Investice do zlata: Vyplatí se zlaté slitky, nebo zlaté mince?

Investice do zlata: Vyplatí se zlaté slitky, nebo zlaté mince?


 

O tom, že se investice do zlata ve fyzické podobě vyplatí, není pochyb. Odborníci ji obvykle doporučují jako dlouhodobější řešení, ale poslední měsíce nám ukázaly, jak se dá na zlatě vydělat i v krátkodobém horizontu. Pokud se do zlata chystáte vložit své peníze i vy, možná váháte, jestli investovat raději do slitků, nebo do mincí. Jak to tedy je?

Volba je samozřejmě jenom na vás, ale v Česku vedou zlaté mince, konkrétně ty od švýcarských rafinérií. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí, a proto není divu.

Švýcarské rafinérie byly pozastavené, a tak se zájem přesouvá směrem k Vídni

Tři rafinérie ležící ve švýcarském kantonu Ticino u hranic s Itálií, Argor-Heraues, PAMP a Valcambi, dohromady tvoří třetinu světové produkce. Pod vlivem vládního nařízení kvůli pandemii koronaviru byly dva měsíce uzavřené, a proto je teď slitků z drahých kovů nedostatek.

Cena zlata je v současné době výhodná, ale zlatých cihliček není dost k pokrytí poptávky. Zlaté mince na tom nejsou o nic lépe. Češi se pomalu začínají přeorientovávat, místo švýcarských mincí kupují investiční zlaté mince Wiener Philharmoniker, které se razí ve Vídni.

Investiční mince si lidé pořizují i kvůli jejich vzhledu

Investiční zlato ve formě slitku není tak zajímavé jako mince. Mince má povedený reliéf, lze ji snadno vzít do ruky a samozřejmě si s sebou nese i svou sběratelskou hodnotu. Mince Vídeňský filharmonik jsou přesto prodávány pouze za cenu zlata, přidanou sběratelskou hodnotu nebo DPH neplatíte. Zároveň, na rozdíl od slitků, nejsou číslovány, což vyhledávají zejména klienti oceňující diskrétní jednání.

Nejmenší zlaté mince Wiener Philharmoniker pořídíte i do 5 000 korun. Koupíte je například v prodejně v pražském Obecním domě.

Největší zájem je o mince v originálním balení po 10 nebo 20 kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené.“ uvádí pan Palas, vedoucí prodejny.

V prodejně se setkáte také s kanadskými mincemi s javorovým listem, s americkými mincemi s reliéfem indiána a bizona či slavné australské mince. Všechny jsou vyrobeny z ryzího zlata nejvyšší ryzosti, 24 karátů.