Mluvili jsme pro vás s Ondřejem Hejmou

Mluvili jsme pro vás s Ondřejem Hejmou


 

Ondřej Hejma je zpěvák a hudební skladatel, frontman skupiny Žlutý pes.

V roce 1978 vzniká skupina Žlutý pes se kterou Hejma koncertuje dodnes. Za tu dobu nahrála kapela celkem 11 alb, obsahujících řadu rozhlasových evergreenů. V roce 1996 získala cenu Hudební akademie jako kapela roku. Hejma Napsal čtyři knihy, a na veřejnosti je znám i z televizních soutěží jako Chcete být milionářem? nebo Česko hledá Superstar.

 

My jsme měli možnost po karanténě se s Ondřejem setkat a popovídat o tom, jak trávil a tráví volnější dny díky koronaviru, jaké jsou jeho plány a na čem nyní pracuje.


Koronavir, který přišel náhle v začátku letošního roku postihl všechny oblasti showbusinessu, jak jste se s karanténou potýkal Vy?

Myslím, že dost podobně jako kdekdo v mé věkové kategorii. Byl jsem doma a vycházel, pokud možno každý den na dlouhé procházky do lesa. Zpočátku jsem také intenzivně sledoval zpravodajství, ale s lepšící se situací jsem televizi vypínal. Zlomem byl ten den kdy se otevřela sportoviště a od té doby tenisové a golfové nářadí vozím stále v autě.

 

Vznikl během karantény nápad na nový projekt nebo jste si užíval volných dnů?

Obdivoval jsem lidi, kteří byli schopni šest hodin denně cvičit na kytaru, číst knihy nebo uklízet ve sklepě. Já jsem nedělal vůbec nic a jenom jsem relaxoval. A musím říct, že jsem tomu „důchodcovskému“ způsobu života docela přicházel na chuť. Faktem ale je, že už delší dobu připravuji vydání svého solo alba s novou původní tvorbou. Písničky byly naštěstí složeny už „před koronou“, takže teď už věci dolaďujeme, tak aby bylo ještě letos hotovo.

 

Slyšeli jsme, že brzy bude vycházet zpěvník Žlutého psa? Kdo Vám na zpěvníku pomáhal, pro koho je určen
a jak jste vybíral písničky?

Je to pravda a moc se na to těším. Oslovila nás firma Supernoty.cz, která zpěvník vydá jako svůj druhý počin hned po Katapultu a musím říct, že mě ten zájem potěšil. Již jsem viděl nějaké ukázky a vypadá to velmi dobře. Fanoušci budou mít autorizovaný přepis naší našich písní s fotografiemi a trochou povídání. Hezký suvenýr nebo dárek a pro nás pocit uspokojení.

 

Uvidíme Vás v nějakém projektu v televizi nebo se chcete naplno věnovat kapele Žlutý pes?

Mám pocit, že v oblasti velkých televizních show mě už toho moc nečeká, přece jen jsou tu nové generace, ale to neznamená že neplánuji navštěvovat různé talk show a zábavné pořady. Jinak pravidelně vystupuji na internetové televizi XTV s glosovacím pořadem „Podtrženo, sečteno“, který si získává stále větší oblibu. Život jde dál
a uvidíme co přinese.

 

Jaké máte plány s kapelou do dalších let?

Chceme prostě a jednoduše hrát, hrát a zase hrát, dokud to nás i diváky bude bavit. Jsem rád, že nové album je připraveno, protože jeho hlavním cílem bylo přivést na svět pár nových písniček, a to se povedlo. I když dobře vím, že lidé budou vždycky chtít hlavně ty staré dobré hity. Ale změna je život a já se těším, jak to, co přijde.

 

Léto je za dveřmi a vypadá to, že vláda uvolní od června sdružování většího množství lidí, jaké máte s kapelou plány na léto?

Tady je těžko něco plánovat, protože situace na frontě se mění každým okamžikem, jak říká klasik. Hráli jsem už venku na ulici, teď se chystáme do klubů a bude-li situace příznivá dojde i na větší open air koncerty. I když na ty největší bude asi nutno si počkat do příštího roku. Štěstí ovšem přeje připraveným a my děláme všechno proto, abychom tuhle složitou sezónu přežili ve zdraví, a hlavně s dobrou náladou. Protože proto jsme tady.