Jak si užít advent

Jak si užít advent


A je to tady! Letošní advent je tu. Všechny nás čeká příprava na Vánoce, pečení, vaření, shánění dárků, výzdoba domácnosti… A to všechno s jedním cílem – vytvořit si pohodu, která nám přes rok tak chybí. A co to takhle letos pojmout trochu jinak?

Vyrazte na krátký výlet spojený s adventní tématikou. Objevte kouzlo vánočních tradic třeba při návštěvě skanzenu či betlému. Máte rádi vycházky v přírodě? Můžete si zvolit i jednoduchou trasu po rovince! Nejen děti ocení během výletu vánoční bojovku. A jak vám pak bude chutnat horký čaj a adventní štóla, když se vrátíte domů do tepla.

Nejlepší je následující trojkombinace –  projděte se hodinku a půl venku, objevte adventní a vánoční zajímavosti a nezapomeňte se při tom bavit! „Dostat děti od počítače je skoro nadlidský výkon. Proto je potřeba jim nabídnout opravdu zajímavý program. Jinak hned na začátku výletu narazíte na odpor a taky se může stát, že dobře vymyšlený výlet skončí fiaskem. Vzpomeňte si na staré dobré bojovky, které jste v dětství a mládí hrávali na táboře,“ říká Kamča Cimoradská z výletního webu kampudem.cz.

I vy si můžete vymyslet hru ušitou přímo vaší výpravě sami. Nezapomeňte, že když do mixu her, úkolů
a zajímavostí vnesete i prvek soutěživosti, hned bude mít výlet úplně jinou atmosféru. Celá rodina si výpravu užije a vy budete mít skvělý pocit z dobře odvedené práce.

Ptáte se jak na to? Při plánování výletu vám budou tím nejlepším rádcem moderní technologie. Především klasické vyhledávání na webu a Instagram. Co se týče webu – do vyhledavače můžete zadat přímý cíl výletu, například výlet Karlštejn. Nebo navštívit přímo cestovatelské rubriky velkých webů, jako je idnes.cz nebo blesk.cz. Pak tu máme weby, které vám dají dobrý tip na místo, popřípadě akci – kudyznudy.cz nebo výletník.cz. A v neposlední řadě tu jsou specializované weby s tipy kam vyrazit. Najdete na nich přesné popisy trasy, mapky a praktické tipy. Třeba kampudem.cz.

Instagram nabízí nepřeberné množství cestovatelských profilů, člověku z toho jde až hlava kolem. Takže pokud chcete tipy na výlet, použijte hashtagy pro vyhledávání – například #kamnavylet  #kampudem #adventnivylet nebo #cosdetmi. Hned na vás vyskočí několik příspěvků, stačí si jen vybrat. Jen je škoda, že zatím nelze hashtagy kombinovat.

A co když si nechci namáhat hlavu s vymýšlením aktivit? Kamča Cimoradská se hrám pro zvídavé výletníky věnuje už přes dva roky, takže má spousta tipů jak na to. „Jsem licencovaná průvodkyně a bývalá oddílová vedoucí, takže přesně vím, jak má taková hra vypadat. Navíc mě tato práce neskutečně baví. Teď o adventu se vyloženě nabízí využít vánoční kouzelnou atmosféru, nebojte se být trochu kreativní.“

Což takhle poznat nějakou tu vánoční vůni? Anebo zjistit, který z Ježíšků dokáže být rychlejší? Nezapomeňte ani na luštitele, šifrování či řešení úkolů. I to by mělo být nedílnou součástí adventních her. S vyhledáním konkrétních aktivit vám může pomoci opět Instagram. Použijte hashtagy #ukolovka #adventnihra nebo třeba #questing. Pak už jen stačí načerpat tipy nebo stáhnout materiály, obstarat nějakou zajímavou odměnu pro vítěze a můžete vyrazit.

Zkusíte to i vy letos jinak? Aby se vám lépe plánovalo co podniknout, máme pro vás ve spolupráci s výletním webem kampudem.cz soutěž o hru pro zvídavé výletníky Adventní univerzál. Pro tři z vás, kteří budou vědět správnou odpověď na soutěžní otázku, je připravena hra zdarma. Vítěz dostane mailem unikátní kód, kterým si hru odemkne a ihned ji má k dispozici. Uzávěrka došlých odpovědí bude ve čtvrtek 2.12. ve 12:00, losování
a vyhlášení proběhne čtvrtek večer. Výsledky se dozvíte mailem.

 

Soutěžní otázka: Co můžete vidět během letošního adventu na zámku Loučeň?

Google formulář na odpovědi najdete zde forms.gle/pcWRcf8KfjdFXpCj8 

 

Ať ten letošní advent stojí za to. I když se asi budeme muset obejít bez rozsvěcování vánočních stromečků na náměstích. I když se na nás valí strašidelné zprávy ze všech stran. I když je starostí víc než dost. Ale advent je hlavně o čekání a těšení se! Tak si to pořádně užijte.