Jaro v misce mazlíčků

Jaro v misce mazlíčků


Bylinky známe hlavně jako součást lidského jídelníčku. Když je začneme přidávat do stravy zvířatům, může se zdát, že jen přenášíme svoje chutě do těch jejich. Bylinky však byly součástí stravy zvířat od nepaměti. Získávali je společně s kořistí, kterou si právě ulovili. Navíc správná kombinace bylin dokáže dělat doslova zázraky. Pomáhá například s úpravou zažívání nebo s posílením imunity. Ve složení krmiv pro psy a kočky od značky Fitmin, tak mají své opodstatněné místo a jsou důležitým faktorem vyvážené stravy.

I malé množství se počítá

Díky bylinkám získává krmivo mnoho výhod. Ve složení jsou sice povětšinou zmiňovány až na posledním místě a jejich obsah bývá přiměřený, ale i to se počítá. „V případě některých bylinek je větší množství spíš na škodu (také nepijeme kopřivový čaj denně po litrech). Jaký typ a jaké množství bylin budou granule obsahovat, to vždy ve Fitminu pečlivě zvažujeme. Musí být prospěšné zejména pro strávníky,“ vysvětluje důležitost, byť i malé části bylin ve složení krmiv, Adéla Palacká, výživová specialistka pro pet food produkty značky Fitmin. Mezi bylinky, které se mohou do krmiv přidávat ve větším množství, patří například vojtěška, která obohacuje recepturu některých krmiv pro psy i kočky. „Zvířatům pomáhá s očistou organismu a napomáhá regulaci správného pH močového traktu. Navíc je vojtěška obohacena o vysoký podíl vitamínů a minerálů, a proto je vnímána jako superpotravina,“ doplňuje Adéla Palacká. 

Účinky vybraných bylinek v krmivu

Fitmin s bylinkami pracuje především v řadě krmiv Purity, ve kterých je například meduňka, pampeliška nebo heřmánek. Ten je důležitou bylinou zejména pro kočky. „Heřmánek má pozitivní vliv na trávicí systém. Kočkám pomáhá se zklidněním žaludku a zmírněním nadýmání, dále například tlumí bolesti břicha,“ vysvětluje Adéla Palacká. Psům se zase pro lepší trávení a menší zápach exkrementů do krmiva přidává yucca. Ta se využívá v rámci výživového programu. V řadě Fitmin For Life je k nalezení například kořen čekanky, který díky vysokému obsahu inulinu působí jako prebiotikum a pozitivně ovlivňuje trávení.

Vojtěška podporuje chuť k jídlu, ale zároveň pročišťuje krev a ledviny a neutralizuje kyseliny. Jedná se o bylinu, která je bohatá na vitamíny, minerály a bílkoviny. Vojtěška působí preventivně proti rakovině a má vliv na fungování močového traktu.

Heřmánek má protialergické, protizánětlivé a dezinfekční účinky. Uklidňuje nadýmání, tlumí bolesti břicha. Příznivý účinek má také na močový trakt a celý nervový systém. Podporuje celkovou imunitu a může být nápomocný též při hojení ran.

Rozmarýn je považován za přírodní antioxidant. Extrakt z rozmarýnu je silný antioxidant, který dokáže účinně bránit žluknutí olejů a tuků obsažených v krmivu. Obsahuje vitamin B6, který ovlivňuje metabolismus, železo
a vápník.

 

Co je v pytli holistických krmiv Fitmin Purity?

Holistická řada krmiv Fitmin Purity pro psy a kočky obsahuje dokonale vyváženou směs bylin Herbs Vitality Komplex, která podporuje trávení a detoxikaci organismu. Součástí těchto krmiv jsou blahodárné byliny jako kopřiva, pampeliška, heřmánek, lípa, meduňka, vojtěška nebo rozmarýn. „Většinu bylin používáme v sušeném stavu, který je podobný bylinnému čaji. Výjimkou je rozmarýnový extrakt, který je do krmiv přidáván v tekuté formě,“ dodává Adéla Palacká.

 

Více informací o produktech a bylinkách se dozvíte na www.fitmin.cz/jetovpytli nebo www.vimcimkrmim.cz.