Voda nad zlato. Víte kolik litrů vody spotřebujete za den?

Voda nad zlato. Víte kolik litrů vody spotřebujete za den?


Voda je přirozenou každodenní součástí našeho života. Během dne s ní přicházíme do kontaktu velmi často v různých formách a v různém množství. Voda je součástí živočichů, rostlin a všeho živého na Zemi. Bez ní by život jednoduše nemohl existovat. Voda je tím nejvzácnějším bohatstvím, které naše planeta má. Proto bychom si ji měli vážit a neplýtvat s ní. Věděli jste například, že zásoby vody na obyvatele jsou v České republice až šestkrát nižší než na Slovensku?

Spotřeba vody na den

Vaření, umývání, splachování, pití, praní či zalévání zahrady mají jeden společný jmenovatel, a tím je voda. “V evropských domácnostech je průměrná spotřeba vody 140 litrů na osobu denně. V Česku dosahuje zhruba 100 litrů za den. Nejvíce pitné vody padá na osobní hygienu a takové množství je zhruba desetkrát větší než má  obyvatel Afriky na celý den,” říká CEO ekologického eshopu Zemito.cz, Jana Kutlíková.

Víte, kolik litrů vody jednotlivé aktivity obnáší?

SPOTŘEBA VODY V LITRECH

koupel ve vaně          100 - 200 l
sprchování                  30 - 60 l
1x spláchnutí WC        3 - 10 l
mytí nádobí v myčce   7 - 20 l
praní                            30 - 90 l
mytí rukou                     2 - 3 l
mytí auta                      až 200 l

Jak snížit spotřebu vody?

  • dejte přednost sprše před koupelí. Díky tomu spotřebujete až o polovinu méně vody.
  • vypínejte vodu, když ji nepotřebujete. Například při šamponování, čištění zubů či u mytí nádobí.
  • zvolte kratší hadici. Ano, i tohle je cesta, jak šetřit vodu, protože každá minuta se počítá.
  • pořiďte si perlátor. Snižuje spotřebu vody až o 85 % díky omezení průtoku vody a přidání okolního vzduchu do proudu vody.

 

Tip:  Zpříjemněte si nový zvyk kratšího sprchování tím, že si vyberete oblíbenou písničku, během které se stihnete vysprchovat.

Voda, kterou nevidíme

Spotřeba vody je ale také nepřímá. Je to množství, které je třeba k výrobě produktu nebo realizaci konkrétní služby. “V takovém případě se denní spotřeba šplhá na zhruba 4645 litrů na osobu za den,” dodává Jana Kutlíková ze Zemito.cz. Snižování konzumu a vědomé nakupování ze zodpovědných zdrojů tak může mít velký vliv na spotřebu vody.

  • na výrobu 1 kg plastu se spotřebuje 167 litrů vody. To znamená, že na výrobu jedné plastové lahve je potřeba minimálně dvakrát víc vody, než kolik se v ní nachází
  • na výrobu jednoho páru riflí se spotřebuje až 10 000 litrů vody. Tolik vody by stačilo na pití pro jednoho člověka na 10 let
  • velké množství vody spotřebuje průmyslová výroba

 
eko perlator snižující spotřebu vody - hihippo