Co jste nevěděli o majonéze?

Co jste nevěděli o majonéze?


Majonéza. Pro některé jen příloha k hranolkům nebo kroketám, ale pro zkušené kuchaře je všestranným pomocníkem v kuchyni a nejoblíbenější omáčkou. Za její lahodností stojí nejen pořádný obsah vaječných žloutků, ale také kvalita oleje a způsob přípravy. Na českém trhu se poctivým obsahem žloutků v kombinaci s kvalitním olejem může pochlubit například Poctivá majonéza od Vitany. A víte, že se s majonézou spojuje poměrně dost zajímavostí?

 

Vznik majonézy podle nejrozšířenější verze sahá do Francie v 18. století. Tehdy se konala hostina oslavující vítězství dobytí přístavu Mahon. Francouzský kuchař měl původně připravit jako přílohu omáčku z vajec a smetany, která však došla. Proto ho jako nouzové řešení napadlo vyměnit smetanu za olivový olej
a původní verze dnešní majonézy byla na světě. Francouzi byli novinkou nadšení a na počest významného dne ji pojmenovali „mahonnaise“, z čehož nakonec vzniklo již známé slovo „mayonnaise“, tedy česky majonéza. Ta se od té doby stala oblíbenou součástí nejen francouzské, ale i mezinárodní kuchyně.

 

Majonéza na omáčky

Snad každý zná tatarskou omáčku. Získáte ji doplněním majonézy o cibulku, kyselou okurku, hořčici, sůl a pepř. Ale majonézu můžete dochutit i jinými přísadami a přidat ji tak pro zpestření k různým chodům na vánoční stůl. K rybím pokrmům se hodí citronová nebo česneková majonéza. Přidáním křenu nebo chilli získáte ostřejší omáčku k pečeným masům. Kopr s trochou okurky s majonézou vytvoří ideální sos k rybám, ale i ke kuřecímu masu.

 

Majonéza na pečení

Majonéza už se dávno nepodává jen jako omáčka k příloze. Mnohdy se místo vajec přidává do pečených moučníků a sušenek. Konkrétním příkladem je třeba bílé pečivo jako rohlík či toustový chléb, kterým dodá křehkost, a míchaná vajíčka jsou díky ní zase krásně nadýchaná. Můžete z ní ale připravit i úžasně vláčnou vánočku.

 

Majonéza na linii

A jak je to s její výživovou hodnotou? Majonéza není žádný strašák, vše je o správném poměru. Pokud si tedy denně dáte lžíci kvalitní majonézy, podpoříte si tak správnou funkci trávení. Poctivá majonéza totiž obsahuje kvalitní olej, který ke správnému trávení právě napomáhá.

 

A nakonec ... majonéza na vlasy

Došla vám vlasová maska? Sáhněte po majonéze. Suroviny jako rostlinný olej, vajíčkový žloutek nebo ocet totiž přispívají k celkovému zdraví vlasů, dodávají jim přirozený lesk a jemnost. Zábal z majonézy jim dodá živiny
a pružnost.

 

A jakou majonézu použít? Zkuste třeba Poctivou majonézu od Vitany. Je vyrobena podle tradiční receptury
a podle chuťového testu realizovaného na vybraném vzorku spotřebitelů až 56 % z nich dává přednost majonéze od Vitany před konkurencí. Proč? Může za to vyladěná receptura a kvalitní ingredience.

 

Doporučená cena: 29,90 Kč (225ml)