Co ovlivňuje vznik vrásek a stárnutí pleti? Pojďme tomu předejít

Co ovlivňuje vznik vrásek a stárnutí pleti? Pojďme tomu předejít


Jestli je něco opravdu spravedlivé, pak je to čas. Stárneme všichni a s tím se pojí i vznik vrásek. Naštěstí jsou naprosto přirozené a dokáží podtrhnout vyzrálost a ženskost. Jsou faktory, které tak úplně neovlivníme, jako je genetika. Když však nepodceníte péči o pleť, dá se proces stárnutí alespoň zpomalit. Vsaďte na správné potraviny, kvalitní produkty, ale třeba i zlato.

Volte ty správné potraviny

Zatímco s genetikou nic neuděláme, životní styl změnit můžeme. Velmi důležitý je dostatečný pitný režim, aby byla pleť hydratovaná. Zaměřte se na zdravou stravu plnou antioxidantů, pleti nejvíce prospívají potraviny s obsahem vitaminu C a E, betakarotenu nebo třeba zinku. Jsou to například ryby, ořechy, sýr cottage, řepa, avokádo, ovoce a zelenina. Třeba červené víno pomáhá chránit pokožku před poškozením sluncem. Pokud přeci jenom někdy budete mít chuť zhřešit, vaše pleť ocení čokoládu s vysokým podílem kakaa.

Braňte se správnými produkty

Každá žena by ve své kosmetické „krabičce“ měla mít účinné zbraně, které bojují proti vráskám. Nejvíce náchylné na jejich tvorbu jsou právě ženy s dehydratovanou a suchou pletí. Proto mějte po ruce krémy s obsahem hydratačních a anti-age složek. První známky stárnutí jsou vidět okolo očí, a to především z toho důvodu, že je zde pokožka mnohem tenčí. Proto, milé dámy, nezapomínejte na použití očního krému. „Stačí používat množství krému o velikosti hrášku pro obě oči, víc krému pokožka ani nepojme. Na pohyblivé víčko se neaplikuje, pouze v případě, že je to uvedené v návodu použití. K očnímu okolí se chovejte něžně, agresivní aplikace a tahání pokožky způsobuje také vrásky,“ vysvětluje kosmetička Iva Hynková na svém blogu.

Zaměřte se na důležité složky

Pro hebkou pleť bez vrásek jsou důležité tři hlavní komponenty – kyselina hyaluronová, kolagen a elastin. S přibývajícím věkem těchto složek v kůži ubývá, protože se zpomaluje jejich produkce a dochází k rychlejšímu rozkladu působením enzymů a vnějších vlivů. Pro omlazení je potřeba syntézu těchto tří složek navýšit. Pří výběru na to proto nezapomeňte! A pokud to skutečně nechcete podcenit, vsaďte na kombinaci a zajímavé doplňky! Do spousty produktů s kyselinou hyaluronovou se totiž navíc přidávají nanočástice zlata, které rozzáří pleť a zpomalují proces ztráty kolagenu a elastinu. „Například regenerační sérum AkuGOLD je ve formě lehkého gelu, který nanočástice obsahuje. Navíc je obohacený o extrakt ze zeleného čaje, který má dobré antioxidační
a protizánětlivé vlastnosti. Dokáže si poradit s počínajícími i staršími vráskami a má příznivý účinek na tvorbu kožních buněk. “ vysvětluje Petra Hrušková z firmy Akuna.

Ochranný faktor je základ

Sluníčko, opalování, hnědá pokožka – zní to hezky, že? Zdravé opálení nám jednoduše sluší a dodává tak na sebevědomí, nicméně pokožka může trpět. UV záření totiž urychluje stárnutí, ztrátu pevnosti, vysušenost
a nerovnoměrnost pigmentace. Naštěstí je tu ochranný faktor proti ultrafialovému záření, tzv. SPF a výrobky, jež ho obsahují. Je potřeba znát čas, za který se vaše pokožka při vystavení na slunci spálí. Číslo faktoru nám potom určuje, o kolik déle můžeme být vystaveni slunečnímu září, aniž jsme se spálili. Pokud se například spálíte za 10 minut, při použití faktoru 50 to bude 10krát 50 minut. Při pravidelném používání SPF předejdete viditelným známkám stárnutí pleti. V létě je na obličej dobré používat minimální faktor 30.

Nezapomínejte na celkový relax

Myslete na to, že pokožka odráží to, jak se cítíme uvnitř. A proto je dobré si čas od času najít chvilku pro sebe,
a pořádně zrelaxovat a hodit všechny starosti za hlavu. Udělejte si nějaký ryze dámský večer a dopřejte si hýčkat se. Třeba s příjemnou hudbou a oblíbenou pleťovou maskou. A hlavně nezapomínejte, že nic se nemá přehánět, a i vrásky jsou naší součástí. Nechte jimi podtrhnout svou ženskost!