Částečné zatmění Slunce 10. června: Jediné z našeho území pozorovatelné zatmění Slunce letošního roku

Částečné zatmění Slunce 10. června: Jediné z našeho území pozorovatelné zatmění Slunce letošního roku

Ve čtvrtek 10. června se v dopoledních hodinách můžeme těšit na další z řady překrásných nebeských divadel, kdy Měsíc vstoupí do cesty slunečním paprskům – nastane prstencové zatmění Slunce, které v našich zeměpisných šířkách bude viditelné jako částečné s maximální fází přibližně 0,17.


Schematický průběh zatmění pro 50° severní šířky a 15° východní délky. Časy jsou uvedeny v SELČ.

Autor: Planetum

 

K zatmění Slunce dochází tehdy, když Měsíc, který je ve fázi novu, prochází mezi Sluncem a Zemí, přičemž Měsíc úplně nebo částečně zakryje pozemskému pozorovateli výhled na sluneční kotouč. V případě úplného zatmění je Slunce Měsícem zakryto zcela, v případě prstencového a částečného zatmění Měsíc zakrývá pouze část slunečního disku. Poněkud neobvyklé prstencové zatmění je pak možno pozorovat tehdy, když je Měsíc na své výstředné dráze dál od Země a pozorovateli se tedy jeví úhlově menší než Slunce.

Jako prstencové je toto zatmění viditelné z pozorovatelsky nepříliš přívětivých oblastí táhnoucích se od severní Kanady, přes Grónsko a polární oblasti až k nejsevernějším částem Sibiře. Jako částečné je pozorovatelné
z velké části Evropy, severní poloviny Asie a z oblastí ležících v severozápadní části Atlantiku.

První kontakt měsíčního kotouče se slunečním diskem bude pozorovatelný přibližně v 11 hodin a 44 minut.
S přibývajícím časem bude zatmění výraznější, přičemž maximum úkazu, kdy bude Měsíc zakrývat asi 17 % Slunce, nastane zhruba ve 12 hodin a 39 minut. Se slunečním kotoučem se pak Měsíc rozloučí přibližně ve 13 hodin a 36 minut. Uvedené časy jsou ve středoevropském letním čase a platí pro 50° severní šířky a 15° východní délky. Časy pro ostatní místa České republiky se budou o několik minut lišit, konkrétní průběh pro velká města lze najít v tabulce na konci tohoto textu.

Nezbytnou podmínkou k pozorování nadcházejícího úkazu je příznivé počasí. Štefánikova hvězdárna i hvězdárna Ďáblice budou 10. června pro veřejnost mimořádně otevřeny již od 11:00. Vzhledem k pravděpodobně přetrvávajícím vládním opatřením je třeba počítat s možnou omezenou kapacitou a tedy
i délkou doby, kterou bude možno v kopuli strávit.


Úkaz však bude pozorovatelný i pouhýma očima, ale pouze se speciálními brýlemi, neboť bez použití vhodných ochranných pomůcek se pozorovatel vystavuje nebezpečí vážného a trvalého poškození zraku! Tyto brýle, určené přímo k pozorování zatmění, jsou k dostání ve všech střediscích Planetum, případně je možno je objednat na adrese shop.planetum.cz.

 

Průběh částečného zatmění Slunce 10. června pro různá města v ČR, časy jsou uvedeny v SELČ.

Místo

Začátek zatmění

Maximální fáze

Konec zatmění

Velikost

 Brno

11:50

12:42

13:34

0,14

České Budějovice

11:44

12:37

13:30

0,15

Hradec Králové

11:46

12:41

13:38

0,17

Ostrava

11:54

12:46

13:40

0,15

Plzeň

11:40

12:35

13:32

0,17

Praha

11:42

12:38

13:35

0,17

Ústí nad Labem

11:40

12:38

13:37

0,19

 

 


Planetum

Štefánikova hvězdárna, Hvězdárna Ďáblice a Planetárium Praha – tři subjekty, které jsou součástí jediné platformy jménem Planetum, která nabízí chytrou vesmírnou zábavu – sledování planet, hvězd, Slunce, Měsíce
a vesmírných objektů, návštěvu výstav, komentovaných prohlídek a filmů, interakci s vesmírem prostřednictvím různých 4D simulátorů, na kterých se návštěvníci mohou plně vžít do kůže astronauta či astronoma. Kopule pražského planetária s průměrem 23,5 metru je největší promítací plochou v ČR a patří k největším planetáriím na světě. Projekci oblohy a unikátní prostorové zobrazení vesmíru lze sledovat v digitálním planetáriu v rozlišení 8 K za každého počasí. Filmy pro děti i dospělé jsou proto neobyčejným zážitkem. Tím nejzajímavějším, co nabízí hvězdárny, jsou bezpochyby veřejná pozorování denní i noční oblohy velkými dalekohledy, která probíhají za jasného počasí po celý rok. Na Štefánikově hvězdárně si můžete taky sáhnout na meteority či zažít interaktivní fyzikální show.

Když jde o vesmír, není tu nikdo lepší! www.planetum.cz.

 

Soutěž o vstupenky

Dokonalazena.cz pro vás přichystala soutěž o 3 rodinné vstupy do institucí Planetum, kam se můžete se svými blízkými vydat poznávat všechny krásy i taje nekonečného vesmíru. Sluneční soustavu a Zemi můžete lépe poznat ve špičkových filmech promítaných v Planetáriu Praha, dalekohledy na hvězdárnách na Petříně
a v Ďáblicích můžete vesmír přímo pozorovat. Stačí správně odpovědět na soutěžní otázku. 

Výherci si budou moci vyzvednout vouchery na vstupenku na pokladně Planetária Praha. Vstupy jsou platné do konce roku 2021.