Příprava na horskou túru

Příprava na horskou túru

Začíná sezóna horské turistiky a čas předvést natrénovanou fyzičku, na které se během zimy intenzivně pracovalo. Sportovní nadšenci oprašují horskou výbavu - batoh, trekingové hole
a v neposlední řadě také vhodné obutí. Na co všechno si dát při výběru pohorek pozor?


Příprava na horskou túru se může jevit jako snadná věc. Zabalit si pár kousků oblečení, vhodné pomůcky pro usnadnění výšlapu, lékárničku pro případ nouze. Zdání ale klame.

 

Základem je správné obutí

Nakolik bude vaše túra pohodlná ovlivní především vaše boty. Plánujete-li lezení po horách, kvalitní obuv, která navíc nepromokne, nesmí na všem seznamu chybět. Rozhodně se nespoléhejte na kecky, které běžně využíváte třeba na běhání či v tělocvičně. Abyste při výšlapu neskučeli bolestí a mohli se nerušeně kochat přírodou, boty si ještě před túrou jaksepatří otestujte. Jinak si totiž koledujete o nevítaného cestovatelského společníka - puchýř.

“Podceňovat kvalitu bot se nevyplácí. Zákazníci by při výběru turistické obuvi měli dbát především na to, aby bota byla vybavena vysoce kvalitními vrchovými usněmi, špičkovou membránou a podešvemi. Takové boty vydrží i ty nejnáročnější podmínky,” vysvětluje předseda představenstva obuvnické firmy Prabos Jaroslav Palát.

Vhodný objem batohu

Batoh vám bude po celou cestu zatěžovat záda, a proto je důležité, aby byl kvalitní a pevný. Záleží na délce
a náročnosti trasy, ale při jeho výběru počítejte s tím, že se vám do něj musí vejít např. náhradní oblečení
v případě, že se zpotíte nebo vám naopak bude zima a budete se muset přiobléci.

Během túry po hřebenech dodržujte pitný režim. Pravidelný přísun tekutin a tyčinku na doplnění energie oceníte v momentě, kdy vám začnou docházet síly. I takové “životabudiče” byste měli ve svém batohu najít.

Doklady

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. I sebevytrénovanější nadšenec může přecenit své síly a zradí ho vlastní zdraví. Pro všechny případy u sebe vždy noste základní doklady - občanský průkaz, kartičku zdravotní pojišťovny a telefonní kontakt na horskou službu. Nikdy nevíte, kdy se vám můžou hodit. A to stejné platí také
s lékarničkou.

 

Obuv Beast Ankle field camouflage
CENA: 2 990 Kč (Prabos.cz)