Česko-Slovenský ples v Obecním domě slavil svátek zamilovaných Prvomájovými polibky

Česko-Slovenský ples v Obecním domě slavil svátek zamilovaných Prvomájovými polibky


Významné osobnosti z oblasti kultury a umění, vědeckého, podnikatelského i politického života, utužovali přátelské vztahy a vzájemnost mezi Českou republikou a Slovenskou republikou na 8. ročníku Česko-Slovenského plesu v pražském Obecním domě.

 

Letošní Česko-Slovenský ples se po nucené více než dvouleté pauze z důvodu pandemie konal v  netradičním termínu v podobě Plesu jako Majálesu. Mimořádné datum plesu ze soboty 30. dubna na neděli 1. května a
s těmito daty spojené tradiční zvyky, rituály a slavnosti reflektoval nejen název, ale také program a vizuální koncept večera. Hosté prožili neopakovatelnou noc plnou radosti, tance, nových přátelstvích a romantických polibků, které k tomuto datu neodmyslitelně patří už po celé generace. 

Česko-Slovenský ples si získal status akce s nejvyšší kulturní úrovní a vysokým celospolečenským významem. Díky tomu každoročně získává oficiální záštity prezidentů obou zemí, které i letos udělili prezident České republiky Miloš Zeman a prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová.

Letošní ročník se konal u příležitosti 110. výročí otevření a zpřístupnění Obecního domu a 140. výročí otevření Národního divadla, ale také svátku všech zamilovaných. “Po více než dvou náročných letech odkladů způsobených a vynucených celosvětovou pandemií jsme náš galavečer pojali jako příležitost poděkovat všem zdravotníkům a hlavně všem těm, kteří sváděli neúprosný boj s koronavirem. Dále jako symbolický důkaz znovuotevření a restartu kultury a kulturně společenského života v obou našich zemích a v neposlední řadě jako projev a odkaz důležitosti přetrvávajících česko-slovenských vztahů a vzájemného přátelství mezi Českou republikou a Slovenskou republikou. Čím dál víc si to uvědomujeme v dnešní pohnuté době a ve sledu posledních událostí v Evropě, jak důležité je upevňovat vztahy, přátelství a naši společnou vzájemnost.  Ještě pořád v nás doznívají dojmy a emoce z krásného slavnostního večera. Dovolte mi poděkovat všem našim partnerům, příznivcům, účinkujícím i ctěným hostům, že nás i v této náročné době podpořili svou účastí. Bez vás by Česko-Slovenský ples nebyl takový, jaký je,” hodnotí letošní ročník ředitel Česko-Slovenského plesu a jednatel společnosti ČESKO-SLOVENSKÝ PLES s.r.o.  Radovan Čaplovič.

O nádherný zážitek ze slavnostního zahájení 8. ročníku Česko-Slovenského plesu se postarala sopranistka Petra Nôtová se svou árií Barče z opery Hubička od Bedřicha Smetany v klavírním doprovodu Petry Šuško.

V úvodní části večera hostům zahrálo Collegium Symfonického orchestru Českého rozhlasu a harfistka Hedvika Mousa Bacha. Díky programu v duchu majálesu se o předtančení postarali ti nejpovolanější – členové folklorního souboru Limbora, kteří svou choreografií připomněli lidové zvyky a tradice spojené s 1. májem. Hostům do tance zpívala celá plejáda hvězd v čele s legendou české hudební scény Jiřím Kornem. Jedna
z nejvýraznějších slovenských zpěvaček Katarína Knechtová roztančila snad všechny hosty Obecního domu. 

K úžasné atmosféře na parketu přispěl Rozhlasový Big Band Gustava Broma společně se smyčcovou sekcí Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Vladimíra Valoviče, jehož hosty se stala držitelka Ceny Thálie Dasha, která rozzářila podium Smetanovy síně, dále swingový zpěvák Jan Smigmator
a sólistky RBBGB Andrea Zimányiová, Zuzana Gamboa a Ivana Regešová. Pozvání přijala také slovenská popová legenda Beáta Dubasová, která měla na svědomí protančené střevíce přítomných dam. Skupina Sokoly, která spojuje lidové a populární písně mnoha žánrů do jedné melodie, to je osobitý styl muzikantů, kteří svým umem doplnili nabitý program. 

Celým večerem hosty provázela česko-slovenská moderátorská dvojice ve složení Monika Hilmerová a Aleš Háma.

O prvomájový kulinářský zážitek pro plesové hosty se v podobě servírované galavečeře a rautového občerstvení postarali týmy Restaurace Obecního domu a Catering Vyšehrad 2000 pod vedením šéfkuchaře Tomáše Dunčka a šéfcukráře Jiřího Matějíčka. 

