Vybíráte krmivo? Hlídejte si obsah masa a čtěte složení

Vybíráte krmivo? Hlídejte si obsah masa a čtěte složení


 

Jak vybrat to správné?

Zorientovat se v obrovské nabídce krmiv na trhu není snadné. A jelikož je jejich portfolio poměrně široké, začněte se seznamem těch, které pustíte do užšího výběru. Při výběru je důležité sledovat etikety a číst obsah složení, který každý výrobce uvádí na obalu. Dále vám při rozhodování může pomoci tzv. označení typu krmiv. Existuje několik druhů značení, kdy mezi ty nejčastěji používané termíny patří: „ekonomické“, „prémiové“, „superprémiové“ a „holistické“. Superprémiová a holistická krmiva často označují nejvyšší možnou kvalitu, protože vedle vyváženého poměru potřebných živin jsou obohacena i o vysoký podíl čerstvého masa, komplex bylin, ovoce a zeleniny. Vedle označení je v rámci kritérií pro výběr krmiva třeba brát v potaz také např. věk (štěně, dospělý pes, senior), velikost psa (mini, medium, maxi), zdravotní stav anebo aktivitu.

Důležité je především složení!

Základem psích granulí by mělo být maso. V ideálním případě vybírejte krmiva, která vedle masa sušeného obsahují i maso čerstvé. Kvalita živin je u těchto výrobků na úplně jiné úrovni. „Pokud se maso přidává do výrobního procesu v syrovém (čerstvém) stavu, tak i výsledné granule jsou ve vyšší kvalitě. Maso totiž podstupuje tepelné opracování pouze jednou během výroby granulí, a nedochází u něj ke ztrátě živin ještě při samotném sušení masa,“ vysvětluje Adéla Palacká, výživová poradkyně značky Fitmin. Vedle množství masa je vhodné mít informaci i o podílu živočišných bílkovin. Všichni víme, že bílkoviny jsou pro psa nezbytnou součástí jídelníčku, ale je potřeba, aby byly kvalitní, a hlavně živočišného původu (nikoli původu rostlinného).

Jak se dozvíte informaci o množství živočišných bílkovin v granulích? Tato informace není povinná, ale někteří výrobci ji uvádějí např. na obalech svých krmiv, stejně jako ji naleznete na granulích řady Purity. „Naše krmiva z řady Purity obsahují navíc informaci o hodnotě živočišného proteinu, neboť chceme ukázat kvalitu použitých surovin a deklarovat tak, že obsah celkových bílkovin je složen zejména z živočišné složky nikoli rostlinné (např. pocházející z hrachu),“ popisuje složení v praxi Palacká a dodává: „Sestavení vyvážené kombinace všech surovin není jednoduché. A proto je nezbytné volit suroviny s ohledem na konkrétní kategorii zvířat (štěňata starší psi aj.), ale též s respektem k surovině samotné. Tak aby měla co nejlepší dopad na zdraví a vitalitu jedince.“

Na co si dát pozor

Výživu zvířete lze přirovnat k výživě člověka. Nekvalitní krmivo se v první řadě podepíše na snížení vitality, zhoršení zdravotního stavu a kvality srsti. Někteří psi mohou trpět trávicími problémy, např. průjmem, který může vést k dehydrataci a dalším komplikacím. „Kvalitní granule by neměly obsahovat přidané látky, jako jsou například barviva a různá aromata, která zatraktivňují krmivo nejen pro psa, ale i pro jeho majitele. Oproti tomu je důležitou složkou krmiv vysoký podíl živočišných surovin a odpovídající množství rostlinných surovin, které pomáhají dotvořit kompletnost krmiva, “ dodává Palacká.

 

NÁŠ TIP: Fitmin Purity Adult Beef s křupavým dárkem

Holistické (grainfree) krmivo Fitmin Purity Adult Beef je složené z čerstvého hovězího masa provoněného bylinkami, obohaceno lístky špenátu, plátky dýně a houbou shiitake. Suroviny jsou namíchány tak, aby měly co nejblahodárnější účinek. Kromě kvalitního krmiva můžete zpříjemnit den svému mazlíčkovi také pamlsky. Proto v únoru dostanete ke krmivu Fitmin Purity Adult Beef (2 kg a 12kg balení) jako dárek přírodní, ručně vyráběné pochoutky Fitmin Purity Stripes Lamb. Základem těchto pochoutek je vysoký podíl čerstvého masa (jehněčí, telecí a hovězí), vedle kterého v nich naleznete také amarantovou mouku, která je vhodná i pro citlivější psy (neobsahuje lepek, který dnes bývá častým alergenem). Nelze zapomenout ani na směs bylinek a řasu Chlorellu, která má pozitivní účinky na detoxikaci organismu vašeho psa.

  

Krmivo Fitmin Purity Adult Beef pro psy je možné zakoupit na e-shopu Fitmin a u vybraných prodejců. Doporučená cena je 1950 Kč za 12kilové balení a 390 Kč za 2kilové balení.

Více informací naleznete na www.fitmin.cz.

 

 

O značce Fitmin

Fitmin je tradiční česká značka sídlící v podhůří Orlických hor, kde s respektem k přírodě a láskou ke zvířatům vyrábí krmiva, výživové doplňky a naturální pochoutky pro psykočky a koně. Od vzniku značky Fitmin uplynulo už více než 21 let a za tu dobu se mnohé změnilo, avšak základní hodnota rodinného byznysu – poctivý přístup k práci – zůstala zachována. Celou společností i nadále prostupuje duch původních zakladatelů společnosti, rodiny Štěpánkových. Jejich chovatelská a zemědělská tradice měla v Helvíkovicích vždy hluboké kořeny. Jako první u nás Fitmin v roce 2010 přišel s unikátní technologií přidávání čerstvého masa do procesu výroby krmiv, díky které si produkty zachovávají skvělou chutnost. Živiny zůstávají ve špičkové kvalitě a nejsou zničeny vysokými teplotami jako v případě, že je maso nejdříve zpracováno v moučku a teprve potom do granulí. Navíc to není maso ledajaké – jedná se o maso vysoké kvality, které se používá také v potravinářství.