Tatínkové si taky zaslouží odměnu aneb Proč se slaví Den otců

Tatínkové si taky zaslouží odměnu aneb Proč se slaví Den otců


Svátek maminek je sice mnohem známější než tatínků, ale přitom málokdo ví, že tendence oslavovat oba dva rodiče spadají zhruba do stejné doby – začátku 20. století. I když historie je samozřejmě trochu komplikovanější. Nicméně faktem je, že otcové mohou paradoxně děkovat za další důvod k oslavě jedné houževnaté ženě. Letos tento svátek připadá na 19. června.

 

Ženy coby stvořitelky, matky a obecně plodnost bývají uctívány téměř od nepaměti. Ale na mezinárodní
a veřejné úrovni se slaví až od roku 1908, a to na počest Anny Reeyes Jarvisové bojující za práva matek. U nás se o propagaci Dne matek zasloužila Alice Masaryková, dcera Tomáše Garrigua Masaryka. Poprvé u nás proběhl v roce 1923.

 

První záchvěv oslavy tatínků zařídilo důlní neštěstí

Jak je to tedy se Dnem otců? Někteří připisují jeho první „oslavu“ důlní katastrofě v Západní Virginii v roce 1907, která zabila 361 mužů. Kvůli ní zůstalo více než tisíc dětí bez táty. Jedna z pozůstalých dcer - Grace Golden Claytonová -  navrhla uctění památky. To se ale coby tradice pořádně neujalo.

 

Žena, která chtěla uctít svého otce, samoživitele rodiny

O dva roky později, v květnu 1909, vyslechla žena jménem Sonora Louise Smart Dodd z městečka ve státě Washington kázání ke Dni matek ve svém rodném kostele. Vzhledem k tomu, že její tatínek byl veterán občanské války a sám vychoval šest dětí, napadlo ji, že podobný den by měl být vyhrazen i na počest otců. Díky tomu proběhla první oslava Dne otců v neděli 19. června 1910. Tento svátek získal podporu také ze strany amerického prezidenta Woodrowa Wilsona v roce 1916 (v roce 1915 učinil oficiální Den matek). Jenže členové kongresu byli proti. Sonora se ovšem nenechala odradit a její snahy málem vyvrcholily alespoň spojením obou svátků v Den rodičů, což ale také ve finále neprošlo.

 

Uvolněné šedesátky posvětily i Den otců

Všechno samozřejmě dopadlo dobře a otcové mají svůj den po více než 50 letech od aktivity Sonory Louise Smart Dodd (naštěstí se toho sama osobně dožila). Jako den na oslavu Dne otců byla určena třetí červnová neděle, jak nařídil americký prezident Lyndon Johnson v roce 1966. Oficiálně však byl uznán jako federální svátek až o šest let později, v roce 1972, kdy Richard Nixon během své kampaně za znovuzvolení podepsal oficiální proklamaci, která stanovila Den otců trvale na třetí neděli v červnu na celostátní úrovni.

Letos tedy gratulujeme tatínkům v neděli 19. června. Čím je třeba potěšíte?

 

Dárkový box pro rockery

Je váš tatínek fanoušek rocku? Udělejte mu radost originálním nezapomenutelným dárkem – krabicí plné kvalitního piva (např. Iron Maiden´s Fear of the Dark 4,5% či AC/DC beer IPA 5,9%), rumu, pořádně opepřeného mixu pražených ořechů, luxusních fermentovaných mas a spousty dalších lákavých nápojů a pochutin.

Cena: 2 724 Kč  Koupíte na: Pivoteka.cz (doprava zdarma)

 

Dárkový box rumový znalec

Pokud váš tatínek upřednostňuje kvalitní rumy nebo chce jejich kouzlo teprve objevovat, potěší ho originální balení mnoha variant rumu např. z Panamy, Hondurasu, Mauricia nebo Venezuely. Vše ve stylovém kufru, který je schopen pojmout několik miniatur a jedno standardní balení kvalitních luxusních rumů z celého světa. K tomu přihazujeme několik delikates, které bezvadně doplní váš rumový dýchánek, třeba kvalitní sušené maso, papričky plněné sýrem nebo směs uzených ořechů.

Cena: 4 348 Kč  Koupíte na: Pivoteka.cz (doprava zdarma)

 

Degustační krabice Basic World

Jak se bude pivní znalec cítit jako v ráji? Když otevře degustační krabici plnou kvalitních piv a speciálů ze všech koutů světa, a navíc s překvapením a něčím na zub, co skvěle pasuje k pivu! Tato originální sada obsahuje průřez nejrůznějších pivních speciálů a specialit.

Cena: 2 015 Kč  Koupíte na: Pivoteka.cz (doprava zdarma)

 

Sluneční brýle Icona Beri

Moderní pánské sluneční brýle s polarizačními skly Icona Beri jsou vyrobeny z příjemného, lehkého a pevného plastu. Polarizační čočky eliminují nepříjemné ostré sluneční paprsky, což oceníte i při řízení auta, a perfektně ladí s celorámovými obrubami. Brýle mají navíc na první pohled neviditelný trojitý pant, díky němuž se přizpůsobí od prvního nasazení. Samozřejmostí je UV filtr a kategorie 3 slunečního svitu. Zakoupíte v těchto barvách:

  • černá (šedá polarizační čočka)
  • modrá (modrá zrcadlová polarizační čočka)
  • zelená (zelená zrcadlová polarizační čočka)

 

Cena: 779 Kč (včetně elegantního pevného pouzdra a praktického měkkého čistícího)

Zakoupíte exkluzivně na www.optikdodomu.cz.

 

 

PLAYMOBIL: Knight Rider - K.I.T.T.

K.I.T.T. – ikonické vozidlo z klasického seriálu 80. let Knight Rider s elektronickými prvky a velmi detailním interiérem. Dotkněte se kapoty, abyste slyšeli originální hlasové klipy K.I.T.T. a ovládali skener se světlem.
V balení najdete i Michaela Knighta, Devona, Bonnie a další příslušenství. Řada Classic Cars od Playmobil odhalí i další ikonická vozidla: ať už Porsche, Mini Cooper nebo Mercedes-Benz, nadčasová kultovní vozidla
s působivými funkcemi a detaily věrnými originálům. Každý produkt je navíc doplněný typickými figurkami
a příslušenstvím.

Doporučená cena: 2119 Kč.