Dbejte na bezpečnost našich nejmenších

Dbejte na bezpečnost našich nejmenších


Dětská autosedačka je speciální sedadlo instalováno v autě, které je určeno k ochraně malých cestujících před zraněním v případě dopravní nehody. Tato autosedačka poskytuje boční podporu a podporu hlavy pro dítě. Obvykle je čalouněna látkou a má měkkou výplň (například pěnu – molitan). Podle modelu má dětská sedačka dodatečný postroj pro dítě a různé druhy upevnění v rámci kabiny auta.

 

Podle hmotnosti cestujícího na webových stránkách Euautodily.cz existuje 5 skupin dětských autosedaček:

1) Skupina 0. Určena pro novorozence s hmotností méně než 10 kg, kteří zde leží. Sedačka je upevněna za použití běžného bezpečnostního pásu nebo upevnění ISOFIX. Pokud se tato sedačka instaluje na přední sedadlo, příslušný airbag se musí vypnout.

2) Skupina 0+. Jsou to nosiče uloženy zadní stranou napřed, určeny pro malé cestující do 13 kg. Poskytují lepší podporu pro hlavu dítěte v případě prudkého brzdění. Airbag musí být vypnutý. Tyto autosedačky se upevňují použitím bezpečnostního pásu pro dospělé nebo pomocí upevnění ISOFIX.

3) Skupina 1. Je doporučena pro děti s hmotností 9–18 kg. Poloha dítěte je proti směru jízdy, v sedě. Sedačka se upevní díky bezpečnostnímu pásu pro dospělé, no je zde i 5-bodový postroj pro malé děti. Airbag spolujezdce musí být vypnutý.

4) Skupina 2. Tyto dětské autosedačky jsou větší. Obvykle zde dítě sedí ve směru jízdy. Doporučuje se pro děti
s hmotností 15–25 kg.

5) Skupina 3. Tato skupina je reprezentována tzv. podsedáky. Používají se tak, aby bezpečností pás pro dospělé byl u dítěte v pohodlné a bezpečné pozici. Tyto podsedáky se doporučují použít pro děti s hmotností 22–36 kg, ve věku 4–10 let.

 

Používání dětské autosedačky je povinné v mnohých zemích. Ve Spojeném království musí všechny děti pod 12 let používat dětskou autosedačku, pokud ovšem nejsou vyšší než 135 cm.