Jak uklidit domov bez použití chemie

Jak uklidit domov bez použití chemie

Čistá domácnost je základ zdraví rodiny. Ať už chceme nebo ne, uklízet se prostě musí
a v nynější době to platí dvojnásob. Abychom své blízké a sebe co nejvíc ochránili před bakteriemi, bereme si na pomoc všelijaké detergenty, které zatěžují životní prostředí, a dokonce mohou ohrozit i naše zdraví. 


Poradíme vám, jak se těmto čisticím prostředkům vyhnout a jak je nahradit ekologicky šetrnými a často
i mnohem levnějšími pomocníky a vychytávkami.

Hadříky

Každá správná hospodyňka je na boj s nečistotou vyzbrojena celou sadou hadrů a hadříků. To nemluvě
o saponátech a dalších čističích. Naštěstí to už není více potřeba. Pro velký i každodenní úklid nadále postačí jen jeden hadřík a poradí si s pomocí obyčejné vody. „Mikrohahřík Vileda Ultra Fresh má tenká mikrovlákna, která fyzicky perfektně přilnou k omývanému povrchu. Na něm dokonale zachytí nečistoty a více než 99 % bakterií, které odstraní pryč bez nutnosti použití chemikálií. Hadřík také obsahuje antibakteriální složku chlorid stříbrný, která zabraňuje růstu bakterií v hadříku a tím i vzniku nepříjemného zápachu,“ vysvětluje funkčnost Ing. Jiří Krechler, odborník značky Vileda. Mikrohadříky jsou také šetrné ke všem druhům povrchu a lze si je pořídit v několika velikostech. Díky tomu si jistě vyberete ten, který vám nejvíce vyhovuje a můžete ho použít jak v kuchyni, tak na podlahu nebo jakýkoliv jiný úklid, který vás jen napadne. Po použití hadřík vyperte běžným způsobem pro příští použití.

Ocet

Asi nejuniverzálnějším domácím čistidlem je ocet. Největší jeho výhodou je cena, snadná dostupnost a 100% přírodní složení, které při použití nijak nezatěžuje životní prostředí. S octem lze prát, omývat, leštit i čistit. Také vás dokáže zbavit vodního kamene, zápachu a mikrobů. Pokud ocet smícháte se solí, hodí se na čištění mosazi, když s jedlou sodou, připravíte si univerzální mycí pískovou pastu. I když se zdá ocet v domácnosti nepřekonatelným pomocníkem, i on má své hranice. Raději se vždy vyvarujte octovým čističům při kontaktu s kamennými plochami, podlahovými krytinami a ani na omytí žehličky je neriskujte. Také pokud rozbijete vejce, použijte na vyčištění vlhký hadřík bez octa. Vaječný bílek v kontaktu s octem vyvolá mírnou chemickou reakci
a po vzájemném kontaktu se dá jen velmi obtížně vyčistit.

Citronová šťáva

Citronovou šťávou, stejně jako octem, můžete vyčistit skoro celou domácnost. Má však také několik čisticích vychytávek, která se vyplatí znát. Jendou z nich je umývání deštníků. Pokapejte houbičku šťávou, operte znečištění a pak otřete teplou vodou. S citronem dále lze prát hedvábí. Hedvábnou textilii namočte ve vlažné vodě se šťávou z citronu a jemně promněte v rukách. Nejen, že si vypraná látka zanechá svůj přirozený lesk, ale ještě bude příjemně vonět. S pomocí citronové šťávy také můžete vrátit zašlou slávu bílým oděvům. Přidejte půl hrnku do pračky před podsedním mácháním nebo jednoduše prádlo na několik hodin namočte do citronové vody.Pára

Opravdovým specialistou na všestranný úklid domácnosti je pára. Lze s ní odstranit zažranou špínu, ale jemně vyleští i okenní tabulky. Také si poradí s mastnotou v kuchyni, fleky na čalounění a zašlapanou nečistotou v koberci. Bohužel, univerzální parní čističe bývají poměrně rozměrné, těžké a drahé. Z tohoto důvodu si je velká většina z nás raději zapůjčí, než přímo koupí. Pokud však ale chcete své domácnosti dopřát to nejlepší, pořiďte si pro začátek parní mop, který si hned zamilujete. Je kompaktní, lehký, a přitom silný spojenec při úklidu. „Vileda Steam mop uklízí bez potřeby použití chemikálií a obsahuje mycí návleky z mikrovláken. Největší výhoda parního mopu je, že vás horká pára zbaví až 99,9 % bakterií, které na rozdíl od běžných mopů z mikrovláken nejen odstraní, ale i zabije. Zvládne to přitom bez jakýchkoliv čisticích prostředků,“ doplňuje Ing. Jiří Krechler, odborník značky Vileda. Díky speciálnímu nástavci také můžete stejným způsobem vyčistit koberce a dopřát tak sobě
i svým blízkým hygienicky čisté prostředí.

Jedlá soda

Díky jedlé sodě doma vyčarujete skvělé moučníky, ale i univerzální čisticí pastu. Stačí ji smíchat v poměru1:1 s vodou a vznikne ekologický mycí prostředek. Hodí se na mytí koupelny, spár i dlažby. Soda je dále ideální na mytí toalety. Nasypte ji na keramiku, nechte působit, omyjte hadříkem a toaleta je opět jako nová. Sodou také lze umýt připálené nádobí nebo ji provařit s vodou v zašlých a znečištěných hrncích. Vyvarujte se však kontaktu s kamennými materiály a drahými kovy.

Kávová sedlina

Kávová sedlina vás dokáže zbavit nelibého zápachu v lednici. Stačí ji nechat vyschnout a dát v mističce do spodní části chladničky. Také pomůže při čištění připálených hrnců. Navlhčený hadřík nebo houbičku vložte do sedliny a tím co na ní ulpí, se vrhněte do drhnutí. Díky tomu, že sedlina je v celku jemná, nemusíte se bát poškrábání i u náchylnějšího nádobí. Stejně tak si můžete umýt ruce od větších nečistot. Nejen, že sedlina zvládne odstranit zaschlejší špínu, také vás zbaví zápachů (například po zpracování ryb) a oschlé kůže.Něco navíc:

Domácí leštěnka

Přestože v dnešní době už v domácnostech převládá laminátový nebo dřevotřískový nábytek, skoro každý má aspoň jeden ceněný kousek z masivu. O ten je potřeba se řádně starat a ideální péči mu přinese domácí leštěnka. Stačí namíchat hrnek olivového oleje s půlkou šálku citronové šťávy a za pomoci hadříku se pustit do leštění. Citronová šťáva nábytek zbaví nečistot a olej zanechá lesk.

Univerzální čistič

  • 1 hrnek vody
  • ½ hrnku octa
  • 2 lžíce jedlé sody
  • 20 kapek přírodního esenciálního oleje (nejlépe s citrusovou vůni)

Všechny suroviny společně smícháme nádobě s rozprašovačem a necháme chvíli odstát. Před každým použitím vždy důkladně protřepeme a můžeme začít s úklidem.

 

Colové nápoje

Cola… její složení je sice tajné, ale čisticí účinky ne. Colovými nápoji lze snadno odstranit rez, mastné skvrny
a skvrny od krve a vodní kámen. Její síla je však tak velká, že se nedoporučuje používání na měkké plasty nebo ji na citlivých materiálech nechávat působit příliš dlouho. Intenzivnější čistič jsou colové nápoje light.