Pěnová vs. pružinová matrace: Velké srovnání

Pěnová vs. pružinová matrace: Velké srovnání

Matrace patří mezi nejdůležitější prvky našeho života. Různé kůže a látky se od nepaměti plnily vším možným. Senem, slámou, koňskými žíněmi, peřím apod. Za dobu své existence prošly velkým vývojem a dnes je nejoblíbenější pružinová a pěnová matrace. Kterou z těchto dvou si vybrat?


Chcete pro sebe tu nejlepší a vůbec netušíte, jakou zvolit? Prozkoumejte nabídku českého výrobce matrací Purtex. Ten jako jeden z mála vyrábí mimo jiné klinicky hodnocené matrace, které jsou uznány Ministerstvem zdravotnictví. Vyberte si z nabídky, nebo si nechte vyrobit matraci na míru. Na výběr máte z různých materiálů.

 

Pružinové matrace

Pružinové matrace mají svoji tradici již od 18. století. Ty původní vrzaly a hodně pružily. Sem tam nějaké to péro nepříjemně tlačilo do těla. V současnosti se setkáte s klasickými pružinovými, taštičkovými
a mikrotaštičkovými matracemi a jejich dřívější nevýhody jsou pryč.

 

Klasické pružinové matrace


Jsou tvořeny navzájem spojenými pružinami. Ochranné vrstvy zamezují protlačení pér na povrch. Vhodný je pevný podklad. Při každém užívání je dovnitř pumpován čerstvý vzduch, proto se hodí i do vlhčího prostředí. Vysoká vzdušnost také ztěžuje množení roztočům. Nevýhodou je menší přizpůsobivost a větší vlnění.


Oboustranná pěnová matrace LISA

 

Taštičkové matrace

Moderní varianta pružinové matrace. Jádro je tvořeno několika stovkami pružin, jež nejsou spojeny a jsou uloženy v jednotlivých pouzdrech. Tzv. taštičkách. Pružiny mohou mít rozdílnou tuhost. To zajišťuje dobré rozložení váhy. Díky většímu počtu oddělených pružinek se matrace lépe přizpůsobuje tělu a nevlní se.

 

Mikrotaštičkové matrace

Vyrábí se také mikrotaštičkové matrace, jejichž jádro tvoří tisíce mikropružin. Jsou pružné a spíše měkčí. Nejsou vhodné na lamelové rošty.

Matrace s pružinami se vyznačují vysokou nosností. Až do 150 kg. Podklad je lepší s lamelami co nejblíže
u sebe, aby nedošlo k poškození pružin. Jestliže vlastníte polohovací postel, s výrobcem si ujasněte, zda vámi zvolený typ lze polohovat.

 
Luxusní mikrotaštičková matrace BOXSPRING

 

Pěnové matrace

V roce 1937 byl objeven polyuretan. Tato pěna od té doby prodělala velký vývoj a nyní je na trhu několik druhů. Liší se od sebe různými vlastnostmi a kvalitou. Některé mají uzavřené póry. V případě, že není provedena perforace, nejsou dostatečně vzdušné. Český výrobce matrací Purtex používá od roku 2015 technologii, která perforaci umožňuje. Je tak zajištěna vyšší vzdušnost a jádro dobře odvádí vlhkost. V současné chvíli je to
v Česku a na Slovensku jediná společnost využívající tento výrobní postup.

 

PUR pěna

PUR pěna je pružná, tvarově stálá a cenově dostupná. Její výhodou je lehkost a snadná manipulace. Kvůli nižší vzdušnosti ji nedávejte na pevný podklad. Také se nehodí do vlhkého prostředí. Je zde vyšší riziko vzniku plísní.

 


Studená pěna (HR pěna)

Má tvarovou stálost a vysokou elasticitu. Obsahuje otevřené póry, které zaručují vysokou vzdušnost. Hodí se na všechny možné rošty. Při umístění na souvislý povrch vyberte co nejvyšší jádro matrace, minimálně 14 cm. Typy CoolFlex® a CoolFlex® FLEXI se používají na výrobu klinicky hodnocených matrací. Mají vlastnosti zabraňující proleženinám a splňují přísné evropské bezpečnostní předpisy.

 

Paměťová pěna (líná pěna)

Líná pěna má buněčnou strukturu, která mění svou pevnost dle teploty. Při kontaktu s tělem se přizpůsobí
a díky tomu dochází k rovnoměrnému rozprostření váhy. Vrácení do původního tvaru je pomalejší a tak nevytváří protitlak. Je vhodná pro spaní na boku a také při úrazech páteře. Nedoporučuje se pro děti, které se stále vyvíjí.

 

Hybridní pěna

Pěna, která kombinuje vlastnosti více pěn. Je přizpůsobivá jako paměťová pěna a vyniká vysokou prodyšností – podobně jako studená pěna. Pocení a dlouholeté používání nemění její kvalitu a ztráta výšky je nulová. Obsahuje otevřené póry, které zabraňují hromadění tepla a vlhkosti.

 

Novou matraci pořídíte od jedné tisícovky až po několik desítek tisíc korun. Není nutné kupovat nejdražší kusy. Výběr ale nepodceňujte – v posteli trávíte velkou část svého života. Ze špatně zvolené matrace časem vznikají blokace na různých místech těla. Objevuje se bolest zad a krev hůře cirkuluje.

 

 

"Toto je PR článek"