Čím budou vaše děti? Trendy obory do budoucna

Čím budou vaše děti? Trendy obory do budoucna

Už jste někdy přemýšlela nad tím, čím se jednou budou živit vaše děti? Jistě, tu otázku si položila každá z nás snad tisíckrát. Některá povolání vymírají a další s postupující robotizací zaniknou, jiná jsou stále více trendy. Vládne IT.


Pracovní trh za posledních dvě stě let zažil dvě zásadní změny - automatizaci zemědělství a poté výroby.

Další zásadní krok probíhá nyní. Stroje již zasahují do oborů, v nichž se pracuje s informacemi. Ubude úředníků, finančníků i novinářů. Naopak hlad je a ještě se zvýší po programátorech, vývojářích a dalších IT odbornících.

A ti už dávno nemusí za špičkově placenou prací do zahraničí, navíc si vybírají z pestré nabídky příležitostí. Pryč je zažitá představa o upoceném správci síti v nevzhledném svetru. Dnes je IT někde jinde a nabízí práci, která baví.

Nejde jen o obecné fráze, podívejme se do praxe.

Třeba japonská Konica Minolta si před časem otevřela špičkové vývojové a výzkumné centrum v Brně.  Momentálně tam dokončují unikátní kamerový systém.

„Chceme dát kamerám nový smysl a zvýšit uživatelský přínos. Umíme analyzovat obraz v reálném čase. Dokážeme například detekovat nebezpečné situace pro zaměstnance,“popsal aktuální stav Pavel Čurda, generální ředitel českého zastoupení Konica Minolta.

Kvůli dokončení kamerového systému tam míří největší experti na umělou inteligenci z celého světa.

„V tuto chvíli vybíráme finálních deset senior odborníků na umělou inteligenci – od vývojářů přes testery až po archiváře, kteří umějí zpracovávat videosignály,“ popsala situaci Olga Hyklová, majitelka personální agentury AdvantageConsulting.

Trendy v blízké budoucnosti ovšem budou i jiné profese, nejen ty spjaté z IT světem.

Čím dál více prostoru budou dostávat lidé, kteří se zabývají lidskou psychikou. Nejde jen o různé terapeuty, ale třeba také mentální trenéry. Budeme stále více řešit i intimitu, řeč je o sexuálních koučích.

A je tu ještě jeden obor, o kterém se hodně mluví. Časem bude růst význam městského zemědělství, potraviny z něj získané utvoří důležitou část jídelníčku.I v budoucnu se tedy půjde živit rukama.

Kde vidíte své děti za 15-20 let vy?