali náročnou
a drahou proceduru v estetické klinice. Tajemství zdravé pleti spočívá v jejím klidu, kdy si zvykne, že dostane pravidelně přísun vitamínů. Není vystresovaná z nedostatku živin, což se může projevit nadbytečným tvořením mazu či pupínky. Všechny procesy v těle fungují na stejném principu. Je to jako s hubnutím. Nasadíte-li hladovku, tělo začne zmatkovat a bude si ukládat tuky, které by jinak nedávalo do zásoby. Jojo efekt se projeví, jakmile začnete jíst. S pletí je to obdobné. Důležité je rovněž používat správné přípravky na pleť, proto se poraďte například s kosmetičkou. A nezapomínejte, že to co jíme, se odrazí i na stavu naší pleti, proto ji nedrážděte velkým množstvím čokolády, kořeněnými jídly a podobnými potravinami, které jí nesvědčí.
Naopak ji podpořte vitamíny, klidně i v tabletkách, jež vám jen prospějí.