Zvědavá jak Keliška?

Zvědavá jak Keliška?

Průzkum ukázal, že nakouknutí k sousedům neodolá hlavně mladá generace

Letošní rok je v mnohém jiný, nejvýraznější změnou jsou především bezpečnostní opatření, která nás nutí trávit většinu času doma. Školy a obchodní centra jsou zavřené, volnočasové aktivity pozastavené. Co doma stále dělat? Podívat se, co dělají sousedé. Poslední průzkum společnosti Žaluzie Neva ukázal, že Češi často nahlíží do okolních domácností.


Téma je to aktuální. Doma trávíme více času, než kdy předtím a inspirace na to, jak jej naplnit pomalu dochází. To, že jsou Češi zvědaví a rádi potají nahlíží do okolních domácností je fakt, který zpracovalo už i mnoho filmařů. A ačkoliv si většina z nás představí za záclonou schovanou Kelišovou a její generaci, průzkum společnosti Žaluzie Neva, který proběhl letos v létě, ukázal opak. Ráda totiž „špicluje“ hlavně mladá generace.

Kdo se dívá nejvíce?

Člověk je od přírody zvědavý tvor. Nelze se proto divit, že když se naskytne příležitost, podíváme se.
A o příležitosti není nouze, průzkum totiž ukázal, že vidět je do dvou třetin českých domácností, 35 % dotazovaných uvedlo, že jim je vidět i do ložnice. Nejvíce to vadí mladší věkové skupině do 44 let. Očekávali byste, že nejvíce budou soukromí narušovat starší ročníky? Chyba lávky! Nejčastěji do sousedních domácností nahlíží mladí lidé do šestadvaceti let, občas do oken mrkne celých 40 %. „Překvapivé je, že více dění u sousedů zajímá mladší generaci. Možná i proto jim častěji vadí, když je k nim vidět. Respondenti nad 54 let naopak
k sousedům tak často nekoukají, a to, že je vidět k nim domů, tolik neřeší,” komentuje výsledky průzkumu Miloslav Matoušek, marketingový manažer společnosti Žaluzie Neva.

Záclonám odzvonilo

Řešíte, zda je k vám domů vidět? Pokud ano, jistě víte, že existuje řada možností, jak tomu zabránit. Klasickým záclonám už odzvonilo, dvě třetiny Čechů zatemňuje pomocí vnitřních žaluzií. Variant je ale nepřeberné množství a záleží na vašich preferencích. A věřte, že vliv na ochranu soukromí může mít i národnost. „Podle našich zkušeností z různých trhů je ještě častěji vidět do severských domácností, kde se nepoužívají ani záclony. Češi jsou svým přístupem hodně podobní Němcům nebo Rakušanům, do jisté míry si soukromí střeží, ale nejsou
v tom důslední. Jižní státy mají naopak často úplně zatemněná okna, a to kombinací závěsů a okenic. Tam je to ale hlavně z důvodu ochrany před vedrem a s touhou po soukromí to nemusí nutně souviset,”
dodává Miloslav Matoušek.