Svou přítomností poctila Česko-Slovenský ples noblesní legenda, herec Vladimír Kratina, který přišel po boku své půvabné dcery Dominiky. Červený koberec svou krásou doslova rozzářily dámy, tradičně nechyběla ozdoba večera topmodelka Andrea Verešová v zářivě žluté róbě od Jany Pištejové, která je jednou z nejuznávanějších slovenských módních návrhářek a galavečer také poctila svou účastí. V doprovodu manžela hudebníka Mikoláše Růžičky si přišla užít večer herečka Andrea Růžičková v šatech Denisy Dovala, která sama upoutala svým originálním modelem. Česko-Slovenský ples si letos nenechali ujít i herečky Michaela Maurerová a Denisa Pfauserová. Plesu se také zúčastnil další z nejrespektovanějších módních návrhářů ze Slovenska, Boris Hanečka, který připravil i letos módní kreaci pro ambasádorku charity Lucii Hablovičovou a oblékl taky moderátorku večera, Moniku Hilmerovou. Nechyběla Česká Miss 2015 Nikol Švantnerová, vicemiss České republiky 2009 Lucie Smatanová, Česká Miss Earth 2015 Karolína Mališová a Česká Miss Earth 2013
a moderátorka Monika Leová. Pozvání přijali moderátorky Eva Perkausová a Gabriela Partyšová.

Na ples společně dorazily zpěvák Adam Mišík s hercem Janem Komínkem a objevil se také herec Tomáš Měcháček. Mezi hosty byla také baletní mistryně Renata Sabongui. 

Obecní dům poctil svou účastí vojenský historik Michal Burian, plukovník armády ČR a ředitel odboru muzeí Vojenského historického ústavu Praha spolu s manželkou historičkou Miroslavou Burianovou z Národního muzea, která se vědecky zaměřuje na české dějiny odívání. Svou přítomností ples poctila slovenská politička, poslankyně a předsedkyně výboru Národní rady SR pro zdravotnictví Jana Bittó Cigániková. Svou účastí nás také potěšili: profesor epidemiologie a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, místopředseda vlády a ministr hospodářství Slovenské republiky Richard Sulík, velvyslanec Slovenské republiky v České republice Rastislav Káčer a nechyběl profesor epidemiologie a poradce prezidenta republiky Miloše Zemana Roman Prymula. Plesu se také zúčastnil a hosty na úvod v projevu přivítal Vlastimil Ježek, předseda představenstva Obecního domu.

Na plese byla možnost přispět na charitativní účely zakoupením obrazů od autora Milana Sopky, které poskytla Nadace Art Heals The World Foundation. Hosté měli celý večer možnost obdivovat také unikátní diamantový šperk ze 14k zlata posázený rubíny, smaragdy a brilianty z dílny kalifornské značky Nialaya Jewelry, který nakonec svou nejvyšší nabídkou získal jeden z hostů plesu a spolu s ní i titul největší gentleman a dobrodinec plesu. O půlnoci hosty překvapil Folklorní soubor Limbora, jehož choreografii vévodily kvetoucí stromy a tradiční májka přímo uprostřed Smetanovy síně a z prostor Obecního domu se stala rozkvetlá zahrada. Majitel šperku patřil mezi první, kdo pod rozkvetlou třešní svým romantickým polibkem obdaroval dámu svého srdce. Přítomní hosté přispívali také po celý večer do tradiční charitativní kasičky. Tento rok putovala podpora z rukou obou ambasadorek charity Česko-Slovenského plesu Martiny Šmukové a Lucie Hablovičové na konto Nadačního fondu Be Charity Báry Nesvadbové, jehož posláním je dlouhodobě podporovat nemocné či jinak znevýhodněné osoby a jejich rodiny.

 

 “Nádherná atmosféra našeho prvního společného Česko-Slovenského plesu Plesu jako Majálesu v Obecním domě byla velmi inspirující. Těší nás pozitivní ohlasy na romantickou a kouzelnou atmosféru Prvomájové majálesové noci. Snažili jsme se najít vhodný termín odloženého plesu a ukázalo se, že jsme možná na začátku nové tradice majálesu.  Kdo ví, možná se příští rok setkáme nejen na Česko-Slovenském plese, ale také na Majálese”, prozrazuje jednatel společnosti ČESKO-SLOVENSKÝ PLES s.r.o. a ředitel produkce Lumír Mati. 

 

Devátý ročník Česko-Slovenského plesu je plánovaný na 11. února 2023 opět v pražském Obecním domě.

Zde můžete shlédnout Teaser z 8. ročníků Česko-Slovenského plesu: Plesu jako Majálesu.

 

Veškeré důležité informace naleznou návštěvníci také na oficiálních sociálních sítích na profilech Česko-Slovenského plesu:

Facebookový profil
Instagram
Twitter 
kanál You Tube 
LinkedIn

 

 

Partneři Česko-Slovenského plesu 2022: 

Partneři: EP ENERGY TRADING, a.s., SPP – distribúcia, a.s., AVE CZ odpadové hospodářství s. r. o., Eustream, a.s., Stredoslovenská energetika, a.s., Atos IT Solutions and Services, s.r.o., ART OF WORD s.r.o., SLAVICA s.r.o., RWA Partners

Hlavní mediální partneři: Forbes CZ, Forbes SK, RTVS

Mediální partneři: Česká televize, Slovenka, LISTY

Hlavní pořadatel: ČESKO-SLOVENSKÝ PLES s.r.o.

Spolupořadatelé: ART OF WORD s.r.o., SLAVICA s.r.o.

Spoluúčast: Městská část Praha 1, Obecní dům

Partnerem etikety a dress codu je společnost GALARD


Informace o vstupenkách na  www.ceskoslovenskyples.cz v sekci “Vstupenky”

 

Zdroj: Česko-Slovenský ples / Foto: Martin Řezáč