Roušky mohou způsobit „maskné“. Jak na péči o pleť v dnešní době?

Roušky mohou způsobit „maskné“. Jak na péči o pleť v dnešní době?


Od roušek a respirátorů jsme si skoro neodpočinuli už rok. Pod ochranou dýchacích cest se ale mnohým často tvoří akné, opary, suchá kůže, či ekzém. Tomu se dá zamezit správnou péčí o pleť.

Při dýchání vylučujeme malé kapénky, které způsobují navlhnutí roušky a následně pak zapaření obličeje. Pokud máte roušku jen na omezenou dobu, jako je nákup či návštěva doktora, nemusí to být takový problém. Máte-li roušku po celou dobu, co jste v práci, nejedná se o ideální situaci. Díky teplu a vlhku se více tvoří bakterie
a vznikají i zánětlivá místa. Aknózní pokožka se může velmi rychle zhoršit.

Dalším možným rizikem je tření pleti o roušku či respirátor. Vzniká tzv. mechanické odírání, které se může projevit šupinkami, začervenáním, zaníceními místy až „maskné“. Maskné je nové akné, které vzniká z masky, roušky či respirátoru. Toto akné bohužel zasahuje i jinak bez problematickou pleť,“ upozorňuje Michaela Vítková, produktová specialistka ze Staybio.cz.

Nepříznivě může působit i změna pH či pokud máte citlivou nebo problematickou pokožku. Větší obtíže mohou očekávat i lidé trpící růžovkou, seboreou či dermatitidou.Jak tedy pečovat o pokožku?

„Je důležité dodržovat základní kroky v péči o pleť,“ upozorňuje Michaela Vítková a radí, jak na to:

Čištění: Je prvním a nejdůležitějším krokem v péči o pleť. „Čistěte pleť alespoň dvakrát denně, tedy ráno i večer. Vmasírujte čisticí gel, mléko či jiný výrobek do navlhčené pokožky a důkladně opláchněte vodou. Pleť jemně vysušte ručníkem, není vhodné pleť dřít,“ radí Vítková.

Tonizace: Na umytou pleť aplikujte tonikum. Tonikum nejenže pomůže dočistit vaši pleť, ale také zatahuje póry, tudíž se dovnitř nedostanou další nové nečistoty.

Extra péče: Pod pojmem extra péče si můžete představit séra, masky, peeling a jiné. Zde určitě vyzkoušejte pleťovou masku například na bázi jílu, který pokožku zklidní, vyčistí do hloubky a zregeneruje ji. Masku používejte maximálně 3x do týdne.

Hydratace: Posledním krokem je hydratace. Hydratujte nejenom zevnitř, ale i vně pokožky. Zde je vhodnější použít krémy typu voda v oleji než olej ve vodě. Hutnější a olejové krémy nemusí vyhovovat každému, ale lépe chrání pokožku před nepříznivými vlivy.

Pak už zde platí pravidla, která jsou v dnešní době jasná a samozřejmá

Myjte si ruce. Platí hlavně pro případ, kdy si saháte na obličej. „Doporučuji si ruce umýt, než si sednete k práci. Za hodinu si až 25krát sáhneme na obličej,“ radí Vítková.

Mějte čistou roušku/respirátor. Pokud si dokonale vyčistíte ráno pleť a následně na to nasadíte špinavou roušku, je vám vaše pečlivé čištění k ničemu. Čistá rouška rozhodně uškodí méně než ta týden nošená.

Nechte pokožku dýchat. Je-li to možné, sundejte si respirátor a nechte pokožku dýchat.

Relaxujte. Jistě se vám stalo, že když jste byli ve stresu, tak se to projevilo i na vaší pokožce. Ať už pupínky, či suchými místy. Dnešní doba může být velmi stresující. Nezapomeňte si udělat čas na sebe například při dlouhé koupeli nebo skleničkou vína se svým partnerem.