Zlato poráží inflaci. Investice do nemovitostí mohou být problematické

Zlato poráží inflaci. Investice do nemovitostí mohou být problematické

Držíte si své úspory v bance a divíte se, že místo toho, abyste vydělávali na úrocích, chudnete? Dnešní doba si žádá aktivnější přístup.


 

Abychom o vydělané peníze nepřicházeli kvůli inflaci, musíme je nechat pracovat, nebo investovat tak, abychom je od inflace ochránili. Jenomže staré poučky již nemusí platit. Akcie jsou problematické, a ne každý chce investovat do něčeho, čemu nerozumí, případně je postaveno spíše na náhodě. Je to jako u deskových her. Někteří prostě ty s vysokým podílem náhody hrát nebudeme. Raději máme vše více ve vlastních rukou a chceme věci ovlivňovat svým umem, schopnostmi i dobrým nápadem. Aktuálním trendem i pro zaryté odpůrce rizika a náhody jsou dvě investice: nemovitosti a zlato. Znáte jejich výhody a nevýhody?

Proč (ne)investovat do nemovitostí?

Investice do nemovitostí jsou v kurzu. Ze dvou důvodů. Každý chceme a potřebujeme bydlet. Důležité však je podotknout, že koupit si vlastní nemovitost, ve které pak chceme celý život bydlet, není ani tak investicí, ale nutností. Do nemovitostí se investuje jinak. Rozhodně ne tak, že si na pořízení investičních nemovitostí půjčíme, tedy třeba vezmeme hypotéku. Vysoké ceny nemovitostí a náklady na úvěr jsou doslova vražednou kombinací pro vaši investici. Navíc, je skutečně pravdou, že cena nemovitostí dále poroste?

Nesmíme věřit všemu, co médiím tvrdí zainteresovaní realitní makléři či developeři. Tak trochu strašit lidi, že budou byty a domy ještě dražší, je jejich náplní práce. Potřebují prodat, a to i dělají. Důležité je nepřehlédnout třeba to, co v minulém týdnu řekl guvernér ČNB, Jiří Rusnok. Ten má strach ze současného boomu na hypotečním trhu, protože pokládá nemovitosti za prodražené zhruba o 25 %. Takže ano, dobrá nabídka nemovitosti není špatnou investicí. Pozor však na předražené nabídky zejména ve velkém městě, dnes i na předražené chaty a chalupy, stejně tak na jejich nákup na hypotéku či úvěr.

Proč (ne)investovat do zlata?

Druhým hrdinou doby je investiční zlato. Jeho obrovskou výhodou je, že se osvědčuje dlouhodoběa je pokládáno za „strašáka“ na inflaci. Peníze uložené ve zlatě jsou podle odborníků jistou i dnes, přestože cena zlata extrémně narostla. V době covid-19 bylo jistotou, do čeho uložit majetek. Cena zlata však podle odborníků bude růst dál. Jeho potenciál plyne i z toho, že ubývají kvalitní ložiska zlata. Do roku 2030 budou stávající vytěžena, nové v potřebné kvalitě nejsou objevena.

Zlatu též nahrává jeho snadný nákup a odprodej. Není to tak náročný proces, se kterým se setkáváme u nemovitostí. U nich navíc držíte záruku na po prodeji objevené závady, stejně tak platíte provizi realitní kanceláři a DPH. U zlata ani jedno. U investičního zlata, které se jako jediné pro investice do zlata hodí, neplatíte dokonce ani DPH. Investičním zlatem jsou zlaté slitky (cihly) a investiční zlaté mince. Jejich nákup vás rozhodně od inflace ochrání.