Vyberte si to nejkrásnější povlečení

Vyberte si to nejkrásnější povlečení


Den je plný zážitků, noci jsou určené k odpočinku. Taky se každý večer těšíte do postele, až vás obejme polštář a peřina a společnými silami vás odnesou do říše snů? Pak vězte, že to nezáleží jen na kvalitě matrace, ale také na povlečení. Líp se vám totiž bude usínat v měkké peřině než v té škrábavé.

Postel je místem, kde strávíme zhruba polovinu života. Kdo by to byl řekl? Aby to byl dobře vynaložený čas, musí být v posteli kvalitní matrace a příjemné a kvalitní povlečení, zdi musí být vymalované uklidňující barvou. Jen tak během spánku načerpáme sílu do dalších dnů.

 

Jak vybrat povlečení?

I když budete mít ohromnou postel s kvalitní matrací, váš spánek může být přerušovaný a neklidný. Na vině může být špatně zvolené prostěradlo nebo povlečení. Obojí by totiž mělo pokožku pohladit, odvádět od ní pot
a dýchat. Kdo by taky chtěl trávit noc v propoceném pyžamu pod dekou, která škrábe, klouže, nedýchá?

 

Tip číslo jedna: Materiál nepodceňujte

Právě ten totiž ovlivňuje vlastnosti povlečení. Bude dobře sát pot? Nebude škrábat? Je povlečení vhodné i pro alergiky?

Bavlna hraje prim

Nejoblíbenější je stále bavlna. Je příjemná na dotek, vhodná i pro osoby s citlivou pokožkou. Její jedinou nevýhodou je skutečnost, že se mačká a je třeba ji žehlit.

Víte, že z bavlny je i krepové povlečení? Krep totiž není žádný speciální materiál, jde jen o odlišné zpracování bavlněných vláken. Poznáte ho podle jemných a nařasených proužků, které se v pravidelných intervalech střídají. Hospodyňky potěší, že žehlení je u něj doslova zakázané.

Novinkou na poli bavlněného povlečení je bavlněný satén. Jakmile si na něj jednou sáhnete, získá si vaše srdce. Povlečení s přirozeným leskem, pevnou strukturou a dlouhou životností se navíc snadno udržuje.

V zimě se vám bude dobře spát ve flanelovém povlečení, které je ušito z počesané bavlny s oboustranným vlasem. Příjemně vás zahřeje i během těch nejchladnějších nocí.

A co mikrovlákno?

Když pomineme bavlnu, dalším oblíbeným materiálem je mikrovlákno. Skvěle odvádí pot, rychle schne, v zimě hřeje a v létě chladí. Potěší vás i nežehlivou úpravou.

Víte, že i když je povlečení z mikrovlákna vyrobené ze 100% polyesteru, mohou pod ním spát i alergici
a astmatici
. Roztoči se v něm totiž nezabydlí, navíc je lehoučké jako pírko.

 

Tip číslo dva: Dejte si pozor i na rozměry

Lůžkoviny jsou dostupné v několika rozměrech. Ty se odvíjí od velikosti postele (dětská postýlka, juniorská postel, postel pro dospělého) a taky od toho, zda pod nimi bude spát jedna osoba, nebo dvě.

Náš tip: Rádi se o přikrývku dělíte s partnerem? Chodí si k vám v noci lehnout děti? Dost možná oceníte francouzskou deku.

Tip číslo tři: Barvy vybírejte podle sebe

Každá barva něco vyjadřuje. Červenou považujeme za barvu plnou života a vášně, modrou za moře plné klidu. Jenže na každého z nás mohou barvy působit jinak.

Zatímco někdo by se pod červeným povlečením neustále převaloval a probouzel, jiný si spánek pod jiným povlečením představit nedokáže. Proto naslouchejte svému srdci, berte přitom v potaz ostatní zařízení ložnice a barvu stěn.

 

Ložnice je místem klidu. Zařiďte si ji podle svého, na módní trendy hleďte s rezervou. Jestli chcete černé povlečení, kupte si ho. Preferujete pastelové barvy? Pozvěte je do své ložnice. Jste to totiž vy, kdo tam bude spát.