Svalová regenerace se netýká jen sportovců

Svalová regenerace se netýká jen sportovců


Většina z nás se mylně domnívá, že pokud netráví hodiny v posilovně, nebo se aktivně nevěnují konkrétnímu sportu, svalová regenerace se jich netýká. Opak je pravdou. Regenerace svalů je velmi důležitá i po dlouhých procházkách, po dlouhém sezení či stání a samozřejmě po fyzicky náročných aktivitách. Jak správně nechat svaly zregenerovat a co dělat, když dojde na bolest, jsme se zeptali odborné konzultantky lékáren BENU, PharmDr. Ivany Lánové.

 

NAUČTE SE ODPOČÍVAT A DODRŽUJTE PITNÝ REŽIM

Ať už se snažíte ve fitku zpevnit postavu po Vánocích, nebo jste to jednoduše přehnali na dovolené s rodinou na lyžích, důležité je naučit se i odpočívat. „Nejlépe tělo regeneruje během spánku, kdy se nám vyplavují i důležité hormony jako melatonin a kortizol. Tělo během noci vynakládá potřebnou energii na to, aby se svaly správně zregenerovaly. Právě v této regenerační fázi dochází k růstu svalové hmoty tím, jak se opravují svalová vlákna, ve kterých během tréninku vznikly malé trhlinky.  Dodržovat správnou spánkovou hygienu a spát ideálně osm hodin je tak pro dobrou kondici zásadní,“ říká PharmDr. Lánová.

Zároveň bychom neměli zapomínat na dodržování pitného režimu. Pokud máme zvýšený energetický výdej,
u kterého se i zapotíme, je důležité doplnit do těla všechny potřebné živiny, minerály a zejména vodu. Svaly jsou totiž až z 80 % tvořené vodou. „Během sportovního výkonu nebo po náročné fyzické aktivitě spálíme určitý počet kalorií. Tyto kalorie potom tělu chybí k tomu, aby mohlo správně regenerovat. Proto je důležité dodržovat správný pitný režim a dodat tělu energii zpět pomocí kvalitní stravy,“ vysvětluje PharmDr. Lánová. Po dlouhém dni stráveném třeba na svahu je vhodné doplnit především sacharidy, které jsou zdrojem energie, bílkoviny,
ale i zdravé tuky.

NEZAPOMEŇTE SE PROTÁHNOUT

Neméně důležité je i důkladné protažení svalů neboli „strečink“ ať už před, nebo po výkonu. Většina z nás se ale protažením nechce zdržovat, nebo jej nepovažujeme za důležité. Přitom právě to jak a jestli se protáhneme, dokáže ovlivnit to, jak se budeme na konci dne cítit. Zároveň tím předcházíme možným zraněním. „Před sportovním výkonem je strečink důležitý pro zahřátí těla a svalů. Zlepšuje se tak jejich prokrvení a tím pružnost. Díky protažení můžeme předejít různým zraněním, která by mohla být způsobena ztuhlými svaly. Protažení po tréninku je o něco klidnější. Předchází zkrácení svalů a uvolňuje je. Zároveň snižuje tvorbu kyseliny mléčné, která pak vyvolává nepříjemný pocit bolesti svalů po namáhavé aktivitě,“ upřesňuje PharmDr. Lánová.

CO DĚLAT, KDYŽ UŽ JE POZDĚ?

Všichni to známe, máme pocit, že vydržíme vše, a vlivem vyplavených endorfinů si neuvědomujeme, že naše tělo posouváme za určité hranice. Už ani kvalitní spánek nás nezachrání. Druhý den vstaneme s nepříjemnou bolestí svalů a nemůžeme se pořádně ani pohnout. „Nejlépe uděláte, pokud dáte tělu čas, aby zregenerovalo,
a nebudete ho více zatěžovat. Pokud chcete tělu trochu pomoci, je vhodné použít speciální krémy, gely a masti, které jsou přímo určené na regeneraci svalů,“
říká PharmDr. Lánová.

Pokud jste to přehnali a tělo vás bolí, zkuste si bolavá místa jemně promasírovat. Použijte k tomu chladivý regenerační gel například Jadon GEL ICE s kostivalovým extraktem a výtažkem CBD, konoplné mazání Cannaderm Mentholka, nebo například chladivý Arnigel s výtažky z rostliny Arnica montana, která má zklidňující účinky.  „Chladivé gely mají blahodárný účinek na unavené klouby a namožené svaly. Přinášejí příjemnou úlevu od bolesti,“ doporučuje PharmDr. Lánová.

Důležité je vždy se poradit s lékárníkem. Mnohdy se totiž nemusí jednat pouze o přetažené svaly. Je velmi časté, že si lidé sportem a zvýšenou aktivitou přivodí i lehká zranění, nebo třeba blokádu zad. „Pokud dojde k blokádě a k pocitu ztuhlosti, doporučuji namísto chladivého gelu sáhnout raději po něčem, co svaly prohřeje  a dané místo prokrví. Zkuste třeba Jadon GEL HOT, nebo Cannaderm Thermolka konopné mazání,“ doplňuje PharmDr. Lánová.

 

Tipy z BENU lékárny:

Cannaderm Thermolka hřejivé mazání 200ml

Thermolka hřejivé mazání je masážní gel určený k aplikaci na pokožku při problémech s namoženými zády, ztuhlými klouby, při svalové únavě a také při problémech se „studenými" končetinami při jejich nedostatečném prokrvování. Unikátní kombinace vanilky a kapsaicinu z pálivých papriček zaručuje výrazný prohřívací efekt. Jadon gel ICE chladivý gel s kostivalem a CBD 50 g

Chladivý gel s obsahem kostivalového extraktu a CBD, je vhodný k masáži po sportovních výkonech. Působí regeneračně jak na unavené svaly, tak klouby a má silný protizánětlivý účinek. Mentol obsažený v gelu vede podrážděním chladových receptorů k nižšímu prožívání akutní bolesti a zklidnění postižené oblasti.

 

Další nabídku najdete na www.benu.cz.