Jak na studium jazyků online?

Jak na studium jazyků online?Zná to asi každý z nás. Na začátku chuť a odhodlání naučit se konečně pořádně mluvit cizím jazykem. S první lekcí ale obvykle naše nadšení slábne, a napadá nás, že bychom čas mohli využít jinak než učením se nových slovíček. Online výuka s sebou nese nespočet výhod, navíc ušetří čas a je efektivní. Také vám může zpestřit den, ale také pomoci získat konkurenční výhodu na pracovním trhu, což se může v nadcházející době více než hodit. Než se do studia pustíte, měli byste si ale ujasnit pár otázek.

 

Získejte správnou motivaci

Když se vás někdo zeptá, proč se daný jazyk učíte, co byste odpověděli? Cílem by nemělo být “chci se naučit anglicky”. Takový cíl není měřitelný a mnohdy se nesplní v realitu. Proto si zkuste odpovědět co nejvíce konkrétně, například zvládnu v práci odpovídat na maily obchodních partnerů, zlepším se z úrovně A2 na B1.

Nikdo vás ale k učení nepřinutí, pokud sami nechcete. Proto je vhodné zamyslet se nejen nad důvodem racionálním, ale i emocionálním. Právě vnitřní motivace nás totiž žene spolehlivě dopředu. K čemu vám bude vyšší úroveň angličtiny? – Dostanu lepší práci – Tím získám více peněz, a lépe zabezpečím rodinu/ více volného času, kdy se mohu věnovat svým zájmům. “Pokud je vaším cílem lepší práce, ve které budete potřebovat psát obchodní e-maily a zadávat objednávky, pak se zaměřte na specializované kurzy obchodní angličtiny, které vás zavedou přímo k vašemu cíli,” doporučuje Marie Jelínek, hlavní metodička jazykové agentury Skřivánek.

 

Jaké jsou výhody studia jazyků online?

  • Šetří čas – V případě online výuky se jednoduše učíte z pohodlí domova. Pro někoho to může znamenat lepší soustředění při psaní poznámek, pro jiného třeba rituál se šálkem dobré kávy. Hodina až hodina a půl vyhrazená pouze pro vás může být navíc příjemným zpestřením a únikem ze stereotypu. Pokud máte naopak lekce během pracovní doby, tak se k nim můžete jednoduše připojit ze zasedací místnost či kancelář.

  • Větší flexibilita – Online výuka nabízí větší výběr, co se času, ale i možností týče. Jste ranní ptáče, a víte, že k večeru už se k výuce nedostanete? Nebo byste si naopak po celém dni rádi vyčistili hlavu? V tomto případě záleží jen na vašich preferencích a domluvě s lektorem, od které vás dělí jeden Skype telefonát. Nebojte se, že byste vynechávali, jednoduše si na online lekce vyhraďte pevné místo ve vašem kalendáři, jako byste to udělali pro klasickou výuku.

  • Komunikativní a interaktivní lekce – V době globalizace se mnohdy s našimi kolegy nesetkáváme přímo, ale většinou je vídáme přes obrazovky monitorů. “Více než kdy jindy se proto hodí umění vést videokonferenci v cílovém jazyce. V rámci výuky přes Skype či Webex vás navíc čeká spousta interaktivních online cvičení, procvičení mluvení, poslechu, psaní i čtení. Neverbální komunikaci velice dobře nahradí webkamera a tón vašeho a lektorova hlasu,” doplňuje Marie Jelínek. Online lekce tak budou minimálně stejně efektivní jako klasická docházková výuka. Samozřejmostí v případě jazykové školy Skřivánek je dodržení principů Effecto metody, to znamená důraz na komunikaci či praktické a reálné použití jazyka.

  • Firemní benefit – Výuka online se dá praktikovat nejen pro jednotlivce, ale také pracovní kolektivy. Jednotlivé skupiny dostanou pozvánku do virtuálních tříd, kam se v den a čas lekce jednoduše přihlásí před odkaz v e-mailu. Individuální firemní lekce pak mohou běžet přes Skype či FaceTime nebo Microsoft Teams. Mnohdy je možné se domluvit s lektorem, který vás vedl v rámci firmy, a stejně tak dobře vás může vyučovat v online prostředí.

 

Rada na závěr – pokud se bojíte, že vám online výuka nebude vyhovovat, tak jednoduše pár lekcí vyzkoušejte. Třeba z toho bude nový rituál, který vám jako bonus může zajistit lepší pracovní místo nebo širší nabídku volnočasových aktivit. A to už za zkoušku stojí.