Jak správně vyčistit koberec? Ani skvrna od červeného vína není konec světa

Jak správně vyčistit koberec? Ani skvrna od červeného vína není konec světa


Koberce krásně doplňují interiér, jsou příjemně měkké a dopřávají tak pohodlí vašim nohám. Avšak, co dělat pokud koberec ušpiníte, nebo jenom chcete udržet jeho prvotřídní vzhled co možná nejdéle? Čištění koberců není žádná věda, chce to jen dodržovat ten správný postup. Pak ani domácí mazlíčci nebo dětská tvořivost už nemusí být pro vaši domácnost strašákem.

 

Základem je pravidelná péče

Úplně nejjednodušší tip, jak udržet koberec v dobré kondici, je pravidelné vysávání. Klasické luxování zajistí základní údržbu, kterou bezesporu koberec potřebuje. „Základem není nic překvapivého, pravidelně se o koberec starat –⁠ luxovat. Akorát dávejte pozor, jaký typ koberce doma máte,” říká Marek Černý ze společnosti Mujkoberec.cz, specializující se mimo jiné i na čistění koberců. Právě délka vlasu je častým kamenem úrazu. Typ s krátkým vlasem je v podstatě bezúdržbový, ale typ Shaggy, který má vlas dlouhý, je velmi náchylný na použití rotačního kartáče vysavače. „Rotační kartáč na sebe může nabalovat dlouhá vlákna, a může tak dojít k jejich vytrhávání,” dodává Černý. A proto byste se měli již při nákupu vysavače ptát po hlavici s nastavitelnou volbou sání či rotační hlavicí. Pokud doma máte pouze kusový koberec, který můžete v místnosti přemístit, tak jej jednou za čas vezměte a venku vyprašte. Je dobré koberec takto zbavit nečistot, které by vysavač nemusel pojmout.

 

Káva ani červené víno koberec neohrozí

Pokud je nečistota většího rázu, nebojte se použít chemické přípravky na koberce určené. Častým strašákem je káva nebo červené víno, nic se však neděje, pokud skvrnu okamžitě odstraníte. Koberec nejprve vysajte,
a následně na povrch nastříkejte čistič, pomocí houby nebo hadříku vytvořte pěnu, a nechte ji adekvátně dlouho působit. Po vyschnutí stačí jen zbytky vyluxovat. Ideální je mít takový přípravek doma, jelikož čím dříve je skvrna odstraněna, tím menší je pravděpodobnost, že vám flek na koberci ulpí. Pozor, čistící prostředek si nejprve vyzkoušejte na malé části koberce, abyste měli jistotu, že nedojde ke změně barvy koberce.

 

Koberec jako nový

Blíží se návštěva, svátky, nebo prostě jen chcete oživit zašlou slávu vašeho koberce a nemáte tolik času? Zkuste takzvané suché čištění, které zvládne každý. Koberec stačí vyluxovat a následně na něj nanést prášek určený na suché čištění. Prášek zapracujte do koberce kartáčem nebo vysavačem s rotačním kartáčem. Nechte působit ideálně přes noc, a následně ho vysajete i s navázanými nečistotami. Výhodou je, že koberec v podstatě hned po vyčištění můžete používat, a navíc bude o poznání měkčí. Suché čištění navíc zvládnou i citlivější materiály.

 

Je čistírna vždy nejlepší řešení?

Koberec si jednou za čas zaslouží vyčistit „z gruntu”. K tomu je vhodně zajistit si hustou pěnu, kterou koberec vykartáčujete zamokra. Neměl by se ale promáčet, jinak může ztratit svou kvalitu a barvu. Čištění koberců
v čistírnách se pak doporučuje převážně v případě, že máte doma dražší kousek, o který je potřeba se starat šetrně a s určitou znalostí materiálu. „Čistírny v Česku a na Slovensku fungují ve dvou typech. Jedny jsou strojové, kdy koberec jede skrze válce, které jednotlivá vlákna čistí. Druhé jsou manuální a tam skutečně člověk čistí koberec kousek po kousku. Tato varianta je pracnější a tím pádem i dražší,” komentuje Marek Černý. Využití čistíren se vyplácí zejména v případě ručně tkaných koberců či vyrobených z přírodních materiálů jako jsou vlněné koberce. Tehdy na odborném očištění nešetřete, jelikož ruční čištění bude pro materiál vhodnější
a koberec vám vydrží opravdu dlouho.

 

 

O e-shopu Mujkoberec.cz

Největší český internetový prodejce koberců s přesahem na Slovensko a do dalších evropských zemí prodává koberce od roku 2008. Spolupracuje s prověřenými výrobci, koberce přímo dováží například z Indie. Zakládá si na širokém výběru klasických i moderních koberců. Sortiment čítá na tisíce typů. V roce 2019 e-shop zavedl balík služeb ALL INCLUSIVE, která zahrnuje například dopravu zdarma, zaslání vzorků zdarma, vrácení koberce do 365 dní, bezplatné vyhotovení 3D vizualizace, tříletou záruku nebo odvezení nevyhovujícího koberce zpět na prodejnu. Showroom provozuje v pražských Vysočanech, v jehož sousedství rovněž koberce čistí.

Více informací najdete na webu www.mujkoberec.cz.