Udělejte si výlet a nakupte tradiční vánoční ozdobičky

Udělejte si výlet a nakupte tradiční vánoční ozdobičky


Poniklá – kolébka perličkových vánočních ozdob Poniklá je jediným místem na světě, kde se dodnes zachovalo tradiční perlařské řemeslo. První dílny na foukané perličky zde vznikaly už na konci 19. století a „perlařinou“ se často živily celé rodiny. Perle se tehdy používaly výhradně na bižuterii a zdobení oděvů a přes jablonecké exportní domy se vyvážely do celého světa. Vánoční ozdoby se z perliček začaly vyrábět jako reakce na módní trend zdobení vánočních stromečků začátkem 20. století. Rychle se prosadily u nás i ve světě a dnes jsou žádaným sběratelským artiklem. Výroba vánočních ozdob ze skleněných perliček byla v roce 2015 zapsána na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. V roce 2017 nominovala Česká republika perlařské řemeslo na zápis do Seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Výrobky z Krkonoš Všechny naše ozdoby jsou označené logem „Krkonoše-originální produkt®”. Prošly přísným procesem certifikace, který Vám garantuje jejich skutečný původ v Krkonoších.

 

Udělejte si výlet do malebné vesničky Poniklá a navštivte místní podnik RAUTIS, kde zakoupíte tradiční ozdoby na váš stromeček. Vyzkoušet můžete i kreativní dílnu a prohlédnout si celou výrobu při exkurzi.

Ozdoby naleznete i na jarmarích a vánočních trzích např. v Praze, Brně, Č. Budějovicích, Olomouci a v Táboře, Jilemnici či v Hradci Králové.

 

Více informacích také na rautis.cz.

 

 

 

 

 

 

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY - kam pokračovat

Komentáře (0)

Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)

PŘIDEJTE SVŮJ KOMENTÁŘ

newsletter Zůstaňte ve spojení - získávete pravidelně novinky ze světa fotbalu

Reklama