Menstruační kalhotky – módní vlna, nebo zázračný vynález?

Menstruační kalhotky – módní vlna, nebo zázračný vynález?

Stále více žen je zkouší a používá. Řeč je o menstruačních kalhotkách. Nevíte, co si o nich myslet? Udělejte si v tom jasno. Sepsali jsme jejich výhody a nevýhody, dozvíte se, zda se pro vás hodí, jak se liší jednotlivé značky a jak se o speciální kalhotky starat.  


Menstruační kalhotky se oproti klasickým kalhotkám liší – ale ne na první pohled. Jsou ušité ze speciálních materiálů, které zajistí, že jsou kalhotky savé a nepropustné zároveň. V praxi to znamená, že jste “v suchu”, skoro jakoby jste menstruaci ani neměla. Vnitřní dotykové materiály jsou z bavlny nebo z vlny. A to nejlepší na konec. Už je jich tolik, že si vyberete barvu, střih i krajku. 

 

Pro koho se menstruační kalhotky hodí?

  • Pro ženy, které mají slabší až středně silnou menstruaci.
  • Pro ty, které chtějí při silnější menstruaci použít kalhotky jako pojistku společně s další menstruační pomůckou.
  • Pro ty, které praktikují volnou menstruaci a potřebují pojistku.
  • Na noc pro ženy, které často musí řešit špinavé ložní prádlo.
  • Pro těhotné a pro ženy trpící inkontinencí.

Výhody a nevýhody

Menstruační kalhotky vypadají jako běžné kalhotky. Výhoda oproti vložkám je, že nikde nečouhají křidélka, nic se neposouvá, neodlepuje. Moderní materiály zajišťují pohodlí, pocit sucha a nepropustnost. Dle síly menstruace kalhotky vyměňujete – podobně jako vložky.

Zde je třeba zmínit snad jedinou nevýhodu a to, že při vyměňování si musíte svléct také kalhoty nebo punčochy. Protože ale kalhotky vydrží hodiny, při slabé menstruaci nebo v kombinaci s další hygienickou pomůckou, se výměně mimo domov většinou vyhnete.

Jak se o menstruační kalhotky starat

Obecně platí, že po použití byste kalhotky měla co nejdříve přeprat, a poté vyprat s ostatním prádlem v tekutém pracím gelu bez aviváže. Teplota se pohybuje od 30° do 60° a liší se dle značky. Na 60° lze prát pouze kalhotky Meracus. Doporučujeme prát v ekologickém pracím prostředku a předeprat ve vlažné vodě s pomocí odstraňovače skvrn jako je například žlučové mýdlo. Jedny kalhotky by měly vydržet minimálně 50 vyprání, nejkratší dobu uvádí Snuggs. Kalhotky po vyprání nechte uschnout volně na vzduchu. Nedávejte je na topení, nesušte je v sušičce a nežehlete. Hlavně pro krajkové kalhotky doporučujeme pytlík na praní, aby se krajka nepoškodila.

 

Nejen Snuggs, značek je mnoho a každá je jiná

Momentálně asi nejznámější značka menstruačních kalhotek se jmenuje Snuggs. Díky speciální vrstvě
z nanovláken jsou k nerozeznání od běžných kalhotek, jsou tenké a velmi savé. To se hodí hlavně v létě. Pokud se rozhodnete pro Snuggs, doporučujeme vzít o číslo větší. Ze zahraničních kalhotek v Česku pořídíte také značky
Selenacare a Lali Panties. Druhé zmíněné ale nemají savou vrstvu, pouze nepropustnou. Jsou tedy skvělé jako pojistka proti protečení k další menstruační pomůcce, nebo když čekáte menstruaci. Největší výběr menstruačních kalhotek mají v obchodě Maluna, kde vám také poradí s výběrem. Ať už osobně v holešovickém obchodě, nebo online na e-shopu. 

Horká novinka od SaYu

Česká rodinná firma Sayu vznikla teprve loni. Tvůrci si dali záležet na tom, jak kalhotky vypadají. Jsou šik, barevné, s krajkou. To ale není jediné, v čem se liší oproti ostatním značkám. Dotyková vrstva kalhotek SaYu je z merino úpletu. Takže je neuvěřitelně příjemná a navíc má antibakteriální účinky. Mnoho informací (nejen
o této značce) se dočtete na blogu
Kalíšek.cz. Každou dámu pak potěší, že mnoha ženám sedí o číslo menší velikost, než nosí obvykle. Nejdéle na trhu – Meracusky 

Málokdo ví, že první české menstruační kalhotky vznikly už v roce 2016. Na trh je uvedla Ilona Bittnerová, majitelka obchodu Maluna a průkopnice, která do Česka před více jak 10 lety přivezla první menstruační kalíšky. V Meracuskách jsou využity osvědčené materiály, které se používají i pro výrobu látkových vložek značky Meracus. Varianta Plus je ze všech kalhotek nejvíce savá a tyto kalhotky při srovnávacích testech také nejdéle vydržely a neprotekly. Navíc mají nepropustnou vrstvu až k zadnímu hornímu okraji kalhotek, jsou tedy ideální na noc pro ženy se silnou menstruací. Variantu Light využijete při slabé menstruaci nebo jako pojistku. Kalhotky se prodávají v černé a originální růžové barvě.