5 tipů pro výběr koberce do dětského pokoje

5 tipů pro výběr koberce do dětského pokoje

Přemýšlíte nad tím, jak zútulnit dětský pokoj, aby se tam vašemu dítku líbilo? Pak se určitě zamyslete nad pořízením pěkného koberce, který bude kromě estetické funkce plnit i tu praktickou.


Mnoho rodičů se kobercům v dětských pokojích vyhýbá, protože se domnívají, že se do nich zachytávají nečistoty a prach. Jenomže to díky moderním materiálům není tak úplně pravda. Koberce do dětského pokoje zkrátka patří, protože s sebou přináší pohodlí, ochranu před chladem i schopnost tlumit zvuky a nárazy.

1. Vyberte vhodný materiál

Materiál je pro výběr koberce zcela zásadní, rozhoduje totiž o tom, jaké vlastnosti bude koberec mít a jak dlouho vám bude sloužit. S výběrem tedy začněte u toho, z jakého materiálu je koberec vyrobený. Z přírodních materiálů lze doporučit především vlnu. Vlněné koberce jsou odolné a měkké a velmi příjemné na dotek, kromě toho vám nabídnou i skvělé akustické i tepelně izolační schopnosti.  Děti si na koberec mohou klidně sednout či lehnout a vy se nemusíte bát, že by nastydly.

Velmi populární mezi umělými materiály jsou polyamidová vlákna. Takové koberce jsou velmi odolné a mají antistatické vlastnosti. Neusazuje se na nich tedy prach a nečistoty.

2. Zvolte raději kratší vlas

Délka vlasu koberce je závislá na tom, pro jak staré dítě pokoj zařizujete. Pro menší děti je vhodnější kratší vlas, protože se snáze udržuje a čistí. U tlustých koberců s vysokým vlasem se vylité vodovky či limonáda odstraňují mnohem hůře.

3. Nepodceňujte kvalitu

Při pořizování koberce do dětského pokoje dbejte na kvalitu, protože právě tam si koberec projde zátěžovým testem. Děti si na něm hrají, běhají, poskakují a hrají si na něm s hračkami. U nekvalitních koberců byste brzy zjistili, že jste vyhodili peníze oknem. Je proto lepší si připlatit za kvalitní výrobek, který vám déle vydrží. Kvalitní výrobky navíc můžete i prát v pračce a neztratí nic ze svého perfektního vzhledu, nebudou se párat nebo měnit barvu.

4. Udělejte dětem radost

Myslete na to, že nepořizujete koberec pro sebe, ale pro děti. Měli byste proto brát v potaz jejich přání. V současné době není problém sehnat pěkný a kvalitní koberec se vzory, které si vaše dítě zamiluje. Kromě rozličných vzorů si můžete vybrat tvar, který bude skvěle zapadat do interiéru.

Designéři vytváří hravé a osobité kolekce, z kterých si jistě vyberete, ať zařizujete pokojíček pro miminko nebo království pro malou princeznu či pokoj pro závodníka.

5. Nezapomeňte na bezpečí

Dětský pokoj musí být především bezpečný, to platí i pro všechny doplňky, které do něj pořizujete. Na bezpečnost proto dbejte i při pořizování dětského koberce. Koberec by neměl v žádném případě podkluzovat. Ideální je se ujistit už při nákupu, že má na spodní straně protiskluzový materiál. Díku tomu se pak nemusíte bát, že by dítě v zápalu hry uklouzlo a ublížilo si.

Koberec v dětském pokoji je víc než jen podlahová krytina. Kromě toho, že tepelně izoluje, ještě poskytuje dětem bezpečný prostor na hraní a díky originálnímu provedení rozvíjí jejich fantazii.