Ptáme se: Jak bojovat se stresem?

Ptáme se: Jak bojovat se stresem?

Dnes velmi často skloňované slovo ZDRAVÍ, STRES a PRACOVNÍ VZTAHY. Na to vše jsem se zeptali známé koučky, lektorky, spisovatelky Ivany Reginy Kupcové Sádlové, která nám kromě jiného prozradí jak s bojovat se stresem, pečovat o své zdraví a jaké novinky pro své fanoušky chystá.


 

Ivano, co pro Vás znamená ZDRAVÍ a jak jste o své zdraví pečovala v době karantény Vy?

V první řadě když se nám nic neděje, tak zdraví stavíme na druhé místo a na prvním je materiálno. Jakmile se dostaví zdravotní potíže lidé přehodnotí myšlení a hlavně přichází obava. Z toho plyne ponaučení, že nemoc je naším velkým učitelem. Pečovat o své zdraví bychom měli celoživotně. Nejdříve jsme opečováváni pokud jsem malí, v dospělosti přebíráme zodpovědnost na sebe. Každý z nás máme možnost volby. Největším toxinem pro organizmus je stres a špatná životospráva. Já osobně jsem se v karanténě a pandemii mimo nošení roušek, dodržovala všechny hygienické předpisy a s veřejností, která mě vyhledávala v této krizové situaci jsem komunikovala pouze online. Nikdy jsem se nenechala přemluvit, že za svými klienty přijedu osobně.

 

Zdravý životní styl není jen o pestrém jídelníčku, je to také pohyb. Jak podle Vás vypadá vzorový příklad zdravého životního stylu?

Kdo umí na kole ať jezdí. Nožičky máme všichni, choďme, běhejme. Procházka na čerstvém vzduchu je velice prospěšná naše tělo i duši, vyčistíme si myšlenky a pohledem na dokonalost přírody se rozpohybují i endorfiny štěstí. Začne pracovat i hladina serotoninu. Dále doporučuji i na vycházkách malou lahvičku s dobrou vodou, celodenní pitný režim je pro dnešní uspěchanou dobu velmi důležitý.

 

Vztahy jsou velmi křehké a to nejen ty osobní, ale také pracovní nebo i generační. Umí podle Vás dnes lidé komunikovat se svými partnery, kolegy nebo prarodiči? Máte případně nějaká doporučení pro mezilidskou komunikaci?

Díky přetechnizované době, kdy se používá whats app, skype a různá technika včetně sms, se vytrácí nejen krásná čeština ale i komunikace mezi lidmi. Lidé dnes velmi málo umí v klidu popovídat z očí do očí. Takže oční kontakt a mimoverbální komunikaci nahrazují grafické prvky a nebo umělé portréty, které se vymykají realitě.
To znamená, že chybí živý kontakt lidí kdy se protkávají bio energie (živý magnetismus).Vytrácí se umění naslouchat, proto je tolik populace zablokovaných, nemohou se vypovídat. Z toho pramení, že psychologické poradny praskají ve švech, protože 2/3 populace své trápení v sobě drží a raději navštíví odborníka než aby komunikovali se svými protějšky. Zahoďme na chvilku techniku, zkuste si popovídat z očí do očí a pohladit můžeme jak rukou tak slovem a hlavně vzájemným pochopením. Lidé se odcizují zbytečně. To znamená,
že utíkají do virtuálního světa a to je škoda. Takže všechny vyzývám buďme součástí přírody do které patříme.

 

Stále častěji se setkáváme s možností práce z domu (homeoffice) je to podle Vás tato forma výkonu práce vhodná, nebo je efektivnější být v kontaktu s kolegy a chodit do kanceláře?

Do určité části to vypadá jako báječná pohodlnost a má to svoje výhody, opak je pravdou. Lidé jsou tvoři společenští, čili doporučuji kolektivní práci, která obohatí nejen pracovní ale také duševní svět. Změna prostředí je prospěšná.

 

Víme, že chystáte CD, jaké bude a na co dalšího se od Vás můžeme těšit?

Připravuji a vydám mé 9 CD, které je relaxační proti stresu, napětí, úzkosti ale i odblokování. 20.června chystám pro veřejnost celodenní výukový seminář o tajemnu. Na semináři se dozvíte jak si pomoci v patových situacích, jak odbourat strach, jak rozumět své intuici. Seminář je spojen také s praktickými úkony. Zájemci se mohou přihlásit přímo na mém telefonním čísle 720 946 099. Dále v účinkuji v divadelních talk show s Romanem Zkamene, Marií Pojkarovou a ještě chystám jeden projekt, který je zatím v tajnosti, ale brzy se o něj ráda podělím. V podzimních měsících bych chtěla začít psát svoji další a to již 11 knihu, která bude nahlédnutím do vlastních duší.

 Ivana Regina Kupcová Sádlová