Život bez pálení a svědění? Pro některé ženy je to v létě jen sen...

Život bez pálení a svědění? Pro některé ženy je to v létě jen sen...


Koupání, pocení, mokré plavky, ale i více romantických radovánek v letě způsobují ženám nemalé intimní problémy. Zřejmě neexistuje žena, která by nezažila svědění a pálení. Je to iritující. Je to nepříjemné. Naštěstí je to řešitelný intimní problém.

 

Tyto nepříjemnosti jsou způsobeny změnou kyselosti/zásaditosti v pochvě. Normální pH intimní části ženského těla je kyselé, tedy nižší jak 5,5 (většinou od 3,8 do 4,5). Pokud se ale pH změní, začnou se dít věci...

Dochází k rozmnožování kvasinek, které mají rady neutrální nebo zásadité prostředí. Naruší se sliznice pochvy, která tvoří ochrannou bariéru zabraňující kvasinkám, způsobujícím záněty, prostoupit dále do těla. V důsledku užívání některých léků (například antibiotik), koupání se ve slané nebo chlorované vodě či zůstávání v mokrých plavkách, se pak rovnováha v pochvě mění a na síle získávají právě kvasinky a bakterie.

 

Užijte si léto naplno!

Samozřejmě, že se kvůli tomu není třeba vzdávat letních radovánek. Ale určitě má smysl dodržovat některá pravidla:

  • pokud je to možné, po koupání se co nejdříve převlečte do suchého oblečení nebo náhradních plavek
  • vyhýbejte se dlouhému pobytu v bazénech s příliš teplou vodou (nad 36 °C)
  • na intimní hygienu používejte šetrné přípravky, které nenarušují pH citlivého prostředí
  • dávejte přednost volnějšímu a prodyšnému spodnímu prádlu před syntetickými látkami
  • jako prevenci, ale i základní léčbu používejte vhodné doplňky výživy určené na intimní partie
  • pokud problém i přes domácí léčbu přetrvává více jak tři dny, je určitě třeba navštívit odborného lékaře – gynekologa

 

Účinná přírodní pomoc

Jako efektivní pomoc na přírodní bázi se jeví doplňky stravy s beta glukany – výtažky z hlívy ústřičné. MUDr. Eva Žďárská často doporučuje pacientkám čípky s beta glukanem. „Je to kvůli vynikajícím výsledkům, množství klinických a experimentálních studií, možnostem jeho nasazení a všeobecné neškodnosti bez kontraindikací. Zkušenosti z ordinace mi potvrzují, že řeší záněty, významně ovlivňuje mykózy, projevy a průběh onemocnění HPV. Beta glukan navíc upravuje menstruační cyklus a zmírňuje premenstruální syndrom,“ vyjmenovává benefity beta glukanů MUDr. Žďárská z Centra gynekologie a asistované reprodukce v Brně.

 

Potvrzeno klinickými studiemi

Výzkumu účinků a vývoji doplňků výživy z beta glukanu se věnuje i společnost Natures, konkrétně s preparátem - Femiglucan, což jsou vaginální čípky s obsahem vysoce čistého beta glukanu a sodné soli kyseliny hyaluronové. „Vědci znají beta glukany už desítky let a postupně se jejich účinky na imunitní systém potvrzují nejen výzkumem, ale i stovkami klinických studií,“ říká Ing. Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures. „Ty dokazují, že beta glukany pomáhají některým imunitním buňkám lépe fungovat, což má za výsledek rychlejší hojení ran nebo rychlejší vyléčení se z choroby. Beta glukany se s dobrými výsledky používají také v preparátech určených na ženské intimní problémy. I když prvořadá je vždy prevence a aktivity přirozeně stimulující imunitu.“

Každá z nás si může užít léto naplno, stačí vědět, co dělat a co nedělat, aby bylo vše v pohodě.

 

Nedejte šanci kvasinkám!

Kvasinky druhu candida přirozeně žijí v ženském těle: ve střevech, v ústech, krku, jícnu i v pochvě. Neškodí, pokud se nepřemnoží. Což v pochvě nastává v momentu, když se změní její přirozené kyselé pH. Večer si ulehneme k spánku a nic nám není, ráno ale již můžeme být o mykózu bohatší.

Prvním krokem k řešení je co nejrychlejší úprava pH v pochvě a regenerace sliznice. Nastolení mikrobiální rovnováhy a podpora hojení případných poškození tkání po infekci.

Druhým krokem je návštěva lékaře, která je nevyhnutelná, pokud pálení a svrbění trvá více jak tři dny nebo pokud intimní oblasti otečou.