Uspořádejte doma čajový obřad

Uspořádejte doma čajový obřad

Stejně jako káva, i čaj má své specifické způsoby příprav a podávání. Do čajové kultury odpradávna patří i tzv. čajové obřady. Ty byly typické ve starověku i středověku, především v asijských zemích.


I v dnešní moderní době se čajové dýchánky těší stále velké popularitě. Lidé mají v oblibě návštěvy čajoven, stejně jako uvařit si doma velkou konvici kvalitního čaje. Ke slovu se proto více dostávají sypané čaje, které na rozdíl od těch porcovaných v sáčcích neobsahují žádná barviva ani dochucovadla. Volné čajové lístky mají navíc možnost se rozvinout a lépe tak uvolnit svou chuť i aroma. Ze sypaných čajů je navíc možné připravit vyšší počet nálevů.

Obzvlášť v zimních měsících je čaj oblíbeným nápojem, který má blahodárné účinky na naše zdraví. Mocná síla bylin dokáže pomoci tělu ulevit při nachlazení, posílit imunitu, regenerovat nebo navodit příjemný relaxační účinek. A právě zde se ke slovu dostává rituální popíjení čaje. Ať už si ho dáte o páté s rodinou, přáteli, nebo si uděláte lahodný nálev jen pro sebe, můžete zpestřit jeho podávání díky stylové čajové soupravě. Krásná konvička a malé šálky už sami o sobě vybízejí k pomalému popíjení a vychutnávání. Na trhu je k dostání spousta krásných servírovacích sad v oblíbeném asijském stylu. Pokud chcete být opravdovým čajovým mistrem, ve vašem čajovém servisu by měly být ideálně dvě konvičky. Jedna pro louhování a druhá, která slouží pro hotový nápoj. Alfou a omegou je pak samozřejmě správně zvolená čajová směs.

 

Poklad jménem sypaný čaj

Pro správný čajový obřad budete potřebovat kvalitní sypaný čaj. Pozornost věnujte hlavně době luhování, která by neměla překročit doporučenou délku, aby váš nápoj nebyl příliš trpký.

A jak poznat kvalitní sypaný čaj? Vůně je samozřejmě nejsilnějším měřítkem kvality čaje, přičemž víčko konvičky s čajem by mělo po odklopení mít podstatně intenzivnější vůni, než samotné sušené lístky. Z kvalitního sypaného čaje je také možné připravit vícero nálevů a chuť by měla být stálá. Nejvíce nálevů připravíte z kvalitních čajových směsí typu oolong, Pu erh nebo z bílých čajů. A to klidně 5 až 7 nálevů. Zaleží na množství čaje, který připravujete. U zelených čajů platí pravidlo dvou nálevů a u černých se budete muset spokojit jen s jedním. Důležitým hodnotícím parametrem je také vzhled. Vylouhované čajové lístky by měly být podobně velké, nepotrhané a směs by neměla obsahovat velké množství větviček.

Potrpíte-li si na čaje v bio kvalitě, pak vás potěší novinka od značky Biogena.

 

Novinka: Prvotřídní sypané čaje v BIO kvalitě od značky Biogena

Heřmánkové pohlazení

Čajová směs Biogena Organic Camomile 50g potěší všechny milovníky bylinek. Heřmánek je velice ceněnou bylinou pro své blahodárné účinky na zdraví. Pomocnou ruku vám nabídne v případě zažívacích obtíží, při nachlazení a také působí na zmírnění stresu a zklidnění před spaním. Připravte si tedy horký nápoj v BIO kvalitě z heřmánku pravého a užijte si svoji chvilku zdraví.  

 Cena 126 Kč

 

Osvěžující Sencha v bio kvalitě

Japonská klasika na poli zelených čajů, to je Biogena Organic Japan Sencha 100g. Tento čistý zelený čaj je oblíben pro své charakteristické aroma a výjimečnou, osvěžující sladkou chuť s nahořklým podtónem. Skvěle se hodí pro přípravu ice tea, takže jej oceníte i v letních měsících. Navíc má povzbuzující účinky, takže může nahradit i kávu. 

 Cena 268 Kč

 

China Gunpowder: Čaj, co vás nakopne dávkou energie

Biogena Organic China Gunpowder 100g je směs, která vám dá doslova křídla. Dopřejte si tento čaj kdykoliv máte pocit, že vám dochází šťáva, potřebujete se koncentrovat, nebo vám chybí energie po náročném dni. Skvěle se hodí do termosky na túry nebo při učení. Jeho typicky světle nažloutlý nálev má hořko-sladkou chuť a lehce kouřovou vůni. 

 Cena 154 Kč

 

Matcha: Zázračný zelený antioxidant

Ideální adept pro čajový obřad, to je čaj Biogena Organic Japan Matcha 50g. Lahodný nápoj s typickou světle zelenou barvou si zamilují milovníci tajemných chutí. Matcha je povzbuzující nápoj, bohatý na antioxidanty, vitamíny a minerály. Kromě duševní bdělosti a lepší koncentrace, pomáhá pití čaje matcha při redukci váhy a k celkovému posílení imunity. Probuďte v sobě sílu!    

 Cena 228 Kč

 

 

Zážitek z Českých Budějovic

Jedním z českých čajových guru na poli výroby je společnost Biogena se sídlem v Českých Budějovicích. Jejich čaje jsou tu s námi již od roku 1995 a zakládají si výběru kvalitních surovin a pečlivé výrobě. V jejich nabídce jsou oblíbené ovocné čaje Majestic, které si získali na oblibě pestrými kombinacemi přísad. Pro všechny milovníky ovocných čajů Majestic připravila Biogena jedinečnou kolekci s názvem Majestic Tea Maxi, V balení najdete 60 čajových sáčků a 6 různých čajových variací, ze kterých si vybere opravdu každý.  Pokud rádi experimentujete a zkoušíte netradiční příchutě, oblíbíte si také netradiční kolekci čajů Tea Of The World. Cestovatelská čajová edice vás přenese do dalekých zemí a udělá z vás doslova čajového znalce. Záleží pouze na vás, které variantě dáte přednost. Kolekce čajů Majestic Tea Maxi a Tea Of The World jsou díky velkému balení v dárkové kazetě také vhodným dárkem.

 

Pořídíte na www.tikaro.cz nebo www.biogena.cz.