Rady, jak správně čistit zuby s rovnátky

Rady, jak správně čistit zuby s rovnátky

Důkladným čištěním udržujeme zuby zdravé, a tím předcházíme vzniku zubních kazů a dalším nepříjemnostem. Jestli nosíte rovnátka, je řádná péče o zuby ještě důležitější. V tomto článku se podíváme na ideální postup čištění zubů s rovnátky.


Hlavní roli hraje logicky zubní kartáček, jehož hlava je ideálně malá s rovně střiženými měkkými vlákny. Vhodný je také dvouúrovňový kartáček, který má kratší štětiny uprostřed a delší na okrajích. Výborně poslouží také správně zvolený typ elektrického kartáčku. 

Při čištění zubů používejte zubní pastu s fluoridem. Doporučená frekvence opakování je dvakrát denně a vždy minimálně dvě minuty. V případě, že jste zvyklí čistit si zuby po jídle, tak podle odborníků byste měli s čištěním počkat alespoň 30 minut, abyste nepoškodili zubní sklovinu. Za tuto dobu sliny sníží množství kyseliny
v ústech, díky čemuž bude čištění šetrnější.

 

Jakým způsobem zuby čistit

Při čištění se soustřeďte na všechny povrchy zubů: přední, zadní a také žvýkací povrchy. Doporučený způsob je čištění každého zubu zvlášť. Pozornost věnujte především místům mezi dráty a zuby a mezi držáky a dásněmi. Jen tak budete mít jistotu, že jste dostatečně odstranili veškeré zbytky jídla.

Správné čištění zubů začíná u předních ploch. Přiložte špičky štětin naplocho k zubům a krouživými pohyby je jemně vyleštěte. V místech mezi rovnátky a dásněmi nakloňte kartáček směrem k linii dásní – nahoru u horních zubů a dolů u spodních. Poté přejděte ke žvýkacím povrchům zubů a vyčistěte je pohybem tam a zpět. Nezapomeňte ani na zadní plochy zubů, které vyčistíte stejným způsobem jako přední povrchy.

 

Používejte zubní nit

Díky zubní niti budou vaše zuby a dásně krásně čisté a především zdravé. Toho docílíte, když budete nit používat alespoň jednou denně. S její pomocí se bez problémů dostanete i pod oblouk rovnátek. Postup je jednoduchý: jeden konec nitě protáhněte pod drátkem rovnátek, poté uchopte nit na obou koncích a posouvejte s ní nahoru a dolů. Po vyčištění dané oblasti nit vytáhněte a pro další oblast využijte novou část nitě.

 

Kartáčkem a nití to nekončí

K dokonale vyčištěným zubům s rovnátky vám pomohou ještě další užitečné nástroje, které se postarají především o čištění oblastí poblíž držáků a vodičů. Důležitý je například mezizubní kartáček, který má menší hlavu a méně štětin. Ty se lépe dostanou do mezer pod dráty, kolem pásů a držáků.

Dalším platným nástrojem je domácí ústní sprcha (takzvaný irigátor), která na zuby vysílá proud bohatě okysličené vody. Tím z mezizubních prostor vyplaví nežádoucí zbytky jídla a zubního plaku, který narušuje zubní sklovinu.

Ústní sprcha v žádném případě nenahrazuje použití zubního kartáčku a zubní nitě. Je však skvělým doplňkem, který v kombinaci se správnými technikami čištění a používáním dentální nitě zaručuje dokonalé vyčištění zubů. I těch s rovnátky.

 

 

 

Zdroj obrázku: VGstockstudio / Shutterstock.com