Rozhovor: Beata Hlavenková

Rozhovor: Beata Hlavenková


 

Kdo je podle vás Beata Hlavenková? Jak byste se popsala?

Veselá, mající ráda humor a legraci, trochu kafralka a neúnavná hledačka problémů, která pracuje na jejich eliminaci stejně neúnavně. Maká na sebereflexi a ponoru do svého nitra. Energická, spontánní, praštěná . Ale
i zodpovědná matka dvou synů, ctižádostivá ve své práci a někdy zbytečně přísná na sebe a potažmo na ostatní. A někdy jí je zase všechno úplně jedno!

 

Co na sobě máte ráda?

To co jsem popsala výše. Nedávno jsem dostala výbornou knihu s názvem Temné stránky hledačů světla, a ta je o tom, že by se člověk měl naučit mít na sobě rád i to zdánlivě špatné, což může ve výsledku přinést i něco pozitivního.  Ono to tahle vyznívá velmi povrchně a samozřejmě tím nemůžeme omlouvat věci, které ubližují, ale je to o přijetí celistvosti osobnosti.

 

Je něco, co byste na sobě chtěla změnit?

To určitě, jako asi každá žena, každou chvilku něco. Ale tohle si nechám pro sebe.

 

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?

Mám to vždy tak, že se na dlouhou dobu do něčeho zamiluju, a pak to zase na ještě delší dobu opustím. Miluju sushi, čerstvý chleba s máslem, coleslaw, kynutý tvarohový koláč, povidla, hřiby, zelí, kávu a červené víno.

 

Čtete ráda? Jaké knihy máte oblíbené?

Moc přítomného okamžiku a Novou zemi od Eckharta Tolleho. Teď jsem dočetla Šikmý kostel Karin Lednické, to mě nadchlo. Čtu ráda, v podstatě vše, od knih s psychologickou tématikou  po poezii. Mým nešvarem je ovšem rozečíst spoustu knih, lehce se tím zahltit a nedokončit to.

 

Máte nejoblíbenější píseň?

Nemám. Mám pár, které mi často vytanou na mysl, třeba You’ve got a friend od Carole King a teď si teda v lese často zpívám refrén písně Láska,tvl!, pro kterou jsem napsala hudbu. Slova stvořil Oto Klempíř a zpívá se tam: “Láska není nemoc žádná, i když se chvěješ a srdce ti tluče, jak o vodu pádlo. Láska bolest neustálá a ty si přeješ, navěky křičet, že to bylo málo….”

 

V období lockdownu bylo více času sledovat filmy a seriály.  Zasáhla tato vlna i vás?

Sledování seriálů se trochu obávám, zabírá to dost času, takže jen ty, co nemají moc dílů. Před lockdownem jsem byla absolutně nadšená z první série The Young Pope, nedávno jsme doma shlédli Queen’s gambit a se syny koukáme na nějaké filmy, které máme rádi a oni je ještě neviděli, my se udržujeme v angličtině a oni se učí s námi.

Jo a standupy mě baví!

 

Jaký je váš oblíbený film?

Mám ráda poetiku Wese Andersona, mám ráda filmy životopisné a filmy s dobrou hudbou, to je lehce problematické a mám ráda Tarantina.. teda, ne úplně všechno zvládnu… A taky obdivuji Sashu Barona Cohena.

 

Čím dobíjíte baterky?

Procházkou do lesa s nejlepším přítelem člověka. Čtením a odpočinkem a taky klidem a samotou, aspoň chvilkovou nebo též časem s blízkými osobami. A taky mě za starých dobrých časů extrémně dobíjela společnost blízkých lidí.

 

Máte nějaké zamilované místo, kam se ráda vracíte?

Už rok a půl se chci vydat do USA, kde jsem žila 3 roky ve městě Amherst. Ráda bych se tam prošla a na chvíli vrátila zpátky do studentských let. Teď je to jedno místo v lese kousek od nás, kde se cítím dobře.

 

Jaká je podle vás definice dobrého člověka?

Umí říct věci, jak jsou, ale diplomatičtější cestou. Umí pomoct, ale nerozmazlit, umí naslouchat a třeba i dobře poradit. Je na něj spoleh.

 

Jaké vlastnosti by měla mít nejlepší přítelkyně? A máte jednu tu jednu “nejlepší” kamarádku?

Nikdy jsem nebyla v módu - jedna nejlepší kamarádka, dokonce mi to označení přišlo v něčem nevhodné, kdy se musím pro někoho jediného nějak rozhodovat, a to nechci. Mám pár velmi blízkých lidí, nejsem ovšem nejlepší
v udržování pravidelného kontaktu. Ale moji nejbližší přátelé to vědí. Jsem za ně vděčná a jak se říká, když je nejhůř, vím, komu se mám ozvat.

 

Jsou nějaké osobnosti, které vás v životě inspirovaly? Pokud ano, tak čím.

První asociace, která mi naskočila s touhle otázkou, je postava doktora a zároveň hudebníka Alberta Schweitzera, který mě velmi zaujal v cca 12 letech. Úplně jsem na něj zapomněla, díky za otázku. A pak to jsou lidi, kteří rozumí svému oboru a též dokážou být natolik transparentní, že jsou pro mě inspirující v různých oblastech života. A též blízcí lidé v mém životě, tam totiž ta inspirace jde oběma směry, interaktivní inspirace nebo inspirativní interakce?

 

Zajímáte se o módu? Máte oblíbené návrháře?

Baví mě sledovat, co se děje, líbí se mi někdy totální střídmost a někdy velká barevnost. Od severu po jih, podle nálady. Nedávno jsem měla na focení půjčené krásné šaty Martina Kohouta a předtím zase Hany Frišonsové. Ráda ale kombinuji, mám ráda i retro second hand kousky a co se týče trendů vlasových, tak do muletu teda fakt nejdu!!

 

Co vám v lockdownu nejvíce chybělo?

Asi spíš odpovím na to, co mi chybí. Je to živé hraní, koncertování a potkávání se s lidmi.