Za pestrostí filipínských chutí

Za pestrostí filipínských chutí

Škola vaření Laboratorio zve na exkurzi do filipínské gastronomie


Škola vaření Laboratorio zve na nový kurz zaměřený na filipínskou gastronomii. Pod vedením šéfkuchaře Martina Kortuse si jeho účastníci osvojí přípravu řady vybraných lahůdek. Pro Filipíny typickým mořským plodům a rybám dodají nádech tamní exotiky. Tradiční filipínské chutě se spojí například s krevetami. Menu zahrnuje i ceviche z vynikajícího mořského vlka. Vrcholem večera budou kachní prsa flambovaná v prémiovém filipínském rumu Don Papa. Z něj připravené drinky zároveň doplní celou exkurzi do barevného světa chutí a vůní Filipín.

Pestrá jako Filipíny samotné, taková je filipínská kuchyně. Je silně ovlivněná kulturami národů, které byly
s Filipínami v průběhu historie dobrovolně či nedobrovolně spjaty. Inspiraci převzala z kuchyně španělské, čínské, indické nebo japonské, ale mísí se v ní i řada západních vlivů. Do její podoby se promítá rovněž nátura Filipínců, jejich vřelost a pohostinnost.

Je oblíbená pro svou lahodnou chuť a lákavou vůni. Její výrazné barvy pak dotváří zážitek pro všechny smysly. Prolínají se v ní tři chutě: slaná (alat), sladká (tamis) a kyselá (asim). Ve většině pokrmů, od hlavních jídel až po dezerty, jsou v rovnováze, jindy ale zase skvěle zafunguje kontrast jednotlivých chutí. „Filipínská jídla nepřestávají překvapovat svou kreativitou a rozmanitostí. Díky široké nabídce masa, mořských plodů, bylinek, zeleniny a tropického ovoce nabízí filipínský jídelníček od každého trochu. Spojením chutí pak vzniká jedinečný celek,” říká Martin Kortus.

Vedle lákavých pokrmů je nedílnou součástí filipínské gastronomie i oblíbený třtinový destilát – rum. Prémiový rum Don Papa pochází z filipínského ostrova Negros, kterému místní přezdívají Sugarlandia. To proto, že zdejší cukrová třtina je díky tamnímu klimatu jednou nejsladších cukrových třtin na světě. Don Papa zraje 7 let
v dubových sudech na úpatí sopky Mount Kanlaon. Jeho výjimečná chuť s tóny vanilky, medu a kandovaného ovoce je perfektním základem drinků, které filipínské dobroty na kurzu doprovázejí. Okouzlí ale i samotný.

  

 

Aktuálně vypsané termíny kurzů filipínské kuchyně:

Sobota 30. října 2021 od 16:30 hod

Úterý 9. listopadu 2021 od 16:30 hod

Další termíny budou zveřejněny na laboratorio.lacollezione.cz

 

Cena 3 300 Kč

Škola vaření Laboratorio, Krocínova 3, Praha 1