6 tipů jak rychle a zdravě zhubnout

6 tipů jak rychle a zdravě zhubnout

Snažíte se zhubnout? Pravděpodobně chcete výsledky - a to rychle. Poznejte ty zdravé možnosti, které zaručí, že si svou nově nadobudlou váhu i udržíte.


 

Rychlé nebo pomalé hubnutí

Pokud každý den spálíte o 500 kalorií více, než přijmete, měli byste shodit zhruba 0,5 - 1kg za týden. Chcete-li hubnout rychleji, musíte jíst méně a více se pohybovat. Kupříkladu, pokud za den přijmete 1050 až 1200 kalorií a budete hodinu cvičit, můžete během prvního týdne shodit 1,3 - 2,5 kg nebo i více (pokud vážíte více než 115 kg). Je ale velmi důležité nesnížit příjem kalorií ještě víc - je to nebezpečné. V průměru se doporučuje za týden zhubnout půl až jeden kilogram. Zdravý jídelníček na hubnutí zahrnuje ovoce, zeleninu, bílkoviny a pomalé sacharidy.

 

Celulitida a hubnutí

Celulitida také souvisí s hubnutím. Ale jak přesně? Týká se přece i hubených žen. Celulitida je něco víc než jen běžný tuk, protože za celulitidu může kombinace různých faktorů. Zjednodušeně jí možno vysvětlit následovně. Pod pokožkou je při celulitidě oslabená kolagenová struktura, přes kterou se protlačují tukové buňky. A čím více tukových buněk se protlačuje do slabší kolagenové struktury, tím výrazněji jamky a prohlubně působí na povrchu pokožky. Svou roli sehrává i genetika. Proto je i při celulitidě vhodná prevence - zdravé stravování, pohyb a fyzická aktivita na zlepšení cirkulace. Také je vhodné nosit volné oblečení, i taková věc umí udělat výrazný rozdíl při vzniku celulitidy. Na tuk pod kůží se zaměřují také krémy proti celulitidě.

Zdravé tipy na hubnutí

1. Vyvarujte se emočnímu přejídání

Jíte kvůli utišení hladu nebo svých pocitů? Mnozí z nás se obracejí na jídlo i tehdy, když chtějí ulevit stresu, kvůli pohodlí nebo jako na druh odměny. Při emočním jedení jíte kvůli naplnění emocionálních potřeb a ne kvůli naplnění žaludku a zasycení. Emoční hlad přitom přichází najednou, nutí vás sahat po specifickém jídle, nekručí vám při něm v břiše.


2. Pozor na rychlé diety a jojo efekt

Jakou zvolit dietu? Přísné a rychlé diety jsou nezdravé. I zde platí, že pomalu dále zajdeš. Nárazové diety nejsou vhodné, protože vlastně zpomalí metabolizmus. Po jejich ukončení ale opět přiberete na váze to, co jste shodily. A o takový jojo efekt určitě nestojíte. Pokud chcete zůstat štíhlé a zdravé, musíte se dát na trvalou změnu životního stylu, ne následovat nejnovější trendy ve stravování.

3. Nezaměřujte se pouze na jednu oblast na těle

Jak efektivně spalovat tuky? Hubnutí zaměřené na jednu tělesnou partii funguje jen zřídka a může být velmi demotivující. Zaměřte se raději na zpevnění a vyformování celého těla a uvidíte, že i vaše problematické oblasti se časem vylepší. U žen je to nejčastěji oblast břicha, hýždí a stehen, tedy dolní polovina těla.


4. Cviky na hubnutí vás nesmí demotivovat

Jaký zvolit sport? Existují různé cviky na hubnutí, populární je i hubnutí chůzí nebo cyklistika. Pokud ale opravdu nejste typ do tělocvičny, nezkoušejte tam denně potit krev. To stejné platí pro ranní jogging. Když vám to ranní harmonogram nedovolí, najděte si jiný druh fyzické aktivity. Někdy opravdu stačí malá změna, pár cviků před televizí nebo delší venčení psa. Velice oblíbené je skákání panáka, indiánský běh nebo cvičení se závažím.5. Najděte tu správnou motivaci pro hubnutí

Víte vůbec, proč chcete zhubnout a co chcete dosáhnout? Protože když se dáte na boj, musíte mít jasný cíl. Raději ne jeden obrovský, nedosažitelný, ale několik malých, u kterých snadněji vidíte byť i malý úspěch. Ten vás pak motivuje setrvat a pokračovat. Dejte si kupříkladu své foto v plavkách na lednici, abyste věděla, proč to všechno děláte. A za cíl si můžete dát třebas vyběhnout nebo i vyšlapat do měsíce dvě poschodí bez zadýchání. Záleží od vaší momentální nadváhy, kondice a zdravotního stavu. Postupně pak zvedejte laťku
a přidávejte fotky na lednici.


6. Možnosti doplňků stravy a zdravé výživy

Jsou prášky na hubnutí při hubnutí dobré nebo zbytečné? Pokud už víte, co a proč chcete, mohou vám tablety na hubnutí ve vaší snaze pomoci. Některé pilulky tlumí chuť k jídlu, jiné pomáhají nastartovat metabolismus. Samotné však pomoci nedokážou. Pro nastartování hubnutí a změny životního stylu jsou na druhou stranu vysoce doporučovány. Berte tablety na hubnutí jako tříboj spolu s fyzickou aktivitou a změnou nezdravého životního stylu. Hledejte takové, které podporují zdravé hubnutí a pomohou vám efektivně spalovat tuky nastartováním či urychlením metabolismu.

 

zdroj fotek: Unsplash