5 způsobů, jak se namotivovat k učení jazyka aneb přestaňte být věčným začátečníkem

5 způsobů, jak se namotivovat k učení jazyka aneb přestaňte být věčným začátečníkem


Určitě už jste někdy slyšeli o fenoménu věčných začátečníků. Jsou to ti, kteří se rozhodnou chodit do jazykového kurzu angličtiny, ale když pár lekcí vynechají a počáteční motivace opadne a už jen opravdu těžce se naskakují zpět. Poznáváte se v tomto popisu? Možná i vás trápí to, jak musíte s angličtinou začínat stále znova.

Co s tím dělat? Jak se vymanit ze škatulky věčných začátečníků? Proč nezačínat více jazyků najednou? Jak sami v sobě najít motivaci? Jak si zorganizovat čas, abyste měli dostatek energie na svůj kurz angličtiny? O tom všem bude dnešní článek. Dáme vám 5 tipů, jak na to!

Máte ve svém dni čas na jazyk?

Ono se lehko řekne: začnu se učit anglicky. Ale v dnešní hektické době, během které chceme do našeho dne vměstnat co nejvíce jako práci, koníčky, rodinu i zábavu, není tak jednoduché najít si opravdu bezvýhradně čas na seberozvoj v podobě studia jazyka. A den má přeci jen pouze 24 hodin.

Předtím, než se vrhnete do studia jazyka, zamyslete se pořádně, kdy mu budete věnovat čas. Jazyk je totiž nutné opakovat neustále a je jen na vás, kolik času mu chcete věnovat. Bude to 20 minut u snídaně s poslechem podcastu, nebo snad večer strávený s nějakými doplňovacími cvičeními a pak seriálem bez titulků? Je to opravdu čistě na vás. Ale důležité je si ten čas opravdu vědomě vyčlenit. A nejlépe každý den.

Připravte se těžší začátek – jaká je vaše motivace?

Pokud začínáte s novým jazykem úplně od začátku, připravte se na to, že to bude opravdu náročné. Musíte se v kurzu angličtiny naučit základy gramatiky, jak tvořit slovosled a nabýt slovní zásobu. Ten předěl přichází někdy mezi úrovní A2 a B1. Pak už to začíná být konečně zábava!

Klíčová je v tomto motivace. Je důležité zodpovědět si, jaká je ta vaše. Zkuste si sami položit tuto otázku, nebo se poradit s lektorem, popřípadě jazykovou školou, která má k dispozici metodiky.

A musí to být motivace pořádná! Chcete ztratit přízvuk? Nebo nějaký naopak získat? Chcete na jaře skládat Cambridgské zkoušky? Bude se vaše firma spojovat s důležitým zahraničním partnerem a vy se naučit anglicky zkrátka musíte? To všechno je skvělá motivace do kurzu angličtiny. Najděte si tu svou a buďte nekompromisní.


Zapomeňte na několik jazyků naráz

Jazyků je na světa opravdu mnoho a je toho tolik, co bychom se mohli naučit. Svádí nás to tak občas k tomu, že začínáme několik jazyků najednou. Ale zejména v začátcích to není dobrá cesta. Dokud si opravdu nezafixujete jeden jazyk natolik, že jste v něm schopni přemýšlet, nezačínejte s dalším.

Dopadá to často tak, že v angličtině používáme německá slovíčka a naopak, nebo španělštinu mícháme s italštinou a podobně. Je nám jasné, že být polyglotem nebo polyglotkou je obrovsky lákavé, ale je lepší umět jeden jazyk pořádně než několik jenom trošku.

Jak to nevzdat? Vyčíslete si svůj čas

Když už se dostanete do bodu, že motivaci a důvod učit se hledáte jen těžko, zkuste něco, co doporučují mnozí lektoři jazyků. Poctivě si spočítejte, kolik času a potažmo peněz jste do svého jazykového vzdělávání investovali. Když to vidíme jasně na papíře – sečteno a podtrženo – vložené energie je nám pak často líto. Další důvod to nevzdat!Nebojte si říct o pomoc

A teď naše závěrečná rada. Není žádná ostuda říct si o pomoc. Pokud cítíte, že vám ve výuce cokoliv nevyhovuje, ozvěte se. Tak co? Jdete do toho? Jsme si jisti, že teď už vás žádný syndrom věčného začátečníku nepostihne. Zavolejte nebo napište do Jazykové školy PELICAN, kde vám rádi poradíme, jaké typy kurzů angličtiny jsou zrovna k dispozici!