Proč stále častěji slyšíme o veganské kosmetice?

Proč stále častěji slyšíme o veganské kosmetice?


Možná vás také zaujal trend vegan kosmetiky. Co si vlastně pod tímto pojmem představit? A májí veganské produkty oproti jiným nějaké zvláštní výhody a benefity? Spousta kosmetický přípravků obsahuje živočišné složky včetně bio kosmetiky, která vyžívá například med, mateří kašičku či včelí vosk. Ty ale mají v kosmetice své důležité místo. Všechny tyto suroviny jsou pleti vysoce prospěšné. Obsahují totiž vitamíny
a minerály dodávající pokožce vitalitu, výživu a mladistvou svěžest. Pokud je ale někdo alergik, nebo se rozhodl vydat na veganskou cestu z důvodu své životní filozofie, je pro něj veganská alternativa skvělou možností péče o pleť, tělo i vlasy.

 

Žádný med ani propolis

Veganské produkty nesmí obsahovat žádné ingredience živočišného původu či vedlejší zvířecí produkty. Znamená to tedy žádný med, včelí vosk – tedy propolis, mateří kašička, vaječný žloutek, ani další jiné živočišné složky. Také není možné používat tyto ingredience ve výrobním procesu. Je-li produkt označen jako veganský, výrobce za dodržení neživočišného složení ručí. Pokud jste tedy alergici nebo jste si veganství zvolili jako životní styl, jsou vegan kosmetické produkty přesně pro vás.

 

Jak vybírat?

Jak se rychle zorientovat při výběru kosmetiky? Nejrychlejší způsob, jak zjistit, je-li produkt veganský, je najít označení buď na obalu nebo již na e-shopu, což je mimochodem skvělá možnost. Přesně to dělá pro své zákaznice a zákazníky česká kosmetická značka Organická Apotéka, kterou zcela jistě znáte pod označením Havlíkova (letos firma přešla k novému pojmenování). Na www.havlikovaapoteka.cz najdete špičkové produkty a všechny jsou v organické, tedy BIO kvalitě. Některé z nich jsou veganské.

 

„Jsme tu pro naše zákaznice a zákazníky. Chceme jim při výběru pomáhat. Pokud je někdo alergický na některou živočišnou složku jako je například med nebo mateří kašička, nebude moci sáhnout po skvělé masti Havlíkův přírodní zázrak nebo po Elixíru mládí a krásy. Naopak mu mohu ale doporučit nejnovější pleťový krém a masku řady CBD. Tyto produkty obsahují extrémně vysoký podíl konopí (krém 500 mg / 100 g, maska 300 mg / 100 g) pocházejícího z nejčistší přírody Švýcarských Alp,“ vysvětluje Vivienne Nagy, Jednatelka Organické Apotéky. Každý veganský produkt Organické Apotéky je na webu označen véčkem.

 

Lze živočišné suroviny nahradit?

Mnoho zvířecích produktů lze v dnešní době nahradit. Ale ne zcela všechny a ne úplně. Jste-li striktní kosmetický vegan, budete se tedy muset vzdát například medu, mateří kašičky či propolisu. Jsou to jedny z nejvýživnějších látek pro pleť, tělo i vlasy. Jsou samokonzervační, což je obrovská výhoda a lidstvo je používá tisíce let. Jako náhradníka si může výrobce kosmetiky zvolit bambucké máslo či kokosový olej, ty se ale mateří kašičce úplně nevyrovnají. Med je zase nenahraditelný v tom, že obsahuje téměř všechny vitamíny, minerály
a enzymy, na které si vzpomenete. Na druhou stranu, chce-li výrobce následovat veganský trend a být připraven na alergiky, kterým tyto složky mohou způsobit velmi nepříjemné reakce, poradí si.

 

Mnoho vegan možností

V současném světě je opravdu z čeho vybírat a možnosti se neustále rozšiřují. „Z našich veganských produktů jsou skvělá pleťová séra – Hraběnčino pro vyhlazení a vypnutí pleti a Sérum krásné Cecílie s vitamínem C pro podporu produkce kolagenu. Opomenout nemohu ani náš bestseller, kterým je Pečující a čisticí ranní 3 minutová maska. Dokonale čistí, vyživuje, hydratuje a nastartuje naši pleť do nového dne,“ říká Vivienne Nagy z Organické Apotéky. Mezi další vagan produkty Apotéky patří například tělové přípravky jako jsou rostlinné oleje, balzámy, mycí gely, mýdla či vybrané přípravky na vlasy.

 

 

Každopádně zajímat se o složení kosmetických přípravků je důležité. Velkou inspirací vám může být Herbář Organické Apotéky, kde najdete přehledně rozepsané kosmetické suroviny: www.havlikovaapoteka.cz.