Částečné zatmění Slunce 10. června: Jediné z našeho území pozorovatelné zatmění Slunce letošního roku

Částečné zatmění Slunce 10. června: Jediné z našeho území pozorovatelné zatmění Slunce letošního roku

Ve čtvrtek 10. června se v dopoledních hodinách můžeme těšit na další z řady překrásných nebeských divadel, kdy Měsíc vstoupí do cesty slunečním paprskům – nastane prstencové zatmění Slunce, které v našich zeměpisných šířkách bude viditelné jako částečné s maximální fází přibližně 0,17.


Schematický průběh zatmění pro 50° severní šířky a 15° východní délky. Časy jsou uvedeny v SELČ.

Autor: Planetum

 

K zatmění Slunce dochází tehdy, když Měsíc, který je ve fázi novu, prochází mezi Sluncem a Zemí, přičemž Měsíc úplně nebo částečně zakryje pozemskému pozorovateli výhled na sluneční kotouč. V případě úplného zatmění je Slunce Měsícem zakryto zcela, v případě prstencového a částečného zatmění Měsíc zakrývá pouze část slunečního disku. Poněkud neobvyklé prstencové zatmění je pak možno pozorovat tehdy, když je Měsíc na své výstředné dráze dál od Země a pozorovateli se tedy jeví úhlově menší než Slunce.

Jako prstencové je toto zatmění viditelné z pozorovatelsky nepříliš přívětivých oblastí táhnoucích se od severní Kanady, přes Grónsko a polární oblasti až k nejsevernějším částem Sibiře. Jako částečné je pozorovatelné
z velké části Evropy, severní poloviny Asie a z oblastí ležících v severozápadní části Atlantiku.

První kontakt měsíčního kotouče se slunečním diskem bude pozorovatelný přibližně v 11 hodin a 44 minut.
S přibývajícím časem bude zatmění výraznější, přičemž maximum úkazu, kdy bude Měsíc zakrývat asi 17 % Slunce, nastane zhruba ve 12 hodin a 39 minut. Se slunečním kotoučem se pak Měsíc rozloučí přibližně ve 13 hodin a 36 minut. Uvedené časy jsou ve středoevropském letním čase a platí pro 50° severní šířky a 15° východní délky. Časy pro ostatní místa České republiky se budou o několik minut lišit, konkrétní průběh pro velká města lze najít v tabulce na konci tohoto textu.

Nezbytnou podmínkou k pozorování nadcházejícího úkazu je příznivé počasí. Štefánikova hvězdárna i hvězdárna Ďáblice budou 10. června pro veřejnost mimořádně otevřeny již od 11:00. Vzhledem k pravděpodobně přetrvávajícím vládním opatřením je třeba počítat s možnou omezenou kapacitou a tedy
i délkou doby, kterou bude možno v kopuli strávit.


Úkaz však bude pozorovatelný i pouhýma očima, ale pouze se speciálními brýlemi, neboť bez použití vhodných ochranných pomůcek se pozorovatel vystavuje nebezpečí vážného a trvalého poškození zraku! Tyto brýle, určené přímo k pozorování zatmění, jsou k dostání ve všech střediscích Planetum, případně je možno je objednat na adrese shop.planetum.cz.

 

Průběh částečného zatmění Slunce 10. června pro různá města v ČR, časy jsou uvedeny v SELČ.

Místo

Začátek zatmění

Maximální fáze

Konec zatmění

Velikost

 Brno

11:50

12:42

13:34

0,14

České Budějovice

11:44

12:37

13:30

0,15

Hradec Králové

11:46

12:41

13:38

0,17

Ostrava

11:54

12:46

13:40

0,15

Plzeň

11:40

12:35

13:32

0,17

Praha

11:42

12:38

13:35

0,17

Ústí nad Labem

11:40

12:38

13:37

0,19

 

 


Planetum

Štefánikova hvězdárna, Hvězdárna Ďáblice a Planetárium Praha – tři subjekty, které jsou součástí jediné platformy jménem Planetum, která nabízí chytrou vesmírnou zábavu – sledování planet, hvězd, Slunce, Měsíce
a vesmírných objektů, návštěvu výstav, komentovaných prohlídek a filmů, interakci s vesmírem prostřednictvím různých 4D simulátorů, na kterých se návštěvníci mohou plně vžít do kůže astronauta či astronoma. Kopule pražského planetária s průměrem 23,5 metru je největší promítací plochou v ČR a patří k největším planetáriím na světě. Projekci oblohy a unikátní prostorové zobrazení vesmíru lze sledovat v digitálním planetáriu v rozlišení 8 K za každého počasí. Filmy pro děti i dospělé jsou proto neobyčejným zážitkem. Tím nejzajímavějším, co nabízí hvězdárny, jsou bezpochyby veřejná pozorování denní i noční oblohy velkými dalekohledy, která probíhají za jasného počasí po celý rok. Na Štefánikově hvězdárně si můžete taky sáhnout na meteority či zažít interaktivní fyzikální show.

Když jde o vesmír, není tu nikdo lepší! www.planetum.cz.

 

Soutěž o vstupenky

Dokonalazena.cz pro vás přichystala soutěž o 3 rodinné vstupy do institucí Planetum, kam se můžete se svými blízkými vydat poznávat všechny krásy i taje nekonečného vesmíru. Sluneční soustavu a Zemi můžete lépe poznat ve špičkových filmech promítaných v Planetáriu Praha, dalekohledy na hvězdárnách na Petříně
a v Ďáblicích můžete vesmír přímo pozorovat. Stačí správně odpovědět na soutěžní otázku. 

Výherci si budou moci vyzvednout vouchery na vstupenku na pokladně Planetária Praha. Vstupy jsou platné do konce roku 2021.

 

 

 

Výherci: Z. Kašpárková, D. Kubíčková, L. Sluková