Slyšeli jste o novém trendu ekologických předsevzetí? Tady jsou naše tipy

Slyšeli jste o novém trendu ekologických předsevzetí? Tady jsou naše tipy

Od nového roku začínám hubnout, budu se učit nové jazyky nebo se méně stresovat. Právě k začátku roku se každoročně upíná spousta z nás jako k novému začátku. 


Každý rok si představujeme, jak skoncujeme se špatnými návyky nebo naopak nastartujeme ty dobré, které nám pomohou dosáhnout našich lepších já. Jenže v lednu se většinou můžete těšit leda na přeplněné tělocvičny. Zaměřte se letos jiným směrem, novým trendem jsou předsevzetí, která myslí na přírodu chrání životní prostředí. Vždyť právě ta si naši pozornost zaslouží.   

 

Řadu z nás už nebaví klasická novoroční předsevzetí a hledáme nové cesty a způsoby, jak zlepšit svůj životní styl. Pozornost v posledních letech padla na ekologii a udržitelnost. Téměř 75 % z nás třídí odpad, zvykli jsme si nosit lahev na vodu nebo vlastní kelímek na kafe. Čím dál více lidí používá plátěné tašky a vlastní sáčky na zeleninu namísto těch jednorázových plastových. Výjimkou už nejsou ani ekologická brčka v našich oblíbených kavárnách.

Pořád je to ale málo. Využijte blížící se nový rok a dejte si ekologická předsevzetí, která pomohou k dobrému pocitu nejen vám, ale hlavně planetě. Budete trendy, a navíc jimi můžete inspirovat i své blízké, kteří by s vámi do hubnutí rozhodně nešli.

 

TOP 5 ekologických předsevzetí pro rok 2021

1. Přejděte na udržitelnou „slow fashion“

Fast fashion je výraz označující především módu z velkých řetězců, která se vyznačuje velmi příjemnou cenovku. Daň za ni ale bývá vysoká. Takové oblečení nevydrží déle než pár nošení a brzy končí na skládkách. My pak utíkáme do obchodu kupovat další podobné kousky. Uvědomit bychom si měli i hledisko etické. Tlak na levnou výrobu se odráží nejen v jeho kvalitě, ale i mizivých platech pracovníků v továrnách velkých fast fashion společností. Příště se proto porozhlédněte po značkách používajících ekologické materiály, které tolik nezatěžují životní prostředí. Nové kousky můžete pořídit i v secondhandech nebo online bazarech, ve kterých se dají často najít úplné poklady. A pokud svůj šatník zrovna třídíte, najděte svému oblečení nový účel a věnujte ho do azylových nebo dětských domovů. Tam radost ještě jistě udělá.

 2. Skoncujte s jednorázovými odpady

Když si spočítáme, kolik odpadu z jednorázových tamponků na obličej, tyčinek do uší, houbiček na nádobí, kartáčků na zuby, ale i třeba pytlů na odpadky ročně vyprodukujeme, už jsme na několika desítkách tun celorepublikově. Všechny tyto nezbytnosti mají už v dnešní době alternativu. Zkuste bambusové kartáčky, pratelné tamponky nebo kompostovatelné houbičky na nádobí.

3. Přejděte na zdraví netoxickou domácnost

Ruku v ruce s ekologií jde i netoxická domácnost. Doma najdeme množství chemie, které nejenže zatěžuje životní prostředí, ale má i přímý vliv na nás. Výskyt kožních onemocnění, alergií i intolerancí se za posledních 50 let v naší společnosti zmnohonásobili. Naše babičky a prababičky nepraly prádlo v chemických prášcích
a jejich prostředky na uklízení rozhodně neměly nepřirozeně modrou barvou. Existuje spousta tipů, co a jak lze nahradit přírodními alternativami. Zjistíte, že přírodní čistidla fungují skvěle a že to není žádná věda. Vždyť v podstatě celou domácnost můžete uklidit jen s pomocí octa, kyseliny citrónové, sody a obyčejného mýdla.

4. Vyzkoušejte zelenou energii od místních výrobců

Zelenou alternativu můžeme nalézt i v takových základních potřebách, jakými jsou elektřina či zemní plyn. Většina elektřiny se v Česku vyrábí v uhelných elektrárnách, které jsou hlavním zdrojem emisí CO2
a znečištěného ovzduší. Dnes už ale za elektřinu nemusíte platit velkým kouřícím molochům, podpořit naopak můžete přímo výrobce zelené energie z obnovitelných zdrojů, jako jsou solární nebo větrné elektrárny. Zelenou elektřinu i plyn vám dokáže zprostředkovat třeba startup bezDodavatele. Pohánět svou domácnost pouze energií ze slunce nebo větru, namísto drancování naší země, bude navíc výhodné i pro vaši peněženku.

5. Nechte nákup, ať přijede sám

Nemáte dostatek času na své koníčky? Co třeba využít dobu, kterou byste strávili nákupem v supermarketech? Pokud si zboží objednáte přes dovážkovou službu, nikam už se hnát nemusíte. Jedno naložené auto zvládne objet hned několik domácností, a tím ušetří nejen kilometry, ale i projetý benzín a vyprodukované emise. Některé služby navíc využívají jen elektromobily, které vyrobené zplodiny sráží na nulu. Více času s rodinou je jistě příjemným benefitem, kterého chce každý z nás v novém roce určitě také dosáhnout.

 

 

 

O bezDodavatele:

Energetický start-up, který si klade za cíl obejít tradiční model dodavatelů energií a umožnit domácnostem nakupovat silovou elektřinu z obnovitelných zdrojů přímo od českých výrobců a zemní plyn bez zátěže emisí CO2. Vše transparentně, srozumitelně a za aktuální tržní cenu. Více na www.bezdodavatele.cz.