Rozhovor: Anna Brandejs o kolagenu a jeho vlivu na pleť

Rozhovor: Anna Brandejs o kolagenu a jeho vlivu na pleť

SOUTĚŽ o produkty!


Kolagen, nejlepší přítel pleti každého věku

Přestože každý z nás má jiný druh pleti a preferuje odlišné kosmetické přípravky, je zde jedna látka, která prospívá skutečně všem – kolagen. Již po třicátém roce života dochází k významného poklesu jeho množství v pleti, proto je nutné jej začít postupně doplňovat. Kromě vyvážené stravy nám mohou pomoci také kvalitní doplňky stravy. Jaké však zvolit a co od nich můžeme očekávat jsme se zeptali odbornice na složení doplňků stravy – Anny Brandejs.

 

Které faktory podle vás nejvíce ovlivňují předčasné stárnutí pleti, které současně ovlivňují množství kolagenu v pleti, a měli bychom si tedy na ně dát pozor? 

V první řadě je to jistě slunce, které spouští zánětlivé procesy kůže a poškozuje DNA buněk. Dále znečištěný vzduch, jehož mirkoskopické částečky penetrují do naší pleti, způsobují záněty či poškozují kůži tvorbou volných radikálů. Velký vliv má samozřejmě i náš životní styl od způsobu stravování, množství stresu, kouření nebo pití alkoholu. Většina lidí si neuvědomuje, že velké množství cukru v jídle, jehož molekuly se v krvi naváží na kolagenové peptidy, zbrzdí tvorbu nového kolagenu v pleti. Cukr navíc výraznou měrou přispívá k tvorbě volných radikálů a poškození kožních buněk. Hladinu kolagenu ovlivňuje i množství stresu, protože přemíra tvorby hormonu kortizolu zabraňuje tvorbě nového kolagenu. Tradiční nešvary v podobě kouření či nadměrného pití alkoholu rovněž pleti neprospívají. Nejen že s kouřením dostáváme do těla mnoho toxinů, ale poškozujeme jím i drobné cévky v kůži, jejichž prostřednictvím je pokožka zásobena stavebními látkami k tvorbě kolagenu. Podobný efekt má také pití alkoholu, který navíc výrazně dehydratuje.

 

Řada žen věnuje pleti hodně času a péče. Jedním z nedílných kroků je čištění. I v něm se však dá chybovat.

Ano, určitě. Vyhýbat bychom se měli horké vodě a přílišnému drhnutí kůže. Pak totiž dochází k oslabení kožní bariéry a kůže se stává náchylnější k praskání, vysychání a tvorbě vrásek.

 

V současné době se na trhu objevuje řada doplňků stravy na bázi kolagenu. Proč právě on je pro naši pleť tak důležitý?

Kolagen tvoří až 80 % střední části kůže a dodává jí pevnost a objem. S věkem se však schopnost jeho tvorby v této oblasti kůže snižuje. Už po 30cátem věku života tělo ztrácí schopnost vytvářet kolagen v takové míře jako ve dvaceti letech. Kůže se začíná vrásnit, ztrácí pevnost, objem a povoluje. Užíváním doplňků stravy s kolagenem se dá tomuto procesu částečně zabránit a zlepšit pevnost kůže.

 

Proč bychom měli kolagen naší pleti dodávat také zevnitř? Nestačí jej přijímat pouze prostřednictvím krémů či sér?

Všechny kosmetické přípravky ovlivňují především vrchní část pleti, takzvanou epidermis, do střední části kůže se aktivní látky z krémů a sér, ať je to kolagen, vitamíny dostanou jen v nepatrném množství, proto nemůžou nijak výrazně ovlivnit budování kolagenu ve střední části. Užíváním doplňků stravy se aktivní látky přes střevo dostávají do krve, jejímž prostřednictvím se dostanou do spodní a střední části kůže.

 

Lze jednoduchou cestou říci, jaké doplňky stravy s kolagenem vybrat, aby nám přinesly skutečný efekt?

Kolagenu je mnoho typů. Kůže obsahuje kolagen typu 1, je proto lepší brát doplňky stravy s kolagenem typu 1. V kloubech naopak najdeme kolagen typu 2, proto když chceme zlepšit stav kloubů, je lepší brát typ 2. Také je velké plus, když doplněk stravy obsahují různé antioxidanty, například vitamín C, D, které pomáhají kůži proti předčasnému stárnutí svými antioxidačními účinky a neutralizují volné radikály. Například Collagen +11 by Anna Brandejs obsahuje nejen čistý hydrolyzovaný kolagen typu 1, ale i dalších 11 látek, které zlepšují elasticitu kůže, její hydrataci, pevnost, čímž přispívají ke krásnějšímu vzhledu.

 

Po jak dlouhé době můžeme vidět výsledky?

První výsledky můžeme vidět už po měsíci, ale plný výsledek se projeví od 3měsíční kůře.

 

ANNA BRANDEJS

Vystudovala jsem Univerzitu veterinárního lékařství v Košicích. Biochemie byla náročná, krásná a moc mě bavila. Zároveň jsem se však brzy potřebovala postavit na vlastní nohy, proto jsem se vydala cestou produktové manažerky ve farmaceutické firmě. A dobře jsem udělala. Díky nasbíraným zkušenostem jsem mohla později založit firmu Medaprex. Ta už skoro dvacet let zásobuje zdravotnickým materiálem kliniky estetické medicíny 
a kosmetická studia. Pro Medaprex jsem také vytvořila své první doplňky stravy.

V roce 2013 jsem začala budovat špičkovou kliniku plastické chirurgie, stomatologie a dermatologie Brandeis Clinic. Brzy si získala výbornou pověst a mohla jsem ji tedy s klidným srdcem pronajmout skvělému týmu 
a vrátit se do Medaprexu. Tady se věnuji své staronové vášni: doplňkům stravy by Anna Brandejs, které vyvíjím
a s radostí užívám. Nové řadě doplňků stravy jsem propůjčila vlastní jméno nejen proto, že určuji jejich složení, 
ale především je každý den ověřuji sama na sobě. Fungují! Pro sebe chci zkrátka jako každá žena to nejlepší
a s ničím jiným se nespokojím. Chci být zdravá a dobře se cítit. Chci být krásná a chci se líbit. Vím, že o tělo je potřeba pečovat zvenku i zevnitř. Říkáme tomu beauty inside out. Řada doplňků stravy by Anna Brandejs je přesně o tomhle.

 

Ve spolupráci s Medaprex.cz jsme si pro vás připravili soutěž o balení produktů Collagen+11. 

Stačí, když správně odpovíte na soutěžní otázku a výhra může být i vaše.