7 důležitých věcí o čokoládě

7 důležitých věcí o čokoládě


1) Dobrou čokoládu poznáte ještě před ochutnáním

Kvalitní čokoláda se pozná podle vůně, chuti, vzhledu - je lesklá a při odlomení hezky křupne. Samozřejmě to obnáší jistou zkušenost, abyste dokázali porovnat a rozeznat kvalitní pochoutku od nekvalitní.

2) Vše prozradí složení

„Čím méně ingrediencí, tím lépe. Moje tmavé čokolády obsahují kakaové boby, třtinový cukr a někdy ještě pro zjemnění kakaové máslo. Nic víc. Ingredience jsou na obalu vždy seřazeny podle množství obsaženém v čokoládě. Pozor, u spousty čokolád je na prvním místě cukr. Pokud je na prvním místě cukr, tak já říkám, že kupujete cukrovinku, nikoli kvalitní čokoládu,“ popisuje Míša Dohnálková, zakladatelka značky Míšina čokoláda, která už získala řadu světových ocenění.

3) Vyhněte se aditivům

Kvalitní prémiová čokoláda by neměla obsahovat žádná další aditiva, ani sójový lecitin. „Přidáním lecitinu se pouze zjednoduší a zkrátí výrobní proces. To je výhoda pro výrobce, ale nevýhoda pro zákazníka,“ upozorňuje Míša Dohnálková.

4) Lze zjistit původ ingrediencí?

Kvalitní čokoláda je vyrobena z kvalitních surovin a někteří výrobci na obalu nebo alespoň na svých webových stránkách uvádějí také původ surovin. „Do svých čokolád používám ty nejlepší kakaové boby a výhradně kvalitní české ovoce,“ říká Míša Dohnálková. Někteří výrobci přitom horší kvalitu maskují velkým množstvím cukru.
I když je na obalu uvedena země původu kakaových bobů, neznamená to ještě, že výrobce použil kvalitní výběrové boby z dané země. Ptejte se po podrobnostech výroby a původu. Pokud je čím se chlubit, každý výrobce svůj výrobní proces na webu rád prozradí.

 

5) V manufakturách bean to bar si sáhnou na každý kakaový bob

Obecně více transparentní bývají malé manufaktury, které vyrábějí čokoládu metodou bean to bar (od bobu po tabulku, jako to dělá třeba i Míšina čokoláda). Výrobce si tak může ohlídat kvalitu od začátku do konce, včetně původu kakaových bobů. Ví, z jakých farem a kooperativů kakaové boby pocházejí. Při výrobě může v každém kroku ovlivnit chuť a kvalitu výsledné čokolády.

6) Čokoláda nepatří do lednice

Zvlášť v letních měsících někdy čokoládu ukládáme do lednice, aby se neroztekla. Když ji pak vyndáte ven, náhlá změna teploty může vést k vytvoření vlhkosti a znehodnocení čokolády. Ideálně ji skladujte na suchém chladném místě do 20 stupňů. 25 stupňů ještě většinou projde, ale při vyšších teplotách už čokoláda měkne.

7) Čokoláda jako superpotravina

Kakaové boby jsou superpotravina, protože obsahují velké množství flavonoidů. Flavanoidy jsou silné antioxidanty, které tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. Podobně jako červené víno je vysokoprocentní čokoláda vhodná pro lidi s kardiovaskulárními obtížemi. Samozřejmostí je nízký obsah cukru. Míšina čokoláda  Tanzanie 100 % obsahuje jen kakaové boby, 85% jen 15 procent cukru.