Manažer/ka v domácnosti, muž nebo žena?

Manažer/ka v domácnosti, muž nebo žena?


Doba názoru, že žena patří k plotně a muž má vydělávat na rodinu, je už naštěstí dávno pasé. Ženy chodí vydělávat do práce stejně jako muži, protože jeden plat by zpravidla rodinu neuživil, proto se k domácí pracím
a péči o dítě dostávají už i muži.

Péče o dítě

Mateřské dovolené se teď říká rodičovská a přibývá tatínků, kteří zůstávají doma s dětmi. Ukazuje se, že péči
o dítě zvládají stejně dobře jako maminky a boří tak dlouho zažité předsudky, že miminko potřebuje první roky jenom maminku. Vztahy v rodinách, kde se otec chopil rodičovské dovolené, bývají vřelé a jsou dobrým příkladem pro všechny ostatní, kteří by se tohoto modelu báli.

Úklid

To, že dům neuklízí jen žena, protože na jeho nepořádku se podílí všichni členové domácnosti, se pomalu začíná žít i v českých rodinách. Pomáhají děti, pomáhá manžel, pojďme se ale nad principem pomoci v domácnosti zamyslet trochu víc. Jestli jste už slyšeli o termínu management domácnosti, víte, že ačkoliv všichni členové uklízejí, tíha plánování úklidu většinou visí na ženě. Schválně se zkuste zamyslet, kdo u vás doma organizuje domácnost tak, aby každý věděl, co má dělat. Většinou to totiž chodí tak, že maminka rozdá konkrétní úkoly a dítě nebo muž se pak ještě týden chlubí, že doma pomohli s vysáváním, umytím oken nebo nákupem. Jestli chcete svou práci pro rodinu brát opravdu vážně, zkuste se chopit naplánování generálního úklidu se všemi organizačními detaily, které taková akce obnáší. Máte doma dost čistících prostředků? Víte vůbec, kde je máte? Umíte zapnout pračku na správný program, použít správný prací prášek, vytřídit prádlo
a zapnout žehličku? To všechno jsou otázky, které umí manager domácnosti zodpovědět a bere je jako samozřejmost svých povinností. Ruku na srdce, v Česku to zpravidla bývá ještě pořád žena.

Vaření

Naši dědečkové si často neuměli uvařit ani čaj nebo brambory. Dnes se stal z vaření trend, o který se zajímají
i muži, a není proto výjimkou večeře připravená tatínkem. Muži se začali zajímat o zdravý životní styl a často si chtějí zdravější kuchyni vyzkoušet i včetně přípravy. Nechte manžela objevit kouzlo práce s potravinami, překvapivě je to často zabaví natolik, že se stane vaření a pečení jejich koníčkem.