Praní a nekvalitní voda: Dokáže vám poškodit vaše oblečení?

Praní a nekvalitní voda: Dokáže vám poškodit vaše oblečení?


Věděli jste, že i sebevíc kvalitní kousek oblečení může poškodit nekvalitní, například tvrdá voda? Kvalita této nezbytné tekutiny je sice v České republice na vysoké úrovni, přesto se vyskytují oblasti, v nichž se tvrdostí vody trpí. Jak poznat, že problém ruinuje i vaše módní kousky, jež denně oblékáte?

Tvrdost a nepoddajnost oblečení jako jeden z hlavních příznaků

Mezi typické příznaky tvrdé vody a jejího negativního působení na oblečení patří především nepoddajnost
a tvrdost vypraného prádla.
Oblečení také může zůstat po vyprání velmi tvrdé a drsné, i když se na aviváž mající za úkol zjemnění nezapomněli. 

Nekvalitní voda stojí také za pokulhávající bělostí bílých triček a dalších modelů. Pokud je oblečení spíše zašle bílé, až rezavé nebo plné skvrn, je „diagnóza" jasná. 

Test tvrdosti vody odhalí příčinu

I když zmíněné příznaky přesně ukazují na to, kde je problém, potvrdit si svůj odhad můžete provedením testu tvrdosti vody. Sice do jisté míry napovídá i vodní kámen usazený v bubnu pračky, test však dlouhodobé domněnky potvrdí (či naopak vyvrátí) s maximální přesností. 

Jelikož se tvrdá voda negativně podepisuje nejen na oblečení při jeho praní, ale také stojí za zmíněným vodním kamenem, jenž snižuje životnost pračky jako spotřebiče, včas proti obtíži zakročte. Pomoct mohou změkčovače nebo pračkové filtry.

Možností, jak upravit vodu, je vícero

Filtry jsou cenově dostupným a výhodným řešením, které zajistí, že prádlo bude po vyprání přesně takové, jaké si přejete mít. Změkčovače vody jsou z dlouhodobého hlediska také efektivní a v porovnání se zmiňovanými filtry nabízí i jakýsi report toho, v jakém stavu vaše voda aktuálně je. 


Pozor na železo a mangan

Negativně se na vašem prádle nemusí projevovat pouze tvrdá voda, ale také mangan nebo železo ve vodě. Byť jen drobná odchylka od běžných hodnot může nechat oblečení zanešené a nedostatečně čisté.