Tip jak naložit se stromkem po Vánocích

Tip jak naložit se stromkem po Vánocích

Vánoce bez živého stromku si neumíte představit a lámete si hlavu jak s ním poté naložit? Nezoufejte, i v takovém případě jde situaci vyřešit šetrně, s ohledem na životní prostředí.


Sběrná místa jako nejčastější varianta

V Čechách stejně jako v zahraničí probíhají zejména ve větších městech, organizované sběry vánočních stromečků. “Buď je můžete odstrojené odložit vedle veřejně přístupných nádob na směsný odpad, ke kontejnerům na tříděný odpad nebo je možné je odvézt  na speciální sběrná střediska. Následně bývají zpracovány například do kompostu,” říká Jana Kutlíková, CEO eko e-shopu Zemito.cz.

 

Vše ve vaší režii

Pokud ale chcete vzít situaci do vlastních rukou a situaci vyřešit udržitelně, máte několik možností.

-   Využijte stromek v kompostu jako mulč či nařezaný kmen jako dekoraci či přírodní chodník na zahradu.

-   Bydlíte u jezera či rybníku? Hoďte uschlý stromek do vody. Poslouží jako přirozený úkryt pro ryby, které ho také vděčně využijí na kladení jiker.

-   Odlámejte větve, kterými přikryjte zahradní trvalky, okrasné stromy a zeleninu. Je to ideální přírodní izolační materiál, který je ochrání před lednovými mrazíky.

 

I když je v České republice povědomí o udržitelnosti obecně o něco menší než v zahraničí, přesto je ale na stále na vzestupu. Češi se zajímají o ekologii a jejich přístup k běžnému životu je čím dál zodpovědnější,“ uzavírá Jana Kutlíková.

Tip: Jestli se chcete stromečku zbavit rychle, určitě ho nepalte v domácím krbu a raději zvolte odvoz na jedno ze sběrných míst. Jehličí obsahuje vysoce hořlavé složky jako například terpentýnový olej.