Víte, co oslabuje naši imunitu?

Víte, co oslabuje naši imunitu?


Pro náš organismus je správné fungování imunitního systému nezbytné. Mezi časté projevy oslabeného imunitního systému patří únava, ospalost, nechutenství, opakující se nemoci a jejich dlouhodobá léčba. Jako následek se pak může objevit ekzém, kvasinková infekce nebo špatné hojení ran. Vzhledem k tomu, že hlavním úkolem imunity je boj proti vnějším negativním vlivům, ale i těm uvnitř našeho těla, je potřeba ji posilovat
a podporovat její správnou funkci. Její oslabená aktivita bývá často příčinou celé řady zdravotních obtíží.
Co všechno má tedy negativní vliv na její správnou činnost?

Málo pohybu
Pokud patříte mezi ty, kdo pracují v kanceláři, s největší pravděpodobností většinu pracovní doby prosedíte. Nedostatek pohybu má za následek, kromě jiného, zpomalení metabolismu a tím i horší vstřebávání látek, které posilují naši imunitu. Je vhodné pravidelně během pracovní doby vstávat od stolu a alespoň se protáhnout.

Nedostatečný a nekvalitní spánek
Organismus potřebuje nejen kvalitní, ale také pravidelný spánek, který by měl trvat alespoň 6-7 hodin. Během tohoto času se tělo regeneruje, ale také vytváří hormon zvaný melatonin, který pomáhá podporovat kvalitu spánku a náš imunitní systém. Kromě toho má silné antioxidační účinky. Mezi základní pravidla zdravého spánku patří jeho pravidelnost, tma a klid.

Opakovaný stres
Pokud je naše tělo neustále ve stresu, stoupá v něm hladina stresového hormonu kortizolu. Ten má za úkol zvyšovat pohotovost organismu během vypjatých nebo zátěžových situacích. Zároveň však klesá hladina jiných hormonů. Pokud nebudou v těle všechny hormony v potřebné rovnováze, imunitní systém nedokáže reagovat přiměřeně na negativní vlivy, které jej oslabují.

Nevhodná strava
Negativní vliv na imunitu má nedostatečný přísun kvalitní stravy s obsahem tělu prospěšných látek. Patří mezi ně především bílkoviny, zdravé tuky, vitamíny a minerály. Dopřávejme svému tělu potraviny kvalitní a čerstvé
a stravujme se pravidelně a v klidu. Jen tak můžeme náš imunitní systém podpořit.