Jak doma děti zabavit a při tom se z toho nezbláznit?!

Jak doma děti zabavit a při tom se z toho nezbláznit?!

Myslím, že to všichni rodiče vnímáme stejně. Chápeme maximálně vážnost situace, jsme ohleduplní a dodržujeme pravidla, abychom ochránili své děti, rodinu i své okolí. Čelíme náhlým nařízením a změnám, upravujeme si časový i pracovní harmonogram, abychom tuto těžkou, nečekanou životní situaci zvládli, ALE každým dnem propadáme DEPRESI, aby nám děti místo koronaviru nevpadly do spárů digitální příšery. 


Kolik času mohou děti strávit na telefonu, tabletu, počítači a dalších konzolích, aby se z toho nezbláznily
a nestaly se během několikatýdenní domácí karantény „závisláky“? Jak rozdělit tolik volného času mezi školní povinnosti, digitální zábavu a ten zbytek? A čím vlastně dítě zabavit a uspokojit jeho potřeby, aby nebylo „zpruzené“? Určitě nejsou dobré zákazy a nařízení, navodíte tím doma nepřátelskou atmosféru, která nikomu nepomůže, ba naopak. Zkuste rovnou přijít s nějakým skvělým plánem, návrhem, ukažte nadšení pro věc
a uvidíte, že se ostatní lehce chytí na háček.

Přinášíme pár tipů, na zaručenou offline zábavu, které by vám mohly pomoci využít kvalitně volný čas nejen s dětmi.

Přiznejte se, kdo si naposled rozložil na koberci či na stole puzzle a měl pár hodin k dobru, aby se do nich opravdu ponořil? Myslím, že nás bude jen hrstka. A věřte, že je to velká škoda. Skládání puzzle podle lékařských studií totiž působí blahodárně na náš psychický stav. Zlepšují paměť i náladu, mírní stres, navozují pocit štěstí, cvičí mozek, a dokonce u starších lidí oddalují demenci i Alzheimerovu chorobu. Puzzle jsou zkrátka tuze prospěšným aktivním relaxem, který se může aplikovat v každé domácnosti. Stačí si jen vybrat. Na trhu je nepřeberná nabídka motivů i obtížností. Česká firma Dino Toys, která stále drží výrobu v chodu v malé výrobní hale v Mnichově Hradišti, nám dala několik tipů velmi oblíbených puzzle u různých věkových skupin.

V dětských motivech vévodí puzzle s ilustracemi známých postaviček z filmů a seriálů Peppa Pig, Frozen
a Krteček. Naprostou novinkou jsou obrázky se zvířecími hrdiny v cizí kůži z animovaného seriálu Zafari.

  

 

Děti z prvního stupně už složí puzzle od 100 do 500 dílků (tento počet je už takovou menší výzvou, ale jsou schopni to dát). Po složení si mohou tyto větší formáty (500 dílků), nad kterými stráví více času, potřít lepidlem na puzzle a zavěsit na zeď jako dekoraci. V období, kdy trávíme více času doma, je každá obměna interiéru velmi pozitivně vnímána. Motivací by dětem mohla být i malá odměna po dokončení skládačky, třeba právě nějaký ten digi čas na „hraní“ či koukání na televizi.

  

     

Starší děti a teenageři se dle svých schopností mohou ponořit do skládání od 500 dílkových puzzle až po ty velkoformátové. Je na nich, na které si troufnou, ale dle zkušeností, je dobré své síly nepřeceňovat a pomalu hranice posouvat k vyšší obtížnosti. A jaké jsou nejoblíbenější motivy za poslední čtvrtletí velkoformátových puzzle? Vesmír, příroda, mapy i zajímavá místa.

  

   

Náš tip:
Maminky, potřebujete po náročném dni RELAX? Zasedněte i vy ke skládání se sklenkou dobrého vína. Mohla by se vám líbit třeba řada RELAX 500 XL tvořena přímo pro VÁS. Módní vzory, uklidňující pastelové barvy a větší dílky
pro lepší skládání. 

 

U nás doma je takové nepsané pravidlo, že alespoň 3x v týdnu před spaním rozbalíme s dětmi nějakou deskovou hru místo toho, abychom koukali na televizi či zevlovali u počítačů a telefonů. Často však nemáme tolik času, a tak hry, které zaberou více jak ¾ hodiny zůstávají ležet ve skříni. Nyní je ten správný čas tyto obsáhlejší rodinné hry vybalit z krabice a užít si je na plno!  A jaké že to jsou? Planeta, ve které si tvoříte vlastní planetu vhodnou k životu různorodých zvířat. Fotosyntéza, kde se stanete součástí koloběhu stromů a bojujete o své místo na slunci. Farao, ve kterém jako tým archeologů bádáte chodbami pyramidy a snažíte se odhalit prastarou hrobku.

 

 

 

Další tipy najdete na www.dinotoys.cz.