Připíchněte si krásnější obličej

Připíchněte si krásnější obličej


I maličkost může změnit celkový vzhled obličeje. Každá žena jistě ví, jaké divy dělá byť jen dobře namalované obočí. A teď si představte, že od lépe definované brady nebo živějšího výrazu obličeje vás dělí pouze pár vpichů. Beautification, neboli česky zkrášlování, je sféra estetické medicíny zaměřená na oblast obličeje. Nejedná se úpravu toho, co na našem obličeji napáchal zub času, nýbrž spíše úpravy přirozených rysů.  Používá minimálně invazivní metody, většinou trvající pouze několik minut. Nejčastěji se pro tyto zkrášlující výplně používá kyselina hyaluronová, někdy také botulotoxin. Obě látky mají své přednosti a každá se užívá v trochu jiných částech obličeje.

 

Botulotoxin, lidově botox, se používá v malých dávkách a součástí jeho účinku je i to, že přeruší signál mezi nervem a svalem, čímž oslabuje svalový stah. Obecně platí, že méně svalových stahů = méně vrásek. Užívá se tedy hlavně v místech, kde je zvýšená svalová aktivita (okolo úst, obočí, na čele atd.). V případě zkrášlujících procedur používáme preparáty s botoxem například na zvednutí obočí.

Co se týče výplňových látek s kyselinou hyaluronovou, nejedná se zcela permanentní změnu. Kyselina hyaluronová se vstřebává do tkáně, což jí ale zároveň činí méně nebezpečnou, protože se přirozeně váže na látky v těle a organismus se s ní zvládne vypořádat. Díky jednoduchosti procedury je pro pacienty schůdnější opakovaně si nechat aplikovat výplňové látky než podstoupit drastičtější operaci, která by tvar obličeje změnila nadobro.           

Mezi typické zástupce zkrášlujících procedur patří definice dolní čelisti a brady. U žen a mužů s ustupující bradou a nevýraznou dolní čelistí může výplň přinést vytoužený definovaný tvar obličeje. Přesně zamířenou aplikací výplně můžeme zostřit rysy na kulatém obličeji, nebo naopak zaoblit příliš ostré rysy. Výplně kyselinou hyaluronovou se mohou postarat také o vpadlé kruhy pod očima.

Trend, který nabývá na síle, je tzv. tekutá rhinoplastika. Jedná se o úpravu nosu kyselinou hyaluronovou a zájem o ní má stále více lidí. Je paradoxní, že přidáním objemu v oblasti nosu můžeme nos opticky zjemnit. Zkušený doktor dokáže výplněmi vytvořit optický klam a nos tak přizpůsobit vašim představám.

U zákroků estetické medicíny musíme mít na paměti, že dobrý zákrok se pozná podle toho, že se na první pohled nepozná. Člověk vypadá lépe, cítí se lépe, ale bez cejchu estetického zákroku.

 

Doc. MUDr. Ondřej Měšťák, Ph.D., plastický chirurg

 

 

Doc. MUDr. Ondřej Měšťák. Ph.D  působí jako plastický chirurg na klinice Esthé v Praze Na Příkopech na klinice plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Ve své praxi věnuje zejména estetickým a rekonstrukčním operacím prsů a břišní stěny, věnuje výzkumu a výuce studentů na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Na klinice Esthé je pacienty nejčastěji žádán pro plastické operace prsou a plastiky břicha, které pomohou vyřešit i nežádoucí dědičné dispozice, na něž jsou všechny diety i pravidelná cvičení krátká. Mezi jeho další oblíbené oblasti patří operace nosu a komplexní omlazení obličeje.

 

Více o beautification a jednotlivých zákrocích najdete na www.esthe-plastika.cz